2020 թ. ՀՑԹԻ-ում մեկնարկվեց գիտական բացառիկ ձեռքբերումով:
Ցեղասպանագիտության ոլորտի հեղինակավոր «Holocaust and Genocide Studies» պարբերականում լույս տեսավ ՀՑԹԻ գիտաշխատողներ Էդիտա Գզոյանի (պ.գ.թ., ՀՑԹԻ գիտության գծով փոխտնօրեն), Ռեգինա Գալուստյանի (ՀՑԹԻ հայցորդ, գիտական աշխատող) և Շուշան Խաչատրյանի (պ.գ.թ., Հայոց ցեղասպանության զոհերի փաստագրման և տվյալների հավաքագրման բաժնի վարիչ) համահեղինակած անգլալեզու հոդվածը՝
«Reclaiming Children after the Armenian Genocide: Neutral House in Istanbul» վերնագրով:
Ոլորտում մեծ հեղինակություն վայելող այս պարբերականում տարբեր տարիներին իրենց աշխատանքները տպագրել են անվանի ցեղասպանագետ-գիտնականներ, որոնց թվում են երախտավոր հայ գիտնականներից ու ուսումնասիրողներից Վահագն Դադրյանը, Վիգեն Գուրոյանը, Ռուբեն Փոլ Ադալյանը, Փիթեր Բալաքյանը:
ՀՑԹԻ տնօրեն պարոն Հարություն Մարությանը, շնորհավորելով հոդվածի հեղինակներին, նկատեց, որ նրանք սույն պարբերականում տպագրվող առաջին հայաստանցի հետազոտողներն են:
Սույն ուսումնասիրությունը կատարվել է 2016-2018 թթ.՝ Գիտության կոմիտեի՝ 16YR-6A028 ծածկագրով երիտասարդ գիտնականներին տրամադրվող թեմատիկ ֆինանսավորման շրջանակներում:
Հիմնվելով գլխավորապես արխիվային նյութի վրա, որոնք հիմնականում գտնվում են Ազգերի լիգայի արխիվում (ժնև, Շվեյցարիա), Մաշտոցյան Մատենադարանի և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի ֆոնդերում՝ ՀՑԹԻ գիտաշխատողների թիմը կարողացավ գիտական հանրությանը ներկայացնել այս հոդվածը:
Ուսումնասիրությունն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում որբացած հայ երեխաների ինքնության վերադարձին, այդ ճանապարհին հանդիպած դժվարություններին ու Չեզոք տան գոյության ընթացքում կատարված աշխատանքներին, տրամադրում է վիճակագրական տվյալներ:
Քրիստոնյա որբերի մի որոշակի քանակ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում հայտնվել էր իսլամացման համար նախատեսված որբանոցներում և մուսուլմաների տներում: Մուսուլմանների տներից և որբանոցներից հայ երեխաներին դեպի իրենց իրական ինքնությունն ու ազգային-կրոնական պատկանելությունը վերադարձնելու առաքելությունը ստանձնեցին և ի կատար ածեցին Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարք Զավեն Տեր-Եղիայանը և վերջինիս կողմից իբրև այդ գործի անմիջական կատարող նշանակված պոլսահայ արձակագիր, հայտնի գրագիտուհի Զարուհի Պահրին. ստեղծվեց Կ. Պոլսի Չեզոք տունը:
Պատմական և իրավական կարևորությունից բացի, աշխատանքը կարող է օգտակար լինել Հայոց ցեղասպանության՝ հոգեբանական գիտության ոլորտում կատարվող ուսումնասիրությունների համար, քանի որ ներկայացնում է երեխաների հետ աշխատանքի մեթոդաբանությունը, երեխաների՝ իրենց ինքնության վերադարձին նպաստող մանրամասներն ու որբերի կյանքի պատմությունները:
Նշենք, որ միջազգային ցեղասպանագիտության դաշտում առաջատարի հեղինակություն ունեցող Օքսֆորդի համալսարանի հրատարակչության «Holocaust and Genocide Studies» պարբերականը լույս է տեսնում 1987 թվականից որպես ԱՄՆ Հոլոքոստի հիշատակի թանգարանի պարբերական:

2020 was launched with a great scientific achievement for the AGMI.
An article by the AGMI researchers Dr. Edita Gzoyan (AGMI Deputy Scientific Director, Regina Galustyan (PhD student at the AGMI, researcher), Dr. Shushan Khachatryan (Head of the AGMI Armenian Genocide Victims’ Documentation and Data Collection Department) titled
«Reclaiming Children after the Armenian Genocide: Neutral House in Istanbul» ” was published in the prestigious “Holocaust and Genocide Studies” journal.
Famous genocide scholars have published their work in this journal, among them prominent Armenian scholars and researchers Vahagn Dadrian, Vigen Guroyan, Ruben Paul Adalyan, Peter Balakian.
AGMI Director Harutyun Marutyan congratulated the authors, noting that they are the first researchers from Armenia who published in this journal.
The study was carried out during 2016-2019 in the framework of the thematic funding provided by the Science Committee (Ministry of Education, Science Culture and Sport RA) to young researchers (SCS 16YR-6A028).
The article was predominantly based on the archival materials from the League of Nations Archive (Geneva, Switzerland), Matenadaran and Yeghishe Charents Museum of Literature and Art (Yerevan, Armenia).
The study presents the legal and historical background of forcible transfer of Armenian children during the Armenian Genocide, their return to the Armenian community, identity issues connected with the return of those children. The main focus of the article is the Neutral House established in Constantinople/Istanbul after the Mudros armistice with an aim to recover the identities of the stolen Armenian children.
The mission of returning Armenian children from Muslim homes and orphanages to their true identity and religion was fulfilled by the Armenian Patriarch of Constantinople Zaven Ter-Yeghiyan and a well-known Constantinople –based Armenian writer Zaruhi Pahri, who together with Turkish and American ladies was appointed as one of the directresses of the Neutral House.
In addition to its historical and legal significance, the work may be useful for studying psychology in the field of the Armenian Genocide, as it presents the methodology of working with children.
“Holocaust and Genocide Studies” is published by the Oxford University Press since 1987 as a periodical of the US Holocaust Memorial Museum.