Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ նախկին ԽՍՀՄ-ի տարածքում Հոլոքոստի վերաբերյալ ուսումնական ձեռնարկի հայերեն թարգմանության շնորհանդեսը:
Շնորհանդեսին հաջորդեց «Դպրոցներում Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի թեմաների դասավանդման խնդիրները» խորագրով գիտա-գործնական սեմինարը, որի ընթացքում դասախոսություններով հանդես եկան ուսումնական ձեռնարկի համահեղինակներ Իլյա Ալտմանը (Հոլոքոստի կենտրոնի համանախագահ, ուսումնական ձեռնարկի համահեղինակ), Ալլա Հերբերը (Հոլոքոստի հիմնադրամի տնօրեն, առաջին գումարման ՌԴ Պետդումայի անդամ), ինչպես նաև Հայկ Դեմոյանը (ՀՑԹԻ տնօրեն), Սուրեն Մանուկյանը (ՀՑԹԻ փոխտնօրեն), Հարություն Մարությանը (ՀՀ ԳԱԱ Հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի առաջատար գիտաշխատող), ռուս ուսուցիչներ Տատյանա Պասման (Կրթության ոլորտի աշխատակիցների որակավորման բարձրացման Պսկովի համալսարանի մեթոդիստ), Նատալյա Անիսիսնան (Հրեական ժառանգության և Հոլոքոստի թանգարանի ավագ ֆոնդապահ, Մոսկվա), Օլգա Գորսկիխը (Տոմսկի կառավարման համակարգերի և ռադիոէլեկտրոնիկայի պետական համալսարանի փիլիսոփայության և սոցիոլոգիայի ամբիոնի դոցենտ):
Քննարկվեցին Հոլոքոստի մասին հայկական դպրոցական դասագրքերում տրվող տեղեկության, Հոլոքոստի պատմության էթնոմշակութային կրթական նշանակության հիմնահարցեր, Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի նմանությունները և տարբերությունները:
Գիտա-գործնական սեմինարին ներկա գտնվեցին 2014թ. հուլիսի 30-31-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում անցկացված ««Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ-ի և ՀՑԹԻ-ի ՀՀ նախագահի կողմից տրված դրամաշնորհի շրջանակներում կազմակերպած «Ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման» խորագրով երկօրյա ամառային դպրոցին մասնակցած ուսուցիչները: Սեմինարի կլոր-սեղան քննարկման ընթացքում տեղի ունեցավ մասնակիցների Հայոց ցեղասպանության և հրեական Հոլոքոստի դասավանդման փորձի փոխանակում:

18 октября 2014 года в Музее-институте Геноцида армян состоялась презентация армянского перевода учебного пособия Холокост на территории СССР.
После презентации состоялся научно-практический семинар по заголовке "Проблемы преподавания темы Геноцида армян и Холокоста в школах", на котором прочитали лекции соавторы пособия Илья Альтман (сопредседатель Центра Холокост), Алла Гербер (президент фонда Холокост, член Государственной думы РФ первого созыва), а так же Гайк Демоян (директор МИГА), Сурен Манукян, (зам директора МИГА), Арутюн Марутян (ведущий сотрудник Института археологии и этнографии НАН РА), учителя Татьяна Пасман (методист Псковского института повышения квалификации и работников образования), Наталья Анисина (главный хранитель фондов Музея еврейского наследия и Холокоста, Москва), Ольга Горских (доцент кафедры философии и социологии Томского государственного университета систем управления и радиоэлектроники (ТУСУР)).
Во время дискуссии были затронуты такие темы, как: информация преподаваемое о Холокосте в армянских школьных учебниках, тема Холокоста в контексте этнокультурного образования, сходства и различия Геноцида армян и Холокоста.
На научно-практическом семинаре присутствовали учителя, которые приняли участие в летней школе “Как преподавать тему армянского геноцида в школах” состоявшегося 30-31 июля в Музее-институте Геноцида армян, которую организовали “Центр региональных и политических исследований “Проспектус” и МИГА в рамках гранта предоставленного Президентом РА. Во время круглого стола дискуссий произошел обмен опытом преподавания тем Армянского геноцида и Холокоста между участниками.