ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Վիկտորիա Նուլանդը, ԱՄՆ պաշտպանության քարտուղարի փոխտեղակալ Էվելին Ֆարկասը և ՀՀ-ում ԱՄՆ-ի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսն այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ դրեցին ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն ԱՄՆ պետդեպարտամենտի ներկայացուցիչներին ներկայացրեց ԱՄՆ դիվանագիտական և մարդասիրական օգնության պատմությունը, նրանք շրջայց կատարեցին նաև Հուշապատի տարածքում:
Այցելության վերջում ՀՑԹԻ տնօրենը ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական Վիկտորիա Նուլանդին հանձնեց «Կլարա Բարտոն» ոսկե մեդալ:

Помощник государственного секретаря по делам Европы и Евразии Виктория Нуланд, помощник заместителя министра обороны США Эвелина Фаркас и чрезвычайный и полномочный посол США в РА Ричард Миллс посетили мемориал, посвященный жертвам Геноцида армян.
Гости возложили цветы к памятнику жертв Геноцида армян и увечного огня минутой молчания почтили их память, посетили также Стену памяти.
Директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян представил сотрудникам Государственного департамента США историю дипломатической и гуманитарной помощи США.
В конце визита директор МИГА вручил помощнику государственного секретаря США Виктории Нуланд золотую медаль “Клара Бартон”.