«ՏՈԿԵԻ ՄԱՐՈՒ. ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ՀԱՅԵՐԻ ԵՎ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՓՐԿՈՒՂԻՆ»
2021 թ. փետրվարի 18-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ «ՏՈԿԵԻ ՄԱՐՈՒ. ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ՀԱՅԵՐԻ ԵՎ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՓՐԿՈՒՂԻՆ» խորագրով միջոցառումը։ Այն Զմյուռնիայի հայերի և հույների բնաջնջման ու քաղաքի հրկիզման 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կազմակերպվող միջոցառումների շարքից էր և իրականացվեց հայ-ճապոնական «Արումենիա-Նիպոն» գիտամշակութային միություն հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը, որը նվիրված էր հայ ու ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությանը, ներկա էին ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան, Երկրորդ քարտուղար Ռիկա Օնոդերան, ՀՀ ԱԳՆ Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների բաժնի պետ Մնացական Սաֆարյանը, Հայաստանի հունական համայնքների միության նախագահ Մարիա Լազարևան, և այլք։
Ներկաներին բացման խոսքով ողջունելով՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը կարևորեց նմանօրինակ բացահայտումները՝ որպես երկու ժողովուրդների երկարատև բարեկամության առհավատչյա։
Ճապոնագետ Աննա Վարդանյանը փաստեց, որ բացահայտման համար հիմք է հանդիսացել մի պատահական դիպված․ «Իբրև հայ-ճապոնական կապերի հետազոտողի՝ ինձ պատահեց մի նկար, որում պատկերված էր ճապոնական նավը՝ խարիսխ գցած Զմյուռնիայի նավահանգստում»։ Այս իրողությունը հետազոտողին տանում է Ճապոնիա և Հունաստան շարունակելու իր ուսումնասիրությունը, իսկ ՀՑԹԻ հանդիպումը Թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի ավագ գիտաշխատող, պ․գ․թ․ Թեհմինե Մարտոյանի հետ համատեղ հետազոտության սկիզբն է հանդիսանում։
Հետազոտողներն ընդգծեցին, որ չթերագնահատելով Զմյուռնիայի ափին խարիսխ գցած օտարերկրյա նավերի մարդասիրությունը, որոնք վերապրածների փրկության գործն են իրականացրել, բացառապես ճապոնական նավի օրինակն են ուսումնասիրել՝ փորձելով պատմական փաստերի համադրմամբ ստանալ փրկության գործընթացի իրական պատկերը, շարժառիթներն ու հետևանքները՝ հիմնականում ականատեսների, վերապրողների հուշերի և վկայությունների հիման վրա։
ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող Թեհմինե Մարտոյանը նշեց․ «Զմյուռնիայի հայերի ու հույների փրկության խարսխի՝ ճապոնական նավի մասին մասնագիտական գրականության մեջ առավել հաճախ խոսվում է առանց անվան հիշատակության։ Նախնական տպավորությունն այնպիսին է, որ նավն անուն չի էլ ունեցել, հետևաբար, «ճապոնական նավ» բառակապակցությունը, հավասարազոր է դարձել և նույնացվել «փրկություն» բառեզրի հետ։ Շեշտը դրվել է ոչ թե անվան, այլ այն փաստի վրա, որ նավը ներկայացնում է Ճապոնիան»։
Բանախոսները փաստեցին, որ ցեղասպանությունը վերապրած ժողովրդի յուրաքանչյուր մասնիկ մարդասիրության նմանօրինակ քայլերի հանդեպ խիստ զգայուն է, իսկ անթաքույց համակրանքն ու երախտիքի զգացումը դեպի Ճապոնիան ու ճապոնացիները՝ բնական։
Միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանում ցուցադրվեց «Տոկեի Մարու» անիմացիոն ֆիլմը, որի ցուցադրման բացառիկ իրավունքը ստացել էր ճապոնագետ Աննա Վարդանյանը հույն անիմատոր Զախոս Սամոլադասից:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան, իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց նման խորը հետազոտության և շատ կարևոր բացահայտումների համար, խոստովանեց, որ ճապոնացի նավապետի սխրանքը, որը հարյուրավոր մարդկանց կյանքեր է փրկել, անչափ հուզիչ էր։ Միևնույն ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ հայ և ճապոնացի ժողովուրդները նման են իրար իրենց պատմությամբ։
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը դեսպան Յամադային նվիրեց ՀՑԹԻ 2020 թ․ անգլալեզու հրատարակությունները։
Միջոցառման ավարտին ներկաները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ՝ հարգելով անմեղ զոհերի հիշատակը։

18 февраля 2021 г. в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялось мероприятие под заглавием
«Токеи Мару – спасительный путь армян и греков Смирны». Это мероприятие из ряда организованных накануне 100-летней годовщины сожжения Смирны и уничтожения армян и греков города и было реализовано при сотрудничестве с армяно-японской общественной организацией научно-культурный союз «Арумения-Ниппон».
На мероприятии, которое было посвящено дружбе армянского и японского народов, присутствовали чрезвычайный и полномочный посол Японии в РА Джун Ямада, второй секретарь Рика Онодера, начальник подразделения стран Восточной Азии и Тихоокеанского региона МИД РА Мнацакан Сафарян, председатель союза греческих общин Армении Мария Лазарева и другие.
Приветствовав присутствующих вступительной речью, директор МИГА Арутюн Марутян отметил важное значение подобных открытий как залог долговременной дружбы двух народов.
Японовед Анна Варданян отметила, что основой этого открытия стало случайное событие:
«Как исследователь армяно-японских отношений, я наткнулась на фотографию, на которой был изображен японский корабль с брошенным в порту Смирны якорем». Этот случай заставил исследователю отправиться в Японию и в Грецию для продолжения исследования, а встреча в МИГА со старшим научным сотрудником отдела по организации музейных выставок, к.и.н. Теймине Мартоян стала началом совместного исследования.
Исследователи отметили, что, переоценив человечность бросивших якорь на берегу Смирны иностранных кораблей, которые спасли выживших, изучили только пример японского корабля, попытавшись посредством сопоставления исторических фактов получить реальную картину процесса спасения, мотивы и последствия на основании воспоминаний и свидетельств очевидцев и переживших.
Старший научный сотрудник МИГА Теймине Мартоян отметила:
«О японском корабле спасения армян и греков Смирны в профессиональной литературе чаще говорится без упоминания имен. Изначальное впечатление таково, что корабль даже не имел наименования, следовательно, словосочетание «Японский корабль» стало равноценным и идентичным понятию «спасение». Акцент был поставлен не на наименовании, а на том факте, что корабль представлял Японию».
Докладчики отметили, что каждая частичка народа, пережившего геноцид, строго чувствительна по отношению к подобным гуманным поступкам, а нескрытая симпатия и чувство признательности к Японии и японцам – искренние.
На мероприятии впервые в Армении был показан анимационный фильм «Токеи Мару», эксклюзивное право на показ которого получила японовед Анна Варданян у греческого аниматора Джахоса Мамоладаса.
Чрезвычайный и полномочный посол Японии в РА Джюн Ямада в своей речи выразил признательность за подобное глубинное исследование и за чрезвычайно важные открытия. Он признался, что подвиг японского капитана, который спас жизни сотен людей, был невообразимо трогателен. В то же время выразил мнение, что армянский и японский народы похожи друг на друга своей историей.
Директор МИГА Арутюн Марутян подарил послу Джуну Ямада англоязычные публикации МИГА за 2020 г.
В заключение мероприятия присутствующие возложили цветы к вечному огню мемориала Геноцида армян и минутой молчания почтили память невинных жертв.