«Անդրկովկասում ադրբեջանցիների ագրեսիան հայերի դեմ (1905-1921)» գրքի շնորհանդեսը ՀՑԹԻ-ում
Սույն թվականի մարտի 19-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ ավստրալահայ գրականագետ, «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Հայոց ցեղասպանություն. նախերգանք և հետգրություն: Հաղոդումներ ամերիկյան մամուլում») բազմահատորյակի համահեղինակ Արա Քեթիպեանի կազմած նոր գրքի՝ «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press» («Անդրկովկասում ադրբեջանցիների ագրեսիան հայերի դեմ (1905-1921): Հաղորդումներ ամերիկյան մամուլում» շնորհանդեսը:
Հյուրերին բացման խոսքով ողջունեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը, ով իր խոսքում նշեց, որ գիրքը գրվել է Արցախյան երկրորդ պատերազմի ծանր օրերին՝ նպատակ ունենալով հանրությանը ներկայացնել Արցախի հիմնախնդրի խորությունը և հարյուր տարի առաջ տեղի ունեցած իրադարձությունների վերաբերյալ ժամանակի ամերիկյան մամուլի անդրադարձները: Հարություն Մարությանը կարևորեց հեղինակի կատարած ծավալուն աշխատանքը և հավելեց, որ նոր աշխատությունը հետազոտողների համար ուսումնասիրության հարուստ նյութ է պարունակում:
Գրքի հեղինակ Արա Քեթիպեանի խոսքով գիրքը «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» բազմահատորյակի գաղափարական շարունակությունն է: Ընթերցողին ժամանակագրական հերթականությամբ հասանելի են դառնում Արցախում, Նախիջևանում, Զանգեզուրում և Բաքվում 1905-1921 թթ. հայերի դեմ թաթարական ագրեսիայի վերաբերյալ ժամանակի ամերիկյան հեղինակավոր վեց պարբերականների (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Chicago Tribune, The Christian Science Monitor, The Los Angeles Times, The Washington Post) հրապարակումները: Գրքում ներկայացվում են ականատեսների վկայություններ, հաղորդումներ, լուսանկարներ, քարտեզներ և այլն։
Արա Քեթիպեանը նշեց, որ գիրքը հեղինակելու համար գլխավոր դրդապատճառը Արցախյան երկրորդ պատերազմի օրերին միջազգային լրատվականների այն սխալ պնդումն էր, որ հայ-ադրբեջանական հակասություններն ի հայտ են եկել 1980-ական թթ. վերջին և 1990-ական թթ. սկզբին: Հեղինակը զուգահեռներ անցկացրեց 20-րդ դարասկզբի և Արցախյան վերջին պատերազմի միջև՝ նշելով, որ երկու դեպքում էլ առկա էին թուրքական ռազմական միջամտությունը և միջազգային հանրության անտարբերությունը:
ՀՑԹԻ ասպիրանտ Հայկ Մկրտչյանը նախ ներկայացրեց հեղինակի անցած մասնագիտական ուղին, ապա մասնավոր հրապարակումների վերլուծությունների հիման վրա վերհանեց գրքի մեծ արժեքը՝ ընդգծելով, որ այն մեծ ձեռքբերում է ինչպես թեմայով հետաքրքրված մասնագետների, հետազոտողների, այնպես էլ ընթերցող լայն շրջանակների համար։

Презентация книги «Азербайджанская агрессия против армян в Закавказье (1905-1921)» в МИГА
19 мая текущего года в зале научных конференций фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялась презентация составленной австралийским литературоведом армянского происхождения, соавтором многотомника «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» («Геноцид армян: пролог и постскриптум. Сообщения в американской прессе») Ара Кетипяном книги «Azeri Aggression against Armenians in Transcaucasia (1905-1921). Reports from the U.S. Press» («Азербайджанская агрессия против армян в Закавказье (1905-1921). Сообщения в американской прессе»).
С приветственной речью выступил директор МИГА Арутюн Марутян, отметив, что книга была написана в трудные дни второй Арцахской войны с целью представления общественности глубину Арцахского вопроса и отклики в американской прессе того периода относительно событий, произошедших сто лет назад. Арутюн Марутян отметил важность осуществленной автором объемной работы и добавил, что новая работа для исследователей содержит богатый материал для изучения.
По словам автора книги Ара Кетипяна, «The Armenian Genocide: Prelude and Aftermath. As reported in the U.S. Press» является идеологическим продолжением многотомника. Читателю в хронологическом порядке представляются публикации шести авторитетных периодических изданий того периода (The New York Times, The Boston Daily Globe, The Chicago Tribune, The Christian Science Monitor, The Los Angeles Times, The Washington Post), касающиеся татарской агрессии против армянского народа Арцаха, Нахиджевани, Зангезура и Баку в 1905-1921 гг. В книге также представлены свидетельства, фотографии, карты и др.
Ара Кетипян отметил, что одной из главнейших причин написания книги стало ошибочное утверждение международных СМИ в дни Второй арцахской войны, что армяно-азербайджанские противоречия возникли с конца 1980-х и в начале 1990-х гг. Автор провел параллели между началом 20-го века и последней Арцахской войной, отметив, что в обеих случаях присутствовало турецкое военное вмешательство и безразличие международного сообщества.
Вначале аспирант МИГА Айк Мкртчян представил пройденный автором профессиональный путь, затем на основании анализа частных публикаций выявил большую ценность книги, подчеркнув, что это большое достижение как для интересующихся темой специалистов, исследователей, так и для широкой аудитории.