«ՏՈԿԵԻ ՄԱՐՈՒ. ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ՀԱՅԵՐԻ ԵՎ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՓՐԿՈՒՂԻՆ»
2021 թ. փետրվարի 18-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ «ՏՈԿԵԻ ՄԱՐՈՒ. ԶՄՅՈՒՌՆԻԱՅԻ ՀԱՅԵՐԻ ԵՎ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՓՐԿՈՒՂԻՆ» խորագրով միջոցառումը։ Այն Զմյուռնիայի հայերի և հույների բնաջնջման ու քաղաքի հրկիզման 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ կազմակերպվող միջոցառումների շարքից էր և իրականացվեց հայ-ճապոնական «Արումենիա-Նիպոն» գիտամշակութային միություն հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառմանը, որը նվիրված էր հայ ու ճապոնացի ժողովուրդների բարեկամությանը, ներկա էին ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան, Երկրորդ քարտուղար Ռիկա Օնոդերան, ՀՀ ԱԳՆ Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան երկրների բաժնի պետ Մնացական Սաֆարյանը, Հայաստանի հունական համայնքների միության նախագահ Մարիա Լազարևան, և այլք։
Ներկաներին բացման խոսքով ողջունելով՝ ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը կարևորեց նմանօրինակ բացահայտումները՝ որպես երկու ժողովուրդների երկարատև բարեկամության առհավատչյա։
Ճապոնագետ Աննա Վարդանյանը փաստեց, որ բացահայտման համար հիմք է հանդիսացել մի պատահական դիպված․ «Իբրև հայ-ճապոնական կապերի հետազոտողի՝ ինձ պատահեց մի նկար, որում պատկերված էր ճապոնական նավը՝ խարիսխ գցած Զմյուռնիայի նավահանգստում»։ Այս իրողությունը հետազոտողին տանում է Ճապոնիա և Հունաստան շարունակելու իր ուսումնասիրությունը, իսկ ՀՑԹԻ հանդիպումը Թանգարանային ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի ավագ գիտաշխատող, պ․գ․թ․ Թեհմինե Մարտոյանի հետ համատեղ հետազոտության սկիզբն է հանդիսանում։
Հետազոտողներն ընդգծեցին, որ չթերագնահատելով Զմյուռնիայի ափին խարիսխ գցած օտարերկրյա նավերի մարդասիրությունը, որոնք վերապրածների փրկության գործն են իրականացրել, բացառապես ճապոնական նավի օրինակն են ուսումնասիրել՝ փորձելով պատմական փաստերի համադրմամբ ստանալ փրկության գործընթացի իրական պատկերը, շարժառիթներն ու հետևանքները՝ հիմնականում ականատեսների, վերապրողների հուշերի և վկայությունների հիման վրա։
ՀՑԹԻ ավագ գիտաշխատող Թեհմինե Մարտոյանը նշեց․ «Զմյուռնիայի հայերի ու հույների փրկության խարսխի՝ ճապոնական նավի մասին մասնագիտական գրականության մեջ առավել հաճախ խոսվում է առանց անվան հիշատակության։ Նախնական տպավորությունն այնպիսին է, որ նավն անուն չի էլ ունեցել, հետևաբար, «ճապոնական նավ» բառակապակցությունը, հավասարազոր է դարձել և նույնացվել «փրկություն» բառեզրի հետ։ Շեշտը դրվել է ոչ թե անվան, այլ այն փաստի վրա, որ նավը ներկայացնում է Ճապոնիան»։
Բանախոսները փաստեցին, որ ցեղասպանությունը վերապրած ժողովրդի յուրաքանչյուր մասնիկ մարդասիրության նմանօրինակ քայլերի հանդեպ խիստ զգայուն է, իսկ անթաքույց համակրանքն ու երախտիքի զգացումը դեպի Ճապոնիան ու ճապոնացիները՝ բնական։
Միջոցառման ընթացքում առաջին անգամ Հայաստանում ցուցադրվեց «Տոկեի Մարու» անիմացիոն ֆիլմը, որի ցուցադրման բացառիկ իրավունքը ստացել էր ճապոնագետ Աննա Վարդանյանը հույն անիմատոր Զախոս Սամոլադասից:
ՀՀ-ում Ճապոնիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջուն Յամադան, իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց նման խորը հետազոտության և շատ կարևոր բացահայտումների համար, խոստովանեց, որ ճապոնացի նավապետի սխրանքը, որը հարյուրավոր մարդկանց կյանքեր է փրկել, անչափ հուզիչ էր։ Միևնույն ժամանակ կարծիք հայտնեց, որ հայ և ճապոնացի ժողովուրդները նման են իրար իրենց պատմությամբ։
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը դեսպան Յամադային նվիրեց ՀՑԹԻ 2020 թ․ անգլալեզու հրատարակությունները։
