ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է «ԱՐԱՐԱՏԻ ՍՏՈՐՈՏԻՆ» ՄԵԴԻԱ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ. ԱՌԱՆՑՔԱՅԻՆ ԹԵՄԱՆ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑՆ Է
18.03.2015
Մարտի 18-ից 20-ը Երևանում անց է կացվում «Արարատի ստորոտին» 5-րդ միջազային եռօրյա մեդիա խորհրդաժողովը: Խորհրդաժողովի ուշադրության կենտրոնում է լինելու մեկ դար առաջ Օսմանյան կայսրության կողմից Արևմտյան Հայաստանի և կայսրության այլ տարածքներում իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը:
Խորհրդաժողովն անցնում է «Հիշում եմ և պահանջում» խորագրի ներքո: Նրա թեմատիկ ուղղություններն այն չորս սկզբունքներն են՝ Հիշողություն, Երախտագիտություն, Միջազգային պայքար ցեղասպանությունների ճանաչման համար, Վերածնունդ, որոնց տրամաբանության ներքո անց են կացվում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ոգեկոչման միջոցառումները:
Խորհրդաժողովը մեկ հարկի տակ է հավաքել տարբեր երկրներից միջազգային լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների, գիտնականների, հասարակական և քաղաքական գործիչների: Այն կհանդիսանա Հայոց ցեղասպանության պատմության, ճանաչման, պետությունների պատասխանատվության ու ապագա ոճիրների կանխարգելման, Ցեղասպանության եղելության հերքման, մշակութային արժեքների ոչնչացման, ու այլ հիմնախնդիրների քննարկման հարթակ:
«Հայոց ցեղասպանության հարցը հայ ժողովրդի պատմական հիշողության մեջ է:
Յուրաքանչյուր հայի ընտանիք ունի պատմություն. ցեղասպանության պատմությունը բոլորին է վերաբերում և հենց այդ պատճառով հարցը արդիական է յուրաքաչյուրի համար»,-հայտարարեց ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը` ելույթ ունենալով «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա կոնֆերանսում:
Վիգեն Սարգսյանը շեշտեց, որ այսօր էլ` հարյուր տարի անց, Թուրքիան շարունակում է ժխտել Հայոց ցեղասպանությունը, իսկ Ցեղասպանությունը չի ավարտվել այնքան ժամանակ, քանի դեռ այն չի ճանաչվել և դատապարտվել:
«Միջազգային պայքար պետք է տանել ցեղասպանության, մարդկության դեմ հանցագործության դեմ: Մենք ցեղասպանության մասին խոսում ենք, ոչ թե այն պատճառով, որ հաճելի է մեզ, այլ որպես ազգ, որ վերապրել է ցեղասպանությունը, օգնել միջազգային հանրությանը` պահել հարցը ուշադրության կենտրոնում:
Այսօրվա Թուրքիան շարունակում է ժխտել հարյուր տարի առաջ կատարված հանցագործությունը: Դա թշնամական քաղաքականություն է: Թշնամական վերաբերմունքը նա ցուցադրում է միջազգային բոլոր կազմակերպություններում և պաշտպանում հակահայկական բոլոր նախաձեռնությունները, որը իրականացնում է Ադրբեջանը: Ցեղասպանության պատմությունը չի վերջացել, քանի որ այսօր էլ այդ հանցագործությունը կրկնվում է: Հենց դա է պատճառը, որ մենք պետք է շարունակենք այդ թեմայով խոսել, քննարկել»,- ասաց Սարգսյանը:

В ЕРЕВАНЕ НАЧАЛСЯ МЕДИА-ФОРУМ “У ПОДНОЖИЯ АРАРАТА”. В ЦЕНТРЕ ВНИМАНИЯ 100-ЛЕТИЕ ГЕНОЦИДА АРМЯН
С 18 по 20 марта в Ереване пройдет пятый международный трехдневный медиа-форум “У подножия Арарата”. Тема форума - Геноцид армян, осуществленный османскими властями век назад в Западной Армении и на других территориях империи.
Медиа-форум проходит под лозунгом “Помню и требую”. Тематическими направлениями форума являются четыре принципа – Память, Признательность, Международная борьба с целью признания геноцидов и Возрождение. В соответствии с логикой этих принципов и проводятся мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян. Конференция, собравшая под одной крышей представителей международных СМИ из разных стран, ученых, общественных и политических деятелей, стала площадкой для обсуждения таких вопросов, как история Геноцида армян, признание, ответственность государств и предотвращение подобных преступлений в будущем, отрицание факта Геноцида армян, уничтожение культурных ценностей.
“Геноцид армян в исторической памяти армянского народа ... У каждой армянской семьи своя история, так что вопрос Геноцида армян важен и касается каждого из нас”,- заявил руководитель аппарата президента Республики Армения Виген Саргсян в ходе начавшегося международного медиа-форума “У подножия Арарата”.
Виген Саргсян подчеркнул, что и сегодня, спустя 100 лет, Турция продолжает политику отрицания, а геноцид не прекращен, пока он не признан и не осужден.
“ Нужно проводить международную борьбу против геноцидов - преступлений против человечества. Мы говорим о геноциде не потому, что нам это нравится, а потому что мы народ, переживший его.
Сегодняшняя Турция продолжает отрицать преступление, совершенное сто лет назад. Это – враждебная политика в отношении Армении. Турция придерживается этой политики во всех международных организациях, а также защищает все антиармянские инициативы Азербайджана. История геноцида не окончена, так как преступление повторяется и сегодня. Именно по этой причине мы должны обсуждать эту тему”.