Հայոց ցեղասպանության թեմայի ուսուցում
2019 թվականից Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը մեկնարկել է «Հայոց ցեղասպանության թեմայի ուսուցում» անվճար կրթական ծրագիրը: Այն նախատեսված է հանրակրթական միջին (VIII-IX դասարաններ) և ավագ (X, XI, XII դասարաններ) դպրոցների աշակերտների համար:
Կրթական ծրագրի նպատակն է դպրոցականերին ներկայացնել Հայոց ցեղասպանության պատմությունը, հաղորդակից դարձնել Արևմտյան Հայաստանի պատմական ժառանգությանն ու հայ ժողովրդի հերոսական վերապրմանը:
Մինչ օրս ՀՑԹԻ գիտաշխատողների կողմից դպրոցականներին ներկայացված թեմաների ցանկը տեղադրված է ՀՑԹԻ կայքում (հղումը՝ http://www.genocide-museum.am/arm/pdf/25.03.2021.pdf): Թեմաներն ընդգրկում են Հայոց ցեղասպանության իրականացման վճիռները, ընթացքը, առանձին դրվագներ՝ կրոնի դերակատարությունը, ինքնապաշտպանական մարտերը, հանցագործության ճանաչումն ու իրավական դատապարտումը, ինչպես նաև թուրքական պետական ժխտողականությունը, ընդհանուր՝ 15 թեմա, որոնք ներկայացվում են դպրոցի տվյալ ուսուցչի ընտրությամբ:
2021 թ. մարտ-մայիս ամիսներին ՀՑԹԻ-ն կրթական ծրագրի շրջանակներում սպասարկել է երևանյան և մարզային 16 դպրոցների, ինչպես նաև մասնագիտացված դպրոցների, քոլեջների հումանիտար և բնագիտական հոսքերի 561 աշակերտ: Այս եռամսյակում ամենահաճախ ընտրված (13 անգամ) թեման` «Հայկական «Նեմեսիսը» գործողության մեջ» թեման է, որը ներկայացվել է ՀՑԹԻ թանգարանային ֆոնդերի բաժնի վարիչ Գոհար Խանումյանի կողմից: «Հայոց ցեղասպանության թեմայի ուսուցում» կրթական ծրագրի շրջանակներում փորձ է կատարվել նաև խթանել աշակերտների քննադատական մտածողությունը. դասախոսություններն ավարտվում էին ակտիվ քննարկմամբ, աշակերտները բարձրաձայնում էին իրենց հուզող հարցերը:
Նշենք նաև, որ վերոնշյալ դպրոցների պատմության ուսուցիչների մեծ մասը մասնակցել են 2019 թ. ի վեր ՀՑԹԻ-ի կողմից կազմակերպվող «Հայոց ցեղասպանության թեմայի ուսուցում» ամենամյա ամառային դպրոցին: Ուսուցիչների դրական արձագանքները, մշտական կապը ՀՑԹԻ կրթական ծրագրերի բաժնի հետ, դասարանների թանգարան հաճախելիության աճը և ընտրված թեմատիկայով դասախոսություններին մասնակցելը փաստում են ՀՑԹԻ կրթական ծրագրերի արդյունավետությունը: Ուսուցիչների առաջարկները, քննարկումները նպաստում են դասընթացների շարունակական բարելավմանը:

Преподавание темы Геноцида армян
С 2019 года в Музее-институте Геноцида армян стартовала бесплатная образовательная программа «Преподавание темы Геноцида армян». Программа предусмотрена для учащихся средних (VIII-IX классы) и высших (X, XI, XII классы) общеобразовательных школ.
Цель образовательной программы – представить историю Геноцида армян школьникам с применением нетрадиционной методологии, сделать коммуникатором исторического наследия Западной Армении и героического выживания армянского народа. Составленный научными сотрудниками МИГА список представленных школьникам тем выставлен на сайте МИГА (ссылка – http://www.genocide-museum.am/arm/pdf/25.03.2021.pdf)). В список включены темы относительно принятых решений по осуществлению Геноцида армян, процесс, отдельные эпизоды: роль религии, самооборонительные бои, признание преступления и правовое осуждение, а также турецкая политика отрицания – 15 тем, которые представляются по выбору данного учителя школы.
В марте-мае 2021 г. в рамках образовательной программы МИГА принял 561 школьника из 16 школ Еревана и областей, а также из гуманитарных и естествоведческих направлений специализированных школ и колледжей. В этом триместре чаще всего выбирали тему (13 раз) «Процесс армянского «Немезиса», представленную заведующей отделом музейного фонда МИГА Гоар Ханумян. В рамках образовательной программы «Преподавание темы Геноцида армян» была сделана также попытка стимулировать критическое мышление учащихся, лекции завершались активными обсуждениями, учащиеся поднимали волнующие их вопросы.
Отметим также, что большинство учителей истории указанных школ принимали участие в организуемой МИГА с 2019 г. ежегодной летней школе «Преподавание темы Геноцида армян». Положительные отклики учителей, постоянный контакт с отделом образовательных программ МИГА, рост посещаемости учащимися музея и участие на лекциях на выбранную тему доказывают эффективность образовательных программ МИГА. Предложения учителей и обсуждения способствуют усовершенствованию лекций.