ՎՐԱՍՏԱՆԻ ՎԱՐՉԱՊԵՏԸ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ Է ՄԱՏՈՒՑԵԼ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
Հոկտեմբերի 15-ին պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան Երևանի քաղաքապետ Հայկ Մարությանի և ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղկեպսակ դրեց հուշարձանին և ծաղիկներ խոնարհեց անմար կրակի մոտ:
Հյուրերին դիմավորեց և Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը ներկայացրեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը։
Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելուց հետո Վրաստանի վարչապետը շրջայց կատարեց Հիշողության պուրակում և ջրեց իր նախորդ այցի ժամանակ տնկած անվանական եղևնին։
Վրաստանի վարչապետ Գեորգի Գախարիան Հայոց ցեղասպանության թանգարան էր արցելել 2018 թ. Վրաստանի փոխվարչապետ, ՆԳ նախարար եղած ժամանակ: Նա ծանոթացել էր թանգարանային ցուցադրությանը և գրառում կատարել Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։

ПРЕМЬЕР-МИНИСТР ГРУЗИИ ОТДАЛ ДАНЬ УВАЖЕНИЯ ПАМЯТИ ЖЕРТВ ГЕНОЦИДА АРМЯН
15 октября прибывший с официальным визитом в Армению премьер-министр Грузии Георгий Гахария в сопровождении мэра Еревана Айка Марутяна и министра иностранных дел РА Зограба Мнацаканяна посетил мемориал Геноцида армян, возложил венок к мемориалу и цветы к вечному огню. Директор МИГА Арутюн Марутян представил гостям историю строительства мемориала и объяснил его символический смысл.
Затем премьер-министр Грузии осмотрел Аллею памяти и полил именную ель, посаженную им во время предыдущего визита.
Премьер-министр Грузии Георгий Гахария уже посещал музей Геноцида армян в 2018 г., когда был заместителем премьер-министра и министром иностранных дел Грузии. Тогда он ознакомился с музейной выставкой и оставил запись в памятной книге для почетных гостей.