Միջոցառման ավարտին ներկաները ծաղիկներ դրեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի անմար կրակի մոտ՝ հարգելով անմեղ զոհերի հիշատակը։

“Tokei Maru: the Salvation of Armenian and Greeks in Smyrna” took place in the Armenian Genocide Museum-Institute Foundation conference hall on 18 February 2021. It was one of the events organized on the eve of the 100th anniversary of the Smyrna fire and extermination of the Armenians and Greeks of the city in 1922. It was organized in cooperation with the Armenian-Japanese Armenia-Nippon Scientific-Cultural Union NGO.
The event, which was dedicated to the friendship between the Armenian and Japanese peoples, was attended by Mr. Jun Yamada, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia, Second Secretary Mrs. Rika Onodera, Mr. Mnatsakan Safaryan, head of the Asia-Pacific Division of the RA Ministry of Foreign Affairs, Mrs. Maria Lazareva, President of the Union of Greek Communities of Armenia and other guests.
Welcoming the guests,
Mr. Harutyun Marutyan, AGMI Director, stressed the importance of such events as a guarantee of a long-lasting friendship between the two peoples.
Mrs. Anna Vardanyan, an expert in Japanese studies, stated that she accidentally made a discovery:
“As a researcher of Armenian-Japanese relations, I came across a picture of a Japanese ship anchored in the port of Smyrna.” This fact led her to continue her research in Japan and Greece. A subsequent meeting with Mrs. Tehmine Martoyan, a senior researcher in the Museum Exhibitions Department of the AGMI, became the start of their collaborative research.
The researchers underlined the fact that they did not underestimate the humanitarian actions of the crews of the foreign ships anchored off the coast of Smyrna that rescued survivors, but studied the example of the Japanese ship exclusively, trying to obtain a real picture of the rescue process by combining historical facts, motives and consequences, mainly on the basis of eyewitness accounts, survivors’ memories and testimonies.
AGMI Senior researcher
Tehmine Martoyan said:
“The basis for the salvation of the Armenians and Greeks of Smyrna was the Japanese ship, often mentioned in professional literature but always omitting its name. The initial impression was that the ship did not even have a name, therefore, the phrase “Japanese ship” became equivalent to, and was identified with, the word “salvation.” The emphasis was not on the name, but on the fact that the ship represents Japan.”
The speakers stated that every single person who survived the genocide was very sensitive to such humanitarian steps taken and that the open sympathy and gratitude to Japan and the Japanese people was natural.
Mrs. Anna Vardanyan was given the exclusive right to screen the animated film “Tokei Maru” in Armenia for the first time during the event by the Greek animator Mr. Zachos Samoladas.
In his speech,
Mr. Jun Yamada, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Japan to the Republic of Armenia, expressed his thanks for such in-depth research, and the very important discoveries made, admitting that the feat of the Japanese captain, who saved hundreds of lives, was extremely touching. At the same time, he expressed the opinion that the Armenian and Japanese peoples have similarities in their histories.
AGMI Director Mr. Harutyun Marutyan presented Ambassador Yamada some AGMI English-language publications printed in 2020.
At the close of the event participants put flowers at the Eternal Fire honoring the memory of the innocent victims.