ԿԱՐԵՆ ՄԱՐԻԱ ՊԵՏԵՐՍԵՆ` «ԷՄԱՈՒՍ» ՈՐԲԱՆՈՑԻ ՊԱՀԱՊԱՆԸ
Հայոց ցեղասպանությանն ականատես եղան մեծ թվով միսիոներներ, որոնք իրենց կյանքը նվիրեցին հայ կանանց և երեխաների փրկության գործին: Նրանց թվում էին նաև սկանդինավյան միսիոներական առաքելության մի շարք նվիրյալներ: Խոսքը մասնավորապես դանիական ավետարանական կազմակերպության` «Կանանց առաքելության աշխատողներ»-ի` ԿԱԱ-ի (Kvindelige Missions Arbejdere, KMA) մասին է, որը հիմնադրվել էր 1900 թ. Կոպենհագենում: Կազմակերպության կարգախոսն ամբողջապես բնութագրում է նրա գործունեության նպատակը` «Կանանց համար աշխատող կանայք»: «Կանանց առաքելության աշխատողներ»-ի ստեղծման ոգեշնչման հիմնական աղբյուրը 1894 թ. հիմնադրված շվեդական ԿԱԱ-ն էր, ինչպես նաև դանիական վերածննդի ժամանակակից շարժումները` Ներքին առաքելությունը և այսպես կոչված Միջազգային բողոքականը, որի նպատակն էր աշխարհ բերել Ավետարանը և լուսավորությունը: Կազմակերպության ձևավորման համար կարևոր ազդակ հանդիսացավ նաև 1890-ականների առաջին կեսին Օսմանյան կայսրությունում տեղի ունեցած աբդուլհամիդյան կոտորածները:
Սկզբնական շրջանում դանիական առաքելությունը կենտրոնացած էր կոտորածներից տուժած հայության օրհասական վիճակի մասին տեղեկատվության տարածմամբ, ինչպես նաև Բիթլիսում, Վանում, Մուշում, Խարբերդում, Կոստանդնուպոլսում` ամերիկյան և գերմանական հոգածության ներքո գտնվող հայ որբերի խնամքով: Սակայն, շուտով նրանք հասկացան, որ կարիք ունեն սեփական որբանոցի և տեղում գործող միսիոներների: Այսպիսով, 1902-1903 թթ. Խարբերդի նահանգի Մեզրե գյուղում հիմնվեց «Էմաուս» դանիական որբանոցը:
«Կանանց առաքելության աշխատողներ»-ի կողմից Խարբերդում միսիոներական առաքելության ուղղարկված մի շարք միսիոներուհիներից մեկը Կարեն Մարիա Պետերսենն էր, ով 1909 թ. նշանակվեց «Էմաուս» որբանոցի տնօրեն: Պետերսենը ծնվել է 1881 թ. Դանիայի Նյուկոբինգ քաղաքում, միջին խավի ընտանիքում: Թեև, նրա մասին մեզ շատ քիչ բան է հայտնի, այնուամենայնիվ, գիտենք, որ Մարիան իր կյանքի երիտասարդ տարիները նվիրել է հայ կանանց և երեխաների փրկությանը: Իսկ պատերազմի վերջին շրջանում նա որդեգրել է մի փոքրիկ հայ աղջկա, ում անվանել է Հույս:
Ինչպես մի շարք միսիոներներ, Պետերսենը ևս ականատես եղավ 1915 թ. Հայոց ցեղասպանությանը, արձանագրեց կարևոր վկայություններ վայրագությունների մասին և փրկեց շատ կյանքեր: Կանխազգալով «Էմաուս»-ին սպառնացող մոտալուտ վտանգը` Մարիան հոգացել էր նաև իր խնամքի ներքո գտնվող երեխաների և կանանց ամենաանհրաժեշտ կարիքները` սնունդ և հագուստ:
Նա մեկն էր շատերից, ով ամեն գնով կարողացավ թույլտվություն ստանալ «ուղեկցել» իր հարազատ հայ ժողովրդին աքսորի ճանապարհին և դարձավ նրանց գողգոթայի ականատեսը: Իր օրագրերում Պետերսենը նկարագրում է իր հոգեվիճակը` նշելով, որ տևական ժամանակ նույնիսկ կորցրել էր ապրելու ցանկությունը. «… Շատերը, հատկապես աղքատ թաղամասերում, չէին ուզում հավատալ, որ այդ ամենը լուրջ է: Նրանք չեն ուզում գնալ, լացում են և աղաչում` «թողե´ք մեզ այստեղ մահանալ», բայց նրանք այլևս տուն չունեն և ստիպված գնում են մյուսների հետևից… «Մենք վերցրել ենք մեր խաչը և գնում ենք Հիսուսի հետևից»… «Մենք գնում ենք մահվանն ընդառաջ` աղոթե´ք մեզ համար»… Նրանց այս խոսքերից մեր սրտերը կարծես պայթում էին այն մտքից, որ տեսնում ենք այս ողջ դժբախտությունը, բայց չենք կարողանում որևէ բան անել…»:
Ականատես լինելով հայերի տեղահանություններին` Պետերսենը կարողացել է հավաքագրել մի շարք վկայություններ 1915 թ. վերապրողներից, սակայն նրա օրագրերն ամբողջապես չեն պահպանվել, միայն մի քանի հրապարակումների տեսքով, որոնք տեղ են գտել դանիական ԿԱԱ-ի արխիվներում:
1920 թ. հրատարակություններից մեկում Պետերսենն անդրադարձել էր օսմանյան իշխանությունների կողմից Մեզրեում տեղադրված պաստառին, որը լիարժեք բացահայտում էր հայահալած քաղաքականությունը` «Յուրաքանչյուր ոք` կլինի մահմեդական կամ քրիստոնյա, ով իր տանը կթաքցնի հայի, կկախվի իր իսկ տան դռնից, իսկ տունը կայրվի և կվերածվի մոխրակույտի»:
Մեկ այլ` 1932 թ. հրատարակությունում Մարիան մանրամասն և պատկերավոր ներկայացնում է Խարբերդի հայության ճակատագիրը, նրանց տեղահանությունն ու կոտորածը, հայ ժողովրդի մշակույթի և կրոնի ոչնչացումը` «Հոկտեմբեր 1915 թ.: Զբոսանք տեղահանության ընթացքում… Մենք շեղվեցինք գլխավոր ճանապարհից, երջանիկ էինք արևի լույսից և ուժեղ թարմ օդից: Սակայն, շուտով մեր ուրախությունը խաթարվեց կմախքների, թարփ փորված գերեզմանների և դաշտերում ցրված ոսկորների դաժան տեսարանով… Գյուղերում ոչնչացնում են բոլոր եկեղեցիները: Դժվար է տապալել դարավոր պատերը, բայց դրանք պետք է փլուզվեն: Քրիստոնեության բոլոր նշանները պետք է անհետանան…»:
Մարիա Պետերսենը ոչ միայն իր հիշողություններում է նկարագրել հարազատ Խարբերդը, այլ անմահացրել է այն նաև նկարներով: Դրանցից ամենախոսունը 1917 թ. նկարված «Մեզիրե» («Mezire») կտավն է, որում պատկերված է Մազրեի համայնապատկերը: Կտավում երևում են Խարբերդի ոսկյա հարթավայրերը, Ծովք (Գյոլջուկ, այժմ` Հազար) լիճը, դանիական, գերմանական որբանոցները, Եղեգի գյուղը, հայտնի Ֆաբրիկատորյան եղբայրների ֆաբրիկայի շենքը: Կարելի է ասել, կտավում Պետերսենն արտացոլել է Խարբերդի հայկական միջավայրը, որն այդքան հարազատ էր դարձել նրան:
«Կանաց առաքելության աշխատողներ»-ի գրեթե բոլոր նվիրյալները պատրաստակամ էին վերադառնալ և իրենց գործունեությունը շարունակել պատերազմից հետո, սակայն Մուստաֆա Քեմալի ղեկավարած ազգայնական շարժման վերելքը խոչընդոտեց նրանց նպատակներին: Այդպիսով, Կարեն Մարիա Պետերսենն իր ԿԱԱ-ի շրջանակներում իր առաքելությունը շարունակեց Սիրիայում և Լիբանանում` նվիրվելով հայ գաղթականների խնամատարության գործին:

КАРЕН МАРИЯ ПЕТЕРСЕН – “ХРАНИТЕЛЬНИЦА”
Свидетелями Геноцида армян стало множество миссионеров, посвятивших свою жизнь спасению армянских женщин и детей. В их числе были преданные делу члены скандинавской миссионерской организации. Речь идет о датской евангелической организации “Работницы женской миссии” (РЖМ) (Kvindelige Missions Arbejdere, K.M.A.), основанной в Копенгагене в 1900 г. Девиз организации полностью характеризует цели деятельности: “Женщины, работающие для женщин”. “Основными источниками, вдохновившими создание “Работниц женской миссии”, была основанная в 1894 г. шведская РЖМ, а также современные общественные движения датского возрождения: Внутренняя миссия и так называемый Международный протестант, целью которого было распространение Евангелия и просвещения. Важным стимулом для формирования организации явились погромы Абдул Гамида, произошедшие в Османской империи в первой половине 1890-х годов.
На первом этапе датская миссия сосредоточилась на распространении сведений о роковом положении армян, а также уходом за армянскими сиротами, находящимися на американском и германском иждивении в Битлисе, Ване, Муше, Харберде и Костантинопле. Однако вскоре они поняли, что нуждаются в собственном сиротском приюте и действующих миссионерах. Таким образом, в 1902-1903 гг. в селе Мезре провинции Харберд был основан датский сиротский приют “Эмаус”. Одной из миссионерок, отправленных РЖМ в Харберд для миссионерской деятельности, была Карен Мария Петерсен, которая в 1909 г. была назначена директором сиротского приюта “Эмаус”.
Петерсен родилась в 1881 г. в датском городе Нюкобинз в семье среднего социального уровня. Хотя о ней нам мало известно, но мы знаем, что свои молодые годы Мария отдала спасению армянских женщин и детей. К концу войны она удочерила маленькую девочку, которою назвала Хуйс (Надежда).
Как и другие миссионеры, Петерсен стала очевидцем Геноцида армян 1915 г., зафиксировала свидетельства варварства и спасла многие жизни. Предчувствуя угрожающую “Эмаусу” опасность, Мария обеспечивала самые необходимые нужды детей и женщин, находящихся на ее попечении: еду и одежду.
Она была одной из многих, любой ценой получившая разрешение “сопровождать” своих родных армян в дороге депортации и ставшая свидетельницей их голгофы. В дневниках Петерсен описывает свое душевное состояние, отмечая даже, что надолго потеряла желание жить: “… многие, особенно в нищих кварталах, не хотели верить, что все это серьезно. Они не хотят уходить, плачут и умоляют: “дайте нам здесь умереть”, но у них уже нет дома и они вынуждены идти за другими… “Мы взяли свой крест и идем за Иисусом”… “Мы идем навстречу смерти, молитесь за нас”. От этих слов наши сердца разрывались от мысли, что видим эту трагедию, но не можем ничего поделать…”.
Являясь свидетельницей депортации армян, Петерсен смогла собрать ряд фактов о выживших в 1915 г., но ее дневники сохранились только в виде нескольких публикаций, которые находятся в архивах датской РЖМ.
В одной из публикаций 1920 г. Петерсен отметила выпущенный османскими властями плакат, который полностью отразил политику преследования армян: “Каждый, будь он мусульманин или христианин, кто спрячет в своем доме армянина, будет повешен на двери дома, а дом будет сожжен и превращен в пепелище”.
В другой публикации 1932 г. Мария подробно и красочно представляет судьбу армян Харберда, их депортацию и резню, истребление культуры и религии армянского народа: “Октябрь 1915 г. Прогулка в процессе депортации… Мы отклонились от главной дороги, были счастливы от солнечного света и свежего воздуха. Однако скоро наша радость омрачилась от ужасного зрелища скелетов, свежевыкопанных могил и разбросанных по полю костей… В селах уничтожают все церкви. Трудно развалить вековые стены, но они должны быть разрушены. Все признаки христианства должны исчезнуть…”.
Мария Петерсен не только в воспоминаниях описала родной Харберд, но оставила и картины. Самая выразительная из них – это написанная в 1917 г. картина “Мезре” (“Mezire”), где представлена панорама Мезре. На полотне видны золотые поля Харберда, озеро Цовк (Гюльджук, в настоящем - Газар), датский и немецкий сиротские приюты, село Ехеги, здание знаменитой фабрики братьев Фабрикаторянов. Можно сказать, что на полотне Петерсен отобразила армянскую среду Харберда, которая стал для нее родной и близкой.
Все преданные члены РЖМ были готовы вернуться и продолжить свою деятельность после войны, однако подъем националистического движения, возглавляемого Мустафа Кемалем, препятствовал их намерениям. Таким образом, Карен Мария Петерсен в рамках РМЖ продолжила свою деятельность в Сирии и Ливане, посвятив себя делу попечительства армянских беженцев.