«Հատուկ գործ». սպանել Թալեաթին
Այսօր՝ մարտի 16-ին, Սողոմոն Թեհլիրյանի կողմից Հայոց ցեղասպանության գլխավոր կազմակերպիչներից մեկի՝ Թալեաթ փաշայի սպանության 100-ամյակի առթիվ, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ ««ՀԱՏՈՒԿ ԳՈՐԾ». ՍՊԱՆԵԼ ԹԱԼԵԱԹԻՆ» խորագրով դասախոսությունը, որը ներկայացրեց ՀՑԹԻ գլխավոր ֆոնդապահ, գիտաշխատող Գոհար Խանումյանը:
Դասախոսության ընթացքում բանախոսը ներկայացրեց 1919 թ. աշնանը Երևանում գումարված ՀՅԴ 9-րդ Ընդհանուր ժողովում կայացված խիստ գաղտնի որոշումը, որով նախատեսվում էր մահապատժի ենթարկել Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչներին և իրականացնողներին, այդ գործողությունը կոչվեց «Հատուկ գործ», որն ավելի հայտնի է «Նեմեսիս» ծածկանունով: Այն վստահվեց ՀՅԴ Հատուկ կամ Պատասխանատու մարմնին: Բանախոսի հաղորդմամբ որոշման ընդունումից հետո սկսվում է Հայոց ցեղասպանության կազմակերպիչների նկատմամբ պատժիչ գործողությունների մանրազնին նախապատրաստությունը, որի ծրագրման ու կենսագործման անմիջական պատասխանատվությունը և վերահսկողությունը դրվում է ՀՅԴ գործիչներ Արմեն Գարոյի (Գարեգին Փաստրմաճյան) և Շահան Նաթալիի (Հակոբ Տեր-Հակոբյան) վրա, ովքեր էլ Հատուկ մարմնի կազմում ներգրավվում են մարտական հարուստ փորձառություն ունեցող Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած երիտասարդների՝ Սողոմոն Թեհլիրյանին, Արշավիր Շիրակյանին, Արամ Երկանյանին, Միսաք Թորլաքյանին և ուրիշների: «Նեմեսիս» գործողության կազմակերպչական ընդհատակյա կենտրոններն էին Բոստոնում՝ «Հայրենիք», իսկ Կ. Պոլսում` «Ճակատամարտ» թերթերի խմբագրատները: Հրաչ Փափազյանի գլխավորած խումբը պետք է տեղեկություններ հայթհայթեր երիտթուրքերի հանցավոր պարագլուխների գտնվելու վայրի մասին:
Քանի որ Հատուկ գործը խիստ գաղտնի գործողություն էր, ուստի երկար տարիներ շարունակ գաղտնազերծված չէին նրա կազմակերպիչները, անդամները և գործին առնչվող ցանկացած տեղեկություն: Բանախոսը անդրադարձավ «Նեմեսիս» գործողության վերաբերյալ հրատարակված մասնագիտական գրականությանը, շրջանառվող տեսակետներին, մի շարք վիճարկելի հարցերի:
Դասախոսությանը ներկա էին նաև մեկ այլ հայ վրիժառու Արտաշես Գևորգյանի ազգականները, ովքեր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին նվիրաբերեցին ընտանեկան լուսանկարներ, տոհմածառ և նրանց ընտանիքին պատկանող այլ առարկաներ:

The “Special Operation”: to Kill Talaat
A lecture titled “Special Operation: to kill Talaat” took place in the conference hall of the Armenian Genocide Museum-Institute on March 16, presented by AGMI chief registrar and researcher Gohar Khanumyan. It was held on the 100th anniversary of the assassination of Talaat Pasha, one of the main organizers of the Armenian genocide, by Soghomon Tehliryan.
The speaker presented the highly secret decision taken, at the 9th General Assembly of the ARF Dashnaktsutyun in Yerevan in the autumn 1919, to execute the organizers and perpetrators of the Armenian Genocide. The operation was called the “Special Operation,” better known as “Nemesis” and the ARF entrusted it to a special or responsible body set up for the purpose.
The speaker said that, after the decision was made detailed preparation for punitive actions against the organizers of the Armenian Genocide began. ARF figures Armen Garo (Garegin Pastrmajyan) and Shahan Natali (Hakob Ter-Hakobyan) were directly responsible for the planning and implementation of the program, which included young Armenians with rich military experience who had survived the Armenian Genocide. These were Soghomon Tehliryan, Arshavir Shirakyan, Aram Yerkanyan, Misak Torlakyan and others. The editorial offices of the newspapers “Hayrenik” in Boston and “Ch’akatamart” in Constantinople were used as the “Nemesis” operation’s underground organizational centers. The group led by Hrach Papazyan was tasked with obtaining information on the whereabouts of the Young Turks criminal leaders.
As the special operation was top secret, its organizers, members and any information related to it were not divulged for many years. The speaker touched upon the literature that had been published on operation “Nemesis,” views that had been circulated and a number of controversial issues concerning it.
The lecture was also attended by relatives of another Armenian avenger, Artashes Gevorgyan, who donated family photos, a family tree and other items belonging to their family to the Armenian Genocide Museum-Institute. The speaker also presented Tehliryan’s trial, which was widely covered in the press at the time.