2020 թ. ՀՑԹԻ-ում մեկնարկվեց գիտական բացառիկ ձեռքբերումով:
Ցեղասպանագիտության ոլորտի հեղինակավոր «Holocaust and Genocide Studies» պարբերականում լույս տեսավ ՀՑԹԻ գիտաշխատողներ Էդիտա Գզոյանի (պ.գ.թ., ՀՑԹԻ գիտության գծով փոխտնօրեն), Ռեգինա Գալուստյանի (ՀՑԹԻ հայցորդ, գիտական աշխատող) և Շուշան Խաչատրյանի (պ.գ.թ., Հայոց ցեղասպանության զոհերի փաստագրման և տվյալների հավաքագրման բաժնի վարիչ) համահեղինակած անգլալեզու հոդվածը՝
«Reclaiming Children after the Armenian Genocide: Neutral House in Istanbul» վերնագրով:
Ոլորտում մեծ հեղինակություն վայելող այս պարբերականում տարբեր տարիներին իրենց աշխատանքները տպագրել են անվանի ցեղասպանագետ-գիտնականներ, որոնց թվում են երախտավոր հայ գիտնականներից ու ուսումնասիրողներից Վահագն Դադրյանը, Վիգեն Գուրոյանը, Ռուբեն Փոլ Ադալյանը, Փիթեր Բալաքյանը:
ՀՑԹԻ տնօրեն պարոն Հարություն Մարությանը, շնորհավորելով հոդվածի հեղինակներին, նկատեց, որ նրանք սույն պարբերականում տպագրվող առաջին հայաստանցի հետազոտողներն են:
Սույն ուսումնասիրությունը կատարվել է 2016-2018 թթ.՝ Գիտության կոմիտեի՝ 16YR-6A028 ծածկագրով երիտասարդ գիտնականներին տրամադրվող թեմատիկ ֆինանսավորման շրջանակներում:
Հիմնվելով գլխավորապես արխիվային նյութի վրա, որոնք հիմնականում գտնվում են Ազգերի լիգայի արխիվում (ժնև, Շվեյցարիա), Մաշտոցյան Մատենադարանի և Եղիշե Չարենցի անվան գրականության և արվեստի թանգարանի ֆոնդերում՝ ՀՑԹԻ գիտաշխատողների թիմը կարողացավ գիտական հանրությանը ներկայացնել այս հոդվածը:
Ուսումնասիրությունն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության ընթացքում որբացած հայ երեխաների ինքնության վերադարձին, այդ ճանապարհին հանդիպած դժվարություններին ու Չեզոք տան գոյության ընթացքում կատարված աշխատանքներին, տրամադրում է վիճակագրական տվյալներ:
Քրիստոնյա որբերի մի որոշակի քանակ Հայոց ցեղասպանության ընթացքում հայտնվել էր իսլամացման համար նախատեսված որբանոցներում և մուսուլմաների տներում: Մուսուլմանների տներից և որբանոցներից հայ երեխաներին դեպի իրենց իրական ինքնությունն ու ազգային-կրոնական պատկանելությունը վերադարձնելու առաքելությունը ստանձնեցին և ի կատար ածեցին Կ. Պոլսի Հայոց պատրիարք Զավեն Տեր-Եղիայանը և վերջինիս կողմից իբրև այդ գործի անմիջական կատարող նշանակված պոլսահայ արձակագիր, հայտնի գրագիտուհի Զարուհի Պահրին. ստեղծվեց Կ. Պոլսի Չեզոք տունը:
Պատմական և իրավական կարևորությունից բացի, աշխատանքը կարող է օգտակար լինել Հայոց ցեղասպանության՝ հոգեբանական գիտության ոլորտում կատարվող ուսումնասիրությունների համար, քանի որ ներկայացնում է երեխաների հետ աշխատանքի մեթոդաբանությունը, երեխաների՝ իրենց ինքնության վերադարձին նպաստող մանրամասներն ու որբերի կյանքի պատմությունները:
Նշենք, որ միջազգային ցեղասպանագիտության դաշտում առաջատարի հեղինակություն ունեցող Օքսֆորդի համալսարանի հրատարակչության «Holocaust and Genocide Studies» պարբերականը լույս է տեսնում 1987 թվականից որպես ԱՄՆ Հոլոքոստի հիշատակի թանգարանի պարբերական:

В 2020 г. МИГА стартовал с важным научным достижением.
В авторитетном в сфере геноцидоведения периодическом издании «Holocaust and Genocide Studies» на английском языке была опубликована статья научных сотрудников МИГА Эдиты Гзоян (к.и.н., заместитель директора МИГА по научным вопросам), Регины Галустян (соискатель МИГА, научный сотрудник) и Шушан Хачатрян (к.и.н., заведующая отделом документирования и сбора данных о жертвах Геноцида армян)
«Reclaiming Children after the Armenian Genocide: Neutral House in Istanbul» .
В данном журнале в разные годы опубликовали свои работы известные ученые-геноцидоведы, в числе которых заслуженные армянские ученые и исследователи Ваагн Дадрян, Виген Гуроян, Рубен Пол Адалян, Питер Балакян.
Поздравив авторов статьи, директор МИГА, господин Арутюн Марутян, отметил, что они являются первыми исследователями из Армении, опубликованными в данном журнале.
Исследование осуществлялось в 2016-2018 гг. в рамках тематического финансирования, предоставляемого молодым ученым под кодом 16YR-6A028 Комитета науки Министерства образования, науки, культуры и спорта РА.
Основываясь на архивных материалах, в основном находящихся в архиве Лиги наций (Женева, Швейцария), в фондах Матенадарана и музея литературы и искусства имени Егише Чаренца, группа научных сотрудников МИГА сумела представить общественности эту статью.
Исследование посвящено насильственной передачи армянских детей во время Геноцида армян, возвращению их национальной идентичности, препятствиям, возникающим на этом пути, и работам, осуществленным в период существования Нейтрального дома. Предоставляются статистические данные.
Часть детей армян во время Геноцида оказалась в предназначенных для исламизации и туркизации приютах и в домах мусульман. Миссию возвращения подлинной идентичности и национально-религиозной принадлежности армянским детям из мусульманских домов и приютов инициировал армянский патриарх Константинополя Завен Тер-Егиаян. Таким образом, был создан Нейтральный дом Константинополя, в которой армянским представителем была назначена писательница Заруи Пагри.
Кроме исторической и юридической значимости работа может быть полезной для исследований, осуществляемых в сфере психологии Геноцида армян.
Отметим, что журнал «Holocaust and Genocide Studies» издательства университета Оксфорд, являющийся ведущим авторитетным изданием в сфере международного геноцидоведения, выпускается с 1987 г. как журнал музея Памяти Холокоста в США.