Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և ՀՀ Ազգային գրադարանի համագործակցությամբ այսօր բացվեց ցուցադրություն` նվիրված Ֆրանց Վերֆելի «Մուսա լեռան քառասուն օրը» հռչակավոր վեպի առաջին հրատարակության ութսունամյակին:
Բացման հանդիսավոր խոսքով ելույթ ունեցան ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը և ՀՀ Ազգային գրադարանի տնօրեն Տիգրան Զարգարյանը: ՀՑԹԻ տնօրենը Ազգային գրադարանին հանձնեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը կողմից այս առիթով «Երախտագիտություն» շարքով թողարկած «Ֆրանց Վերֆել» ոսկե հուշամեդալի մեկ օրինակ:
«Մուսա լեռան քառասուն օրը» պատմավեպը, որը նկարագրում է Մեծ Եղեռնի տարիներին կիլիկիահայության գոյամարտի հերոսական դրվագներից մեկը, որի արդյունքում և ֆրանսիական ռազմանավերի շնորհիվ վերահաս բնաջնջումից հրաշքով փրկվեց ավելի քան չորս հազար մարդ, իրավամբ համարվում է կոթողային մի ստեղծագործություն, որի բովանդակությունը մեկ գեղարվեստական ստեղծագործության սահմաններում լիարժեքորեն ներկայացնում է Հայոց ցեղասպանության սարսափներն ու ինքնապահպանության համար մղված պայքարը:
Ազգային գրադարանում ներկայացված ցուցադրության մեջ ներառվել են պատմավեպի տարբեր տարիներին և տարբեր լեզուներով լույս տեսած ավելի քան հիսուն հրատարակություններ, որոնք Ազգային գրադարանի և Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուների մասն են կազմում:

An exhibition dedicated to the 80th anniversary of the first publication of the famous novel “The 40 Days of Musa Dagh” by Franz Werfel opened today in cooperation with the Armenian Genocide Museum-Institute and RA National Library.
Hayk Demoyan, the director of the Armenian Genocide Museum-Institute and Tigran Zargaryan, the director of RA National Library had opening speeches. Hayk Demoyan handed a golden medal issued under the “Gratitude” nomination to the National Library.
The historical novel “The 40 Days of Musa Dagh” describes one of the heroic episodes of the Cilician Armenians’ struggle during the Armenian Genocide. Thanks to this struggle and French warships, more than four thousand people were miraculously saved from the impending extermination. This novel is justly considered a monumental work the contents of which fully represent the Armenians’ struggle for self-preservation and the horrors of the Armenian Genocide in the frame of fiction.
The exhibition which was presented in the National Library includes more than fifty publications of the novel which were published in different years and in different languages and are part of the collections of the Armenian Genocide Museum-Institute and National Library.