ԴԵՐ ԶՈՐՈՎ ԱՆՑԱԾ ՀԱՐՍԱՆԵԿԱՆ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Յոզղաթցի Կղեմես և Ռեբեկա Քյուրքչյանների հարսանեկան լուսանկարն է (Յոզղաթ, 1910 թ.): Սա Քյուրքչյան ընտանիքից մնացած միակ լուսանկար - մասունքն է: Լուսանկարը ժամանակի ընթացքում մեջտեղից պատռվել է, այնուհետև ամրացվել կպչաժապավենով: Դարձերեսի ձեռագիր տեքստում ներկայացվում է ընտանիքի ճակատագիրը և լուսանկարը փրկելու պատմությունը:
1915 թվականին` «Տեղահանության մասին» օրենքի ընդունումից հետո, սկսվեց արևմտահայերի զանգվածային բռնագաղթը, որն ուղեկցվեց խաղաղ բնակչության հանդեպ կիրառված աննախադեպ բռնություններով: Հայերին ստիպում էին ուրանալ իրենց կրոնը: Սկսվեցին զանգվածային տեղահանություններ դեպի Միջագետքի անապատներ` Դեր Զոր, Ռաս ուլ-Այն, Մեսքենե և այլ բնակավայրեր, որոնց կից ստեղծվեցին գաղթակայաններ:
1915 թվականին Կղեմես Քյուրքչյանը Յոզղաթից տեղահանվեց և քշվեց Դեր Զոր:
Ամուսնու ձերբակալվելուց և սպանվելուց հետո նրա կինը` Ռեբեկան, փախուստի է դիմել և մազապուրծ փրկվել Յոզղաթի սարսափելի կոտորածներից: Ամուսնուց մնացած միակ հիշատակը, որ կինը կարողացել է վերցնել իր հետ բռնագաղթի ժամանակ, հարսանեկան այս լուսանկարն է: Ռեբեկան այն ծալել և թաքցրել էր իր մոտ` այդկերպ փրկելով ընտանիքից մնացած թանկ մասունքը:
«Ես տեսա, թե բարբարոս ամբոխն ինչպիսի խոշտանգումների էր ենթարկում դեռևս հոգեվարքի ցնցումների մեջ գտնվող մարդկանց մարմինները. ոտքից էին ձգում, ձեռքից, և որպեսզի զվարճացնեին մուսուլման ամբոխին, ոստիկաններն ու ժանդարմները ատրճանակներով կրակում էին աննկարագրելի այլանդակված դիակների վրա: Այնուհետև ամբոխը նետվեց դեպի գերմանական հիվանդանոց՝ գոռալով. «Յաշասըն Ալմանիա» (կեցցե՛Գերմանիան):
Մուսուլմաններն անվերջ կրկնում էին, թե հենց Գերմանիան է մեղավոր, որ իրենք այսպես են վարվում հայերի հետ»:

WEDDING PHOTOGRAPH THAT HAS PASSED THROUGH DER ZOR
Yozghattsi Clement and Rebecca Kyurkchyan’s wedding photograph (Yozgat, 1910). This is the only saved photograph-relic from Kyurkchyan family. The photo was torn from the middle during the years, and then was restored with adhesive tape. In the handwritten text on the reverse side the fate of the family and the photograph-saving story are presented.
After adopting a law on "Deportation" in 1915, mass expulsion of Western Armenians began, accompanied by unprecedented violence against the civilian population. The Armenians were forced to reject their religion. Masses were deported to the Mesopotamian deserts of Der Zor, Ras al-Ayn, Meskené and other settlements, where migration stations were established. In 1915, Clement Kyurkchyan Yozgat was deported to Der Zor.
After Clement’s arrest and death, his wife, Rebecca, escaped and barely rescued herself from terrible massacres in Yozgat. The only memory of her husband his wife was able to take during the deportation was this wedding photograph. Rebecca had folded it and kept with her, thereby saving the precious relic remained from the family.
"I saw the bodies of the people trembling in agony exposed to the horrible tortures of а barbaric mob: they were stretching from legs, hands, and to amuse a Muslim crowd police and gendarmes were shooting at indescribable disfigured corpses. Afterwards crowd rushed to the German hospital, crying. "Yaşasın Almanya" (Long live Germany!).
Muslims were endlessly repeating that it is Germany's fault that they are treating the Armenians this way."