ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանի հաշվետու ասուլիսը
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախասրահում տեղի ունեցավ ՀՑԹԻ տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի տարեկան հաշվետու մամուլի ասուլիսը:
Ասուլիսում Հայկ Դեմոյանն անդրադարձավ նախորդ տարվա ընթացքում թանգարան-ինստիտուտի գործունեության հիմնական արդյունքներին: Ներկայացվեցին 2012-ին մեկնարկած շինարարական աշխատանքները, մշակվող թանգարանային նոր ցուցադրությունը, 2014 թվականի համալիր միջոցառումները և ՀՑԹԻ միջազգային համագործակցությունը:
ՀՑԹԻ տնօրենը հանգամանորեն ներկայացրեց թանգարանային նոր ցուցադրության նախապատրաստական աշխատանքները, դիզայներական նորագույն լուծումները, որոնք կիրառվելու են թանգարանային ցուցադրությունը ժամանակակից շնչով և հանրությանը ներկայանալի կազմակերպելու համար: Ի դեպ թանգարանային նոր ցուցադրությունն իր դռներն առաջինը կբացի տեղի և արտասահմանյան լրագրողների համար 2015թ. ապրիլի 20-ից 23-ը:
Անդրադարձ եղավ նաև ՀՑԹԻ միջազգային համագործակցություններին՝ մասնավորապես Կանադայի մարդու իրավունքների թանգարանի (ԿՄԻԹ) հետ ստորագրված Փոխըմբռման հուշագրին, Ռուսաստանի «Հոլոքոստ» կենտրոնի միջև ստորագրված համագործակցության հուշագին, Փարիզի Շոայի կենտրոնի հետ համագործակցությանը և այլն:
Թանգարանը հաջողությամբ շարունակում է նաև Ռաֆայել Լեմկինի անվան ամենամյա կրթաթոշակի անցկացումը: Այս տարի ՀՑԹԻ մեծ քանակի և ներկայանալի դիմումներից ելնելով, ընդունել է երեք ասպիրանտի, որոնցից առաջինն արդեն հետազոտություններ է անում թանգարան-ինստիտուտում: «Սա խոսում է ՀՑԹԻ բարձրացող միջազգային վարկանիշի մասին»,-նշեց թանգարանի տնօրենը:
ՀՑԹԻ շարունակում է իր գիտահրատարակչական գործունեությունը: 2013-2014 ընթացիկ տարում տպագրվել են մի շարք անուն գրքեր, այդ թվում մենագրություններ, վերահրատարակություններ և թարգմանություններ: Գիտահրատարակչության ոլորտում կարևոր ձեռքբերում է երկու՝ Ցեղասպանագիտական և Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրության միջազգային գիտական հանդեսների հրատարակումը:
Հայոց ցեղասպանության և ցեղասպանագիտության ուսումնասիրման ոլորտում կարևոր ձեռքբերում է նաև ԵՊՀ-ում Ցեղասպանագիտական ամբիոնի ստեղծումը, Կրթության ազգային ինստիտուտի և Կրթության և գիտության նախարարության հետ համատեղ «Ցեղասպանության կրթություն» ծրագրի կազմակերպումը:
Ակտիվ է նաև ՀՑԹԻ գիտաշխատողների մասնակցությունը հեղինակավոր միջազգային գիտաժողովներում, հատուկ ցեղասպանագիտական դասընթացներում:
Ասուլիսին քննարկվեց նաև Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից տարվող աշխատանքներին: Հայկ Դեմոյանը որպես պետական հանձնաժողովի քարտուղար անդրադարձավ արդեն կատարված աշխատանքներին, տեղի և մասնավորապես Սփյուռքի հետ համագործակցության եզրերին, առկա խոչընդոտներին և այլն:
Ասուլիսից հետո տեղի ունենավ նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան - ինստիտուտի նոր հրատարակությունների շնորհանդես:

Отчетная пресс-конференция директора МИГА Гайка Демояна
Ежегодная отчетная пресс-конференция директора МИГА, секретаря госкомиссии по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян Гайка Демояна состоялась 18 апреля в МИГА.
В ходе пресс-конференции Гайк Демоян представил основные результаты деятельности Музея-института за минувший год. Были затронуты такие вопросы как широкомасштабные строительныеe работы, стартовавшие в музее 2012 году, работе над новой экспозицией, а также в целом текущиe комплексныe мероприятия, запланированныe на 2014 год.
Директор МИГА предоставил подробную информацию о подготовительных работах над новой экспозицией, новейшие дизайнерские и технологические решения, которые будут применены при организации новой экспозиции, с которой первыми ознакомятся местные и иностранные журналисты с 20-23 апреля 2015 года.
Гайк Демоян также отметил международное сотрудничество: в частности подписание меморандума о взаимопонимании с Канадским музеем прав человека, а также меморандумa о сотрудничестве, подписаннoго с российским Центром «Холокост» , договоренности о сотрудничестве с Мемориалом Шоа в Париже и др..
Музей также с успехом продолжает осуществлять стипендиатскую программу имени Рафаеля Лемкина, которая ежегодно предоставляет возможность 2 иностранным исследователям проводить исследования в течение 1 месяца в МИГА. В 2014 году МИГА исходя из большого количества заявок увеличило число стипендиатов до трех, один из которых уже приступил к исследованию в музее-институте. «Это говорит о росте международного рейтинга МИГА», - отметил Демоян.
В течение 2013- начала 2014 гг. в МИГА были опубликованы ряд монографий, обновленные издания и переводы. Важным достижением музея-института за минувший год является и публикация двух журналов: «Международного журнала исследований Геноцида армян» и «Журнала исследований Геноцида».
В 2013 также состоялось важное событие в сфере исследования Геноцида – открытие кафедры Изучения геноцида в Ереванском государственном университете и создание программы «Образование в области Геноцида» совместно с Национальным институтом образования РА и Министерством образования и науки республики. Минувий год был активным и с точки зрения участия научных сотрудников МИГА в различных международных конференциях и специальных курсах по изучению геноцида.
В ходе пресс-конференции также были обсуждены работы, которые ведутся в госкомиссией по координации мероприятий к 100-летию Геноцида армян. В качестве секретаря госкомиссии Гайк Демоян обратился к уже проделанным работам, сотрудничеству с организациями Армении и Диаспоры, существующим препятствиям и др.