ՄԱՅԻՍԻ 19. ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀՈՒՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔԸ ՀԻՇԱՏԱԿՈՒՄ Է ՊՈՆՏՈՍԻ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԸ
Մայիսի 19-ը Պոնտոսի հույների ցեղասպանության օրն է։ Հայաստանում հունական համայնքի ներկայացուցիչները Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեցին ցեղասպանությանը զոհ դարձած հազարավոր անմեղ զոհերի հիշատակին։
Հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցողների կողմից հնչեց աղոթք, որից հետո Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը հոգեհանգստի կարգ իրականացրեց անմեղ զոհերի հիշատակին:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահներից մեկում տեղի ունեցավ տարելիցին նվիրված ՀՑԹԻ արխիվի աջակցությամբ կազմակերպված ցուցադրության բացում:
Ներկայացուցիչներին ընդունեց ու ողջույնի խոսք հղեց ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը.
«Հարգելի հյուրեր,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում: Ամեն տարի մայիսի 19-ին Հայաստանում հունական համայքի հետ միասին ոգեկոչում ենք Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս տարի լրանում է այդ ողբերգական իրադարձության 100-րդ տարելիցը: 100 տարի առաջ այս օրը Մուստաֆա Քեմալի գլխավորությամբ թուրքական զորքերը մտան Սամսուն, և սկսվեց Պոնտոսի հույների կոտորածի երկրորդ ալիքը: Այդ կոտորածները շարունակությունն էին դեռևս 1915-ից Օսմանյան Թուրքիայում քրիստոնյաների նկատմամբիրականացվող ցեղասպանության: Կոտորած, բռնագաղթ, ունեզրկում, բռնի թրքացում ու հայրենազրկում. ցեղասպանությանը զոհ դարձան հարյուր հազարավոր պոնտացի հույներ:
Պատմական նույնանման ճակատագիրը հայերին թույլ է տալիս լավ հասկանալ բախտակից ժողովրդին: Այն, ինչ կատարվեց XX դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում բնակվող հայերի, հույների և ասորիների հետ աննախադեպ էր իր ծավալներով ու հետևանքներով: Այդ հանցագործությունն իր հետքը թողեց ոչ միայն հայ և հույն ժողովուրդների, այլ նաև ողջ մարդկության պատմության մեջ:
Ցեղասպանության հարյուրամյակը հոգեբանական սահմանագիծ է անցյալի ու ներկայի միջև, սակայն այն պետք է դիտարկել որպես ուժերի համախմբան նոր հանգրվան, ցեղասպանության ճանաչման ու դրա հետևանքների վերացման համար մղվող պայքարի նոր մեկնակետ: Այսօր ևս մեկ առիթ է վերագնահատելու մեր ուժերը նման հանցագործությունների ճանաչման, կանխարգելման և ժխտողականության դեմ պայքարի համար»:
Ցուցադրության դիտումից հետո միջոցառման մասնակիցները ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում հանդիպում-քննարկում ունեցան պատմաբան, «Հույն բնակչությունն Օսմանյան կայսրությունում և Փոքրասիական աղետը (1914-1923 թթ.)» գրքի հեղինակ Գևորգ Վարդանյանի հետ: Վերջինս անդրադարձավ հույների ցեղասպանության պատմության, հիշողության և միջազգային ճանաչման խնդիրներին:
Որպես 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ամփոփում հայերեն թարգմանությամբ ցուցադրվեց հունական «Livemedia» ընկերության պատրաստած «Պոնտոս։ Մեծ ժամանակները» փաստագրական ֆիլմը` նվիրված պոնտացի հույների ցեղասպանությանը։ 100-րդ տարելիցի միջոցառումները կազմակերպվել էր Հայաստանի հունական համայնքների միության ջանքերով:
1916-1923 թվականներին Պոնտոսում բնակվող 700 հազար հույների նկատմամբ թուրքերի իրագործած ոճրին զոհ են գնացել շուրջ 353 հազարը, մյուս մասը գաղթել է Հունաստան, Հայաստան և այլ երկրներ:
Հայաստանի խորհրդարանը 2015թ. մարտի 24-ին միաձայն ընդունել է Օսմանյան Թուրքիայում Պոնտոսի հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը: Հայտարարությանը միաձայն կողմ է քվեարկել 117 պատգամավոր: Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել ու դատապարտել են նաև Հունաստանը, Կիպրոսը, Շվեդիան:

19 МАЯ ГРЕЧЕСКАЯ ОБЩИНА АРМЕНИИ ОТМЕЧАЕТ 100-ЛЕТНЮЮ ГОДОВЩИНУ ГЕНОЦИДА ПОНТИЙСКИХ ГРЕКОВ
19 мая день памяти геноцида понтийских греков. Представители греческой общины в Армении у мемориала Геноцида армян отдали дань уважения памяти тысячам невинных жертв геноцида.
У мемориала прозвучала молитва, после которой архиепископ Езник Петросян провел заупокойную службу в память невинных жертв.
Затем участники мероприятия посетили музей-институт Геноцида армян, где в зале для временных выставок состоялось открытие экспозиции, посвященной этой годовщине, составленной из материалов архивов МИГА. С приветственной речью выступила заместитель директора МИГА Лусине Абраамян:
«Дорогие гости,
Приветствую Вас в Музее-институте Геноцида армян. Ежегодно 19 мая вместе с греческой общиной Армении мы поминаем жертв Геноцида понтийских греков. В этом году исполняется 100-я годовщина этого трагического события. 100 лет назад в этот день турецкие войска во главе с Мустафой Кемалем вошли в Самсун, и началась вторая волна резни Понтийских греков. Эти погромы стали продолжением осуществленного с 1915 года геноцида христиан в Османской Турции. Резня, насильственное выселение, лишение имущества, насильственное отуречивание и изгнание с родины: жертвами геноцида стали сотни тысяч понтийских греков.
Аналогичная историческая судьба позволяет армянам лучше понять греков. То, что произошло в XX веке с проживающими в Османской империи армянами, греками и ассирийцами было беспрецедентным явлением по своим объемам и последствиям. Это преступление оставило свой след не только в истории армянского и греческого народа, но и в истории всего человечества.
Столетие геноцида – психологическая пограничная линия между прошлым и настоящим, однако ее следует рассматривать и как место объединения сил, новую отправную точку борьбы за признание геноцида и ликвидацию его последствий. Сегодня это еще один повод для переосмысления наших сил в борьбе за признание, предупреждение и отрицание подобных преступлений».
После осмотра выставки в зале научных конференций МИГА в присутствии участников мероприятия состоялась встреча-обсуждение с историком и автором книги «Греческое население Османской империи и Малазийская катастрофа (1914-1923 гг.)» Геворгом Варданяном. Он говорил о задачах истории, памяти и о международном признании геноцида греков.
В заключение мероприятий, приуроченных к 100-летней годовщине, состоялся показ подготовленного греческой компанией «Livemedia» и посвященного геноциду понтийских греков документального фильма «Понт: Великие времена» с армянским переводом.
Мероприятия, посвященные 100-летней годовщине, были организованы усилиями союза греческих общин в Армении.
В 1916-1923 гг. в Понте из 700 тыс. греков турками были уничтожены 353 тыс., спасшиеся бежали в Грецию, Армению и другие страны.
Парламент Армении 