«ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ՊԱՏՄՈՒԹՅԱՆ և ՀԻՇՈՂՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ»
Պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հոդվածը հրատարակվել է «Եվրոպայի ոգեկոչումը. Առաջին աշխարհամարտի տեղայնացումը» (European Commemoration: Locating World War I) անգլալեզու ժողովածուի մեջ: Այն գիտական հոդվածների ժողովածու է, որի բոլոր ուսումնասիրությունները նվիրված են Առաջին համաշխարհային պատերազմի հիմնահարցերին:
Ժողովածուի մեջ ամփոփված նյութերն առաջին անգամ ներկայացվել են «Եվրոպական ոգեկոչում - 2014» միջազգային կոնֆերանսի ժամանակ 2014 թվականին, երբ ոգեկոչվում էր Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցը:
Հայկ Դեմոյանը «Հայոց ցեղասպանությունը Եվրոպայի պատմության և հիշողության մեջ» խորագրով հոդվածում սեղմ ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության ամենաողբերգական, պատերազմական փուլի պատմությունը եվրոպական աղբյուրներում, մասնավորապես` եվրոպացի ականատեսների, դիվանագետների արձագանքների և հուշերի միջոցով:
Առաջին համաշխարհայինի ոգեկոչումը, ըստ Եվրոպայի պատմաբանների, նպատակային է՝ հարյուր տարի անց Առաջին աշխարհամարտի մասին շատ բան է հայտնի, շատ բան էլ դեռ նոր պիտի ուսումնասիրվի:
Քսաներորդ դարի առաջին մեծ պատերազմին վերաբերող որոշ հարցեր և մարտահրավերներ մեկ դար անց դեռ արդի են և նոր հետազոտություների նյութ պետք է դառնան, քանզի ամենաօրգանական կերպով կապված են մեր ժամանակների դեպքերին և շարժումներին:

Статья доктора исторических наук, директора МИГА Гайка Демояна «Призыв к памяти Европы: локализация Первой мировой войны» (European Commemoration: Locating World War I) была опубликована в англоязычном сборнике научных статей, где все исследования посвящены основным воспросам Первой мировой войны.
Материалы сборника впервые были представлены в 2014 году во время международной конференции «Европейский призыв – 2014», когда отмечали 100-летнюю годовщину Первой мировой войны.
В статье «Геноцид армян в истории и памяти Европы» Гайк Демоян кратко представляет историю Геноцида армян - самой трагической фазы войны – по европейским источникам, в частности по откликам и воспоминаниям дипломатов и очевидцев-европейцев.
Согласно европейским историкам призыв к памяти Первой мировой является целевым действием – спустя сто лет о Первой мировой войне многое уже известно, однако еще многое должно быть исследовано.
Спустя столетие некоторые вопросы и боевые призывы с первой великой войны двадцатого века еще актуальны и должны стать материалом для новых исследований, так как они самым органическим образом связаны с событиями и динамикой нашего времени.