ՆԻԴԵՐԼԱՆԴՆԵՐԻ ԹԱԳԱՎՈՐՈՒԹՅԱՆ ՍԵՆԱՏԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ
Պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Նիդերլանդների Թագավորության Սենատի նախագահ Անկի Բրուկերս-Քնոլը ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Արփինե Հովհաննիսյանի և ՆԹ-ում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ձյունիկ Աղաջանյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 16-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։
Սենատի նախագահը ծաղկեպսակ դրեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Բարձրաստիճան հյուրն այցելեց նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան, ծանոթացավ Մեծ եղեռնը հավաստող վավերագրերին ու փաստաթղթերին, դիտեց ցուցանմուշները, գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում։
Տիկին Անկի Բրուկերս-Քնոլը նշեց. «Առաջին անգամ եմ լինում թանգարանում և խորապես ցնցված եմ այն տառապանքներից, որոնք կրել է հայ ժողովուրդը։ Սարսափելի և ահավոր է»։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ СЕНАТА КОРОЛЕВСТВА НИДЕРЛАНДОВ ПОСЕТИЛА МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
16 ноября находящаяся с официальным визитом в Ереване председатель Сената Королевства Нидерландов Анки Брукерс-Кнол в сопровождении вице-спикера Национального Собрания Арпине Оганнисян и чрезвычайного и полномочного посла Армении в Королевстве Нидерландов Дзюник Агаджанян посетила мемориал Геноцида армян.
Председатель Сената возложила венок к мемориалу Геноцида армян и цветы к вечному огню, минутой молчания почтив память святых мучеников.
Высокопоставленная гостья посетила также музей Геноцида армян, ознакомилась с документами, свидетельствующими о Великой резне, и оставила запись в памятной книге для почетных гостей.
Госпожа Анки Брукерс-Кнол отметила: «Я впервые посетила музей и глубоко потрясена страданиями, перенесенными армянским народом. Это ужасно».