Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման» և «Ինչպես լուսաբանել Հայոց ցեղասպանության թեման» ձեռնարկների շնորհանդեսը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը ներկայացրեց ձեռնարկները. «Ձեռնարկները հրատարակվել են ՀՀ Նախագահի գործընկեր կազմակերպության՝ Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի հայտարարած դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակներում և «Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ ջանքերով:
Այս ձեռնարկները շատ կարևոր են և արդիական, դրանք կարող են բավականին դյուրացնել լրագրողների աշխատանքը՝ Հայոց ցեղասպանության լուսաբանման գործում, ինչպես նաև օգտակար ուղեցույց կլինեն ուսուցիչների համար:
Ուսուցիչներն ու լրագրողները հասարակության երկու ազդեցիկ խմբեր են, որոնք ձևավորում են արժեհամակարգ, սերունդներին գաղափարներ, տեսլականներ են փոխանցում: Հետևաբար, նրանց համար նախատեսված ձեռնարկները կնպաստեն Հայոց ցեղասպանության թեմայի ճիշտ ներկայացմանը մի կողմից` կրտսեր սերնդին, մյուս կողմից` արդեն հասուն քաղաքացիներին:
Այս գրքերի էլեկտրոնային տարբերակները շուտով կլինեն Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինտիտուտի կայքէջում»:
Ելույթ ունեցավ նաև «Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն» ՀԿ ղեկավար Ռեգինա Գալստյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց թանգարան – ինստիտուտին ձեռնարկների պատրաստմանն աջակցելու և խորհրդատվության համար:
Շնորհանդեսին ներկա էր նաև դրամաշնորհային ծրագրի համակարգող Գայանե Մանուկյանը, ով շնորհակալություն հայտնեց թանգարան-ինստիտուտին թե´ նշյալ ձեռնարկների, թե´ ցանկացած ծրագրի իրագործման մեջ աջակցության համար: Նա կարևորեց իրենց գործունեությունը հասարակական կազմակերպությունների հետ, որոնք սահմանամերձ շրջանների դպրոցականների հետ են աշխատել` լրացնելով այն բացը, որը երբեմն առաջանում է պատմության ուսուցիչների պակասի արդյունքում: «Ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման» և «Ինչպես լուսաբանել Հայոց ցեղասպանության թեման» ձեռնարկներում առկա են ցեղսպանության վերաբերյալ կոնվեցիաներ, տարբեր փաստաթղթեր, մասնագետների դասախոսությունների տեքստեր:
Ուսուցիչների համար նախատեսված ձեռնարկը ներառում է Հայոց ցեղասպանության թեման դասավանդելու վերաբերյալ գիտական հոդվածներ, ինչպես նաև թեման կրթական հաստատություններում ներկայացնելու մեթոդներ և նրբություններ: Ձեռնարկը նախատեսված է ուսուցիչների և հանրության լայն շրջանների համար:
Լրագրողների համար նախատեսված ձեռնարկը ներառում է Հայոց ցեղասպանության թեման գրագետ լուսաբանելու վերաբերյալ գիտական հոդվածներ, ինչպես նաև թեման հանրությանը մատուցելու ուղենիշներ և նրբություններ:

В Музее-институте Геноцида армян состоялась презентация пособий “ Как преподавать тему Геноцида армян” и “ Как освещать тему Геноцида армян”.
Заместитель директора МИГА Сурен Манукян представил книги и сообщил, что “Пособия публиковались в рамках грантового проекта Армянского молодежного фонда и усилиями общественной организации “Проспектус центр региональных и политических исследований”.
Данные пособия очень злободневны и имеют большое значение. Облегчая работу журналистов в вопросе освещении Геноцида армян, они также полезны для учителей.
Учителя и журналисты – две влиятельные группы общественности, с помощью которых формируется система ценностей и передается юному поколению новое мировоззрение. Следовательно, пособия, предназначенные для них, будут способствовать грамотному освещению темы Геноцида армян как юному поколению, так и взрослым гражданам.
В ближайшее время мы поместим на сайте Музея-института Геноцида армян электронные версии данных пособий''.
С речью выступила также руководитель общественной организации “ Проспектус центр региональных и политических исследований” Регина Галустян, выразив свою благодарность музею-институту за помощь и советы в подготовке пособий.
На презентации присутствовала координатор грантового проекта Гаяне Манукян, которая поблагодарила руководство музея-института за помощь в опубликовании как данных пособий, так и в осуществлении любых других проектов. Она подчеркнула важность деятельности общественных организаций, работающих со школьниками в пограничных районах и устраняющих существенные пробелы, возникающие по причине нехватки учителей истории.
Пособия “Как преподавать тему Геноцида армян” и “Как освещать тему Геноцида армян” содержат конвенции, касающиеся геноцида, разные документы, и лекции специалистов.
Пособие для учителей содержит научные статьи по преподаванию темы Геноцида армян, включая также методы и тонкости преподавания темы в образовательных учреждениях. Пособие предназначено для учителей и для широкого круга читателей.
Пособие для журналистов содержит научные статьи, касающиеся грамотного освещения темы Геноцида армян, а также тонкости и направления, как преподносить данную тему.