Ս.թ. հոկտեմբերի 17-ին, ժամը 12:00-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) գիտաժողովների սրահում տեղի կունենա ՀՑԹԻ տնօրեն, պատմական գիտությունների դոկտոր, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի
«Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի շնորհանդեսը:
Գիրքը պատրաստված է երկու լեզուներով` հայերենով և անգլերենով: Գրքի հրատարակությունը հնարավոր է դարձել «Ամերիա» ընկերությունների խմբի աջակցության շնորհիվ:
Շնորհանդեսին ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը, «Ամերիա» ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը և ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող, պատմական գիտությունների դոկտոր Հարություն Մարությանը: Ելույթ կունենա նաև գրքի հեղինակ Հայկ Դեմոյանը:
Պատկերազարդ այս հատորում ամփոփված են եզակի նյութեր` քաղված XIX-XX դարերի արտասահմանյան մամուլից: Հավաքածուն համոզիչ ներկայացնում է մարդկության և քաղաքակրթության դեմ թուրքական հանցագործությունների իրական պատկերը, որը մշտապես եղել է համաշխարհային մամուլի ուշադրության կենտրոնում: Գրքում ներառված են անգլիական, ֆրանսիական, ամերիկյան, իտալական, ռուսական, ավստրիական, չեխական, գերմանական և նորվեգական մամուլի նյութերը:
Թուրքիայի կողմից հայերի դեմ իրագործված բռնությունները դատապարտող այս հրապարակումները դառնում են միջնորդավորված վկայություններ Հայոց ցեղասպանության պատմական իրողության մասին:

The presentation of Hayk Demoyan’s latest book titled “Armenian Genocide: Front page coverage in the world press’’ will be held in the conference hall of the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI) on October 17, 2014 at 12.00 pm.
The author of the book Hayk Demoyan is the director of AGMI, doctor of historical sciences and the Secretary of State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide.
The book is in two languages: Armenian and English. It was published due to sponsorship of “America” Group.
The presentation will be welcomed by Vigen Sargsyan, the head of RA president staff and the coordinator of the State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide; Tigran Jrbashyan, the development director at “America” Group; Harutyun Marutyan, the doctor of historical sciences and the leading scientific worker of RA National Academy of Sciences, Institute of Archeology and Ethnography. Hayk Demoyan, the author of the book, will welcome with his speech as well.
The illustrated volume includes some unique materials from the world press of 19-20th centuries. The collection pictures realistically the Turkish crimes against civilization and humanity. The crimes have constantly been in the limelight of the world’s press attention. Numerous materials can be found from English, French, American, Italian, Russian, Austrian, Czech, German, Norwegian press sources. These condemning publications about the Turkish violence against Armenians serve as mediated testimonies of the historical actuality of the Armenian Genocide.