Մարզվանի Անատոլիա քոլեջը (1900թ.)
Անատոլիա կամ Ամերիկյան Քոլեջը ներկայումս Հունաստանի ամենահին և առաջատար կրթական հաստատություններից մեկն է: Այն ունի 132 տարվա պատմություն: Այս տարիների ընթացքում, սկսած դեռևս հիմնադրման ժամանակներից (1886թ.)՝ հաղթահարելով բազում խոչնդոտներ, այն ձեռք է բերել վաստակաշատ կրթական օջախի համբավ:
Անատոլիա Քոլեջի հիմնադրման արմատները շատ խորն են: Դրա հիմքում ընկած է Օտարերկրյա առաքելությունների ամերիկյան հանձնաժողովի միսիոներների, հատկապես, Սայրուս Հեմլինի ավանդը, ով նաև Կ.Պոլսի Ռոբերտ քոլեջի հիմնադիրն էր: Դեռևս 1838թ. միսիոներական առաքելության նպատակներով մեկնելով Կ.Պոլիս՝ 1840թ. Հեմլինը ստեղծում է Բեբեկ ճեմարանը, որը կոչված էր տեղի երիտասարդությանը կրթելու, առևտրի և ֆինանսների բնագավառում նրանց հմտացնելու, առևտրա-տնտեսական ոլորտի հետագա զարգացմանը խթանելու համար: Այս կրթական ծրագրի առանձնահատկություններից մեկն այն էր, որ ուսուցումը ներառում էր առարկաների մեծ մասի անգլերեն լեզվով դասավանդում, լիբերալ արվեստի զարգացում, ինչպես նաև ֆինանսական օժանդակության յուրահատուկ «ինքնակառավարման» տարբերակ: Ս. Հեմլինի առաջադրած ծրագրերը մեծ ներդրում էին տեղի կրթական մակարդակի բարելավման և հետագա զարգացման համար:
Արևելյան Թուրքիայի տարածքում գործում էր Խարբերդի Եփրատ քոլեջը և Այնթափի Կենտրոնական Թուրքիայի քոլեջը, իսկ արևմտյան Թուրքիայում չկար նույնիսկ մեկ կրթօջախ: Այս հանգամանքը հաշվի առնելով Օտարերկրյա առաքելությունների ամերիկյան հանձնաժողովն անհրաժշտ է համարում ևս մեկ կրթական հաստատության ստեղծումը: Այսպիսով, 1881թ.-ին ամերիկյան հանձնաժողովի մի շարք միսիոներների ջանքերով (J.F. Smith, Dr. G.F. Herrick, Dr. Charles C. Tracy, Dr. Ernest Riggs) հիմնադրվում է Հերբինգեր Բարձրագույն Դպրոցը (Harbinger High School): Հենց այս դպրոցն էլ հիմք հանդիսացավ տարիներ անց Անատոլիա Քոլեջի ստեղծման համար: 1885թ. Հերբինգերն ունեցավ իր առաջին և վերջին շրջանավարտները՝ արական դասարանը, ևս հինգ հոգի պետք է ավարտեին հաջորդ տարի, սակայն արդեն որպես նորաստեղծ Անատոլիա Քոլեջի շրջանավարտներ: Այսպիսով, 1886թ.–ին հիմնադրվեց Մարզվանի (քաղաք Արևմտյան հայաստանում՝ Սեբաստիայի վիլայեթի, Ամասիայի սանջակում) Անատոլիա Քոլեջը: Քաղաքի նորաբաց քոլեջը ստացավ այն տարածաշրջանի անվանումը, որում գտնվում էր և կոչվեց «Անատոլիա»:
Սկզբնական շրջանում տղաներն անցան երկու տարվա նախապատրաստական դասընթացներ՝ անգլերեն լեզվի և հիմնական գիտելիքների ուսուցման համար, այնուհետև անցում կատարեցին քոլեջի չորսամյա ծրագրին: Քոլեջի ուսանողները հայեր և հույներ էին: Գործունեության առաջին տասնամյակը բավական արդյունավետ էր քոլեջի համար: Զգալիորեն ավելացավ ուսանողների քանակը, ընդլայնվեց քոլեջի շենքի տարածքը, աշխատակիցների թիվը, ինչպես նաև գրքերի քանակը: 1893թ. բացվեց Անատոլիայի Իգական Վարժարանը, որտեղ դասավանդում էին ամերիկյան Կարլետոն վարժարանի նախկին շրջանավարտներից մի քանիսը:
Արդեն 1894թ. այն պաշտոնապես ներառվեց Բոստոնի կրթական համակարգում և ընդհանուր կանոնադրության համաձայն ստացավ կրթական ծրագրերի բոլոր մակարդակների տրամադրման իրավունք՝ տարրականից մինչև դոկտորական աստիճան: Դրան հետևեց Պաշտոնական Կայսերական Հրամանը (The official Imperial Rescript), որը 1899թ. ապրիլի 14-ին կարդաց քոլեջի առաջին նախագահ Չարլզ Թրեյսին:
Քոլեջի անդորրը խաթարվեց 1894-1896թթ. համիդյան կոտորածների ժամանակ, երբ Մարզվանի հայ բնակչությունն ապաստան գտավ Անատոլիա քոլեջի պատերից ներս: Կոտորածների սկիզբն ազդարարող նոյեմբերի 15-ը ճակատագրական եղավ տեղի հայ բնակչության և քոլեջի կյանքում: Այդ օրը նշանավորվեց պատմության մեջ «Սև ուրբաթ» («Black Friday») անվանմամբ:
Անատոլիան ականատես եղավ նաև Մեծ Եղեռնի տարիներին՝ Մարզվանում տեղի ունեցած ջարդերին: Լինելով ամերիկյան առաքելության կրողներ, քոլեջի աշխատակիցները փորձեցին հնարավորինս օժանդակել քաղաքի հայությանը՝ Մարզվանի սարսափների մասին տեղեկացնելով Կ.Պոլսում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուին: Դեսպանի վկայությամբ՝ ականատես լինելով տեղի ունեցածին, միսիոներներից և ուսուցիչներից շատերն անգամ առողջական խնդիրներ ձեռք բերեցին:
1916թ. Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, երբ թուրքական զորքերը գրավեցին քոլեջի տարածքը, Անատոլիան դադարեցրեց իր գործունեությունը և վերածվեց հիվանդանոցի: Սակայն երեք տարի անց, 1919թ. հիվանդանոցը ևս փակվեց: Անցնելով Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցի հոգածության ներքո, տիկին Շարլոտ Վիլարդի գլխավորությամբ, այն ստանձնեց գրեթե 2500 որբերի խնամակալությունը:
Անատոլիայի հետագա ճակատագիրը բախտորոշվեց, երբ իշխանության գլուխ բարձրացան քեմալականները: 1921թ. քոլեջի ղեկավարներին պաշտոնապես հրամայվեց լքել Անատոլիայի տարածքը: Դրան հաջորդեցին Զմյուռնիայի աղետը, այնուհետև Թուրքիայի և Հունաստանի միջև բնակչության փոխանակումը: Պարզ էր, որ նման պայմաններում այլևս դժվար էր կանխորոշել քոլեջի հետագա ճակատագիրը, ուստի Անատոլիայի Հոգաբարձուների Խորհրդի նիստի որոշմամբ, 1924թ. Անատոլիան վերաբացվեց հունական Սալոնիկ (Թեսալոնիկի) քաղաքում: Ավելի ուշ՝ 1934թ. քոլեջը տեղափոխվեց Սալոնիկի Փիլեյա արվարձան, որտեղ էլ գտնվում է մինչ օրս:

ИЗ ИСТОРИИ КОЛЛЕДЖА АНАТОЛИЯ
Анатолия или Американский колледж на сегодняшний день является одним из старейших и ведущих образовательных учреждений Греции. В течение долгих лет, начиная со времени основания (1886), преодолев многочисленные препятствия, он приобрел заслуженную репутацию высококвалифицированного образовательного центра.
Колледж был основан благодаря Американскому комитету иностранных миссий, особенно вкладу Сайруса Гемлина, который также был основателем колледжа Роберт в Константинополе. Отправившись в 1838 г. с миссией в Константинополь, уже в 1840 г. для стимуляции дальнейшего развития торгово-экономической отрасли Гемлин открыл училище Бебек, которое предоставляло местной молодежи образование в сфере торговли и финансов.
Особенностями этой образовательной программы было то, что преподавание большинства предметов велось на английском языке, развивалось либеральное искусство, т. е. Семь свободных (вольных) искусств, входивших в число учебных дисциплин Древнего Рима и средневековой Западной Европы, а также применялся своеобразный вариант «саморегулирования» финансовой поддержки. Предложенные С. Гемлином программы были большим вкладом для улучшения и развития уровня образования.
На территории восточной Турции в Харберде действовал колледж Евфрат, а в Айнтапе – Центральный колледж Турции, в западной Турции не было ни одного образовательного учреждения. Учитывая это обстоятельство, Американский комитет иностранных миссий посчитал необходимым создание еще одного образовательного учреждения. Таким образом, усилиями ряда миссионеров американского комитета (J.F. Smith, Dr. G.F. Herrick, Dr. Charles C. Tracy, Dr. Ernest Riggs) в 1881 г. была основана высшая школа Хербингер (Harbinger High School). Годы спустя, именно эта школа стала основой для создания колледжа Анатолия. В 1885 г. у Хербингера был первый (и последний) выпуск – мужской класс. Еще пять человек должны были окончить в следующем году, однако уже как выпускники нового колледжа Анатолия. Так, в 1886 г. в Марзване (город в Западной Армении, в провинции Себастия, области Амасия) был основан колледж Анатолия, получивший наименование региона, где находился.
В начальном периоде юноши проходим двухлетние подготовительные курсы по обучению английского языка для дальнейшего изучения основных предметов, затем переходили к четырехлетней программе. Студенты колледжа были армянами и греками. Первое десятилетие деятельности колледжа было довольно результативным. Значительно увеличилось число студентов, расширилось здание колледжа, увеличилось число сотрудников, а также пополнилась библиотека. В 1893 г. открылось Женское училище колледжа Анатолия, где преподавали некоторые выпускники американского училища Карлетон.
Уже в 1894 г. колледж Анатолия официально был включен в образовательную программу Бостона и согласно общему уставу получил право предоставления всех уровней образовательных программ – с начальной до докторской степени. Это было закреплено 14 апреля 1899 г. Официальным Кайзеровским Приказом (The official Imperial Rescript), зачитанным первым президентом колледжа Чарльзом Трейси.
Деятельность колледжа была нарушена во время гамидовских погромов 1894-1896 гг., когда армянское население Марзвана нашло убежище в стенах колледжа Анатолия. 15 ноября, когда начались погромы, стало судьбоносным как для местного армянского населения, так и для колледжа. В истории гамидовских погромов этот день был обозначен как «Черная пятница» (Black Friday).
Колледж Анатолия стал также свидетелем погромов в Марзване и в годы Великой резни. Будучи посланниками Американской миссии, сотрудники колледжа попытались помочь армянам города, сообщив об ужасах Марзвана послу США в Османской империи Генри Моргентау. Согласно свидетельству посла многие из миссионеров и учителей, будучи очевидцами произошедшего, серьезно заболели.
В 1916 г. во время Первой мировой войны, когда турецкие войска захватили территорию колледжа, Анатолия прекратила свою деятельность и превратилась в больницу. Однако спустя три года (1919) больница также закрылась. Здание перешло к Американскому комитету помощи Ближнему Востоку под покровительство Шарлот Виларди, которая взяла на себя опеку 2500 сирот.
Дальнейшая судьба колледжа Анатолия решилась, когда к власти пришли кемалисты. В 1921 г. руководителям колледжа официально было приказано покинуть территорию Анатолии. За этим следовала катастрофа Смирны, затем обмен населением между Турцией и Грецией. В подобных условиях уже было сложно предопределить дальнейшую судьбу колледжа, поэтому по решению Совета попечителей Анатолии в 1924 г. колледж был вновь открыт в греческом городе Салоники. Позднее (1934) колледж был перемещен в предместье Салоников – Пилей, где он находится и по сей день.