Ս. թ. ապրիլի 16-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ Մխիթարյան միաբանության միաբան Հայր Վահան ծայրագույն վարդապետ Օհանյանի և Արա Քեթիբյանի «ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅՈՒՆ. ՆԱԽԵՐԳԱՆՔ ԵՎ ՀԵՏԳՐՈՒԹՅՈՒՆ: ՀԱՂՈՐԴՈՒՄՆԵՐ ԱՄԵՐԻԿՅԱՆ ՄԱՄՈՒԼՈՒՄ: ՎԱՇԻՆԳՏՈՆ ՓՈՍՏԻ 1890-1922 ԹԹ. ՀՐԱՊԱՐԱԿՈՒՄՆԵՐԸ» («ARMENIAN GENOCIDE: PRELUDE AND AFTERMATH. AS REPORTED IN THE U.S. PRESS. THE WASHINGTON POST (1890-1922)») 10 հատորանոց մատենաշարի վեցերորդ և յոթերորդ հատորների շնորհանդեսը:
Բազմահատորյակի առաջին հինգ հատորում ներկայացված են ամերիկյան առաջատար օրաթերթերի («Նյու Յորք Թայմս», «Քրիստիան Սայենս Մոնիտոր», «Բոստոն Դեյլի Գլոբ») անդրադարձները՝ ընդհանուր առմամբ 6696 հոդված:
Վեցերորդ և յոթերորդ հատորներում հեղինակները ներկայացնում են «Վաշինգտոն Փոստ» օրաթերթի 1890-1922 թթ. անդրադարձները: Գրքերում զետեղված հրապարակումներն արժեքավոր տեղեկություններ և արխիվային նյութ են պարունակում Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ:
Հյուրերին բացման խոսքով ողջունեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը՝ կարևորելով մատենաշարի ներդրումը հայագիտության, Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության համար:
Հատորների համահեղինակ Արա Քեթիբյանը նշեց, որ բազմահատորյակում ընթերցողին ժամանակագրական հաջորդականությամբ հասանելի է դառնում ստվարածավալ նյութ՝ արժանահավատ լրատվություն, ականատեսների վկայություններ, հաղորդումներ, լուսանկարներ և այլն։
Հայկական ազգային ինստիտուտի տնօրեն Ռուբեն Ադալյանը, ով նաև հատորների նախաբանի հեղինակն է, տեսակապով իր ողջույնի խոսքն ուղղեց հյուրերին և կրկին ընդգծեց այս աշխատության կարևորությունը:
ՀՑԹԻ թանգարանային աշխատանքների գծով փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը և ՀՑԹԻ ասպիրանտ Հայկ Մկրտչյանը ժամանակագրական հերթականությամբ մանրամասն ներկայացրին աշխատության առաջին և երկրորդ մասերը՝ քննության առնելով առավել հետաքրքրական հոդվածները:

16 апреля текущего года в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялась презентация шестого и седьмого тома десятитомника монаха Ордена мхитаристов архимандрита отца Вагана Оганяна и Ара Кетипяна «Геноцид армян: пролог и постскриптум. Сообщения в американской прессе. Публикации The Washington Post в 1890-1922 гг.» («The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press. The Washingtn Post (1890-1922)».
В первых пяти томах многотомника представлено около 6696 статей ведущих американских изданий («Нью-Йорк Таймс», «Кристиан Саэнс Монитор», «Бостон Дэйли Глоб»).
В шестом и седьмом томах авторы представляют отклики газеты «Вашингтон Пост» от 1890-1922 гг. Собранные в книгах публикации содержат ценные данные и архивный материал о Геноциде армян.
Гостей приветствовал директор МИГА Арутюн Марутян, отметив важность вклада этой серии в арменоведение и в исследование Геноцида армян.
Соавтор томов Ара Кетипян отметил, что читателю в хронологическом порядке представляется объемистый материал: достоверная информация, свидетельства очевидцев, сообщения, фотографии и т.д.
Директор Армянского национального института Рубен Адалян, который также является автором предисловия томов, по видеосвязи приветствовал гостей и еще раз отметил важность этой работы.
Заместитель директора МИГА по музейным вопросам Лусине Абраамян и аспирант МИГА Айк Мкртчян в хронологическом порядке подробно представили первую и вторую части, исследовав наиболее примечательные статьи.