«Հատուկ գործ». սպանել Թալեաթին
Այսօր՝ մարտի 16-ին, Սողոմոն Թեհլիրյանի կողմից Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկի՝ Թալեաթ փաշայի սպանության 100-ամյակի առթիվ, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ ««ՀԱՏՈՒԿ ԳՈՐԾ». ՍՊԱՆԵԼ ԹԱԼԵԱԹԻՆ» խորագրով դասախոսությունը, որը ներկայացրեց ՀՑԹԻ գլխավոր ֆոնդապահ, գիտաշխատող Գոհար Խանումյանը:
Դասախոսության ընթացքում բանախոսը ներկայացրեց 1919 թ. աշնանը Երևանում գումարված ՀՅԴ 9-րդ Ընդհանուր ժողովում կայացված խիստ գաղտնի որոշումը, որով նախատեսվում էր մահապատժի ենթարկել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներին և իրականացնողներին, այդ գործողությունը կոչվեց «Հատուկ գործ», որն ավելի հայտնի է «Նեմեսիս» ծածկանունով: Այն վստահվեց ՀՅԴ Հատուկ կամ Պատասխանատու մարմնին: Բանախոսի հաղորդմամբ որոշման ընդունումից հետո սկսվում է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչների նկատմամբ պատժիչ գործողությունների մանրազնին նախապատրաստությունը, որի ծրագրման ու կենսագործման անմիջական պատասխանատվությունը և վերահսկողությունը դրվում է ՀՅԴ գործիչներ Արմեն Գարոյի (Գարեգին Փաստրմաճյան) և Շահան Նաթալիի (Հակոբ Տեր-Հակոբյան) վրա, ովքեր էլ Հատուկ մարմնի կազմում ներգրավվում են մարտական հարուստ փորձառություն ունեցող Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երիտասարդների՝ Սողոմոն Թեհլիրյանին, Արշավիր Շիրակյանին, Արամ Երկանյանին, Միսաք Թորլաքյանին և ուրիշների: «Նեմեսիս» գործողության կազմակերպչական ընդհատակյա կենտրոններն էին Բոստոնում՝ «Հայրենիք», իսկ Կ. Պոլսում` «Ճակատամարտ» թերթերի խմբագրատները: Հրաչ Փափազյանի գլխավորած խումբը պետք է տեղեկություններ հայթհայթեր երիտթուրքերի հանցավոր պարագլուխների գտնվելու վայրի մասին:
Քանի որ Հատուկ գործը խիստ գաղտնի գործողություն էր, ուստի երկար տարիներ շարունակ գաղտնազերծված չէին նրա կազմակերպիչները, անդամները և գործին առնչվող ցանկացած տեղեկություն: Բանախոսը անդրադարձավ «Նեմեսիս» գործողության վերաբերյալ հրատարակված մասնագիտական գրականությանը, շրջանառվող տեսակետներին, մի շարք վիճարկելի հարցերի:
Դասախոսությանը ներկա էին նաև մեկ այլ հայ վրիժառու Արտաշես Գևորգյանի ազգականները, ովքեր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին նվիրաբերեցին ընտանեկան լուսանկարներ, տոհմածառ և նրանց ընտանիքին պատկանող այլ առարկաներ:

«Особое дело»: убить Талаата
Сегодня, 16 марта, в связи со 100-летием убийства Согомоном Тейлиряном одного из главнейших организаторов Геноцида армян – Талаата паши в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялась лекция под заголовком «Особое дело»: убить Талаата», которую прочла главный хранитель фондов МИГА, научный сотрудник Гоар Ханумян.
В ходе лекции спикер представила решение, принятое во время 9-го общего собрания партии АРФ осенью 1919 г. в Ереване под строгой секретностью, которое предусматривало уничтожение организаторов и исполнителей Геноцида армян.
Эта операция была названа «Особым делом», которое более известно, как «Немезис». Дело было доверено Особому или Ответственному органу АРФ. По словам cпикера, после принятия начинается подробнейшая подготовка карательных мер в отношении организаторов Геноцида армян, непосредственная ответственность за планирование и контроль которых возлагается на деятелей АРФ Армена Гаро (Гарегин Пастрмачян) и Шагана Натали (Акоб Тер-Акобян). Они включают в состав Особого органа юношей, переживших Геноцид армян и имеющих богатый военный опыт: Согомона Тейлиряна, Аршавира Ширакяна, Арама Ерканяна, Мисака Торлакяна и других. Подпольными организаторскими центрами операции «Немезис» были издательства газет в Бостоне – «Айреник» (Родина), а в Константинополе – «Чакатамарт» (Битва). Группа во главе с Грачем Папазяном должна была разузнать данные о местонахождении преступных главарей младотурок.
Поскольку Особое дело было строго секретной операцией, следовательно, на протяжении долгих лет организаторы, члены и любая информация, касающаяся данного дела, не были рассекречены. Спикер затронула также вопрос относящейся к теме дела «Немезис» опубликованной профессиональной литературы, различных точек зрения по этому поводу, ряд спорных вопросов.
На лекции присутствовали также потомки армянского мстителя Арташеса Геворгяна, которые подарили Музею-институту Геноцида армян семейную фотографию, древо жизни и другие предметы, принадлежащие их семье.
Спикер также представила широко освещенный в прессе того периода судебный процесс Согомона Тейлиряна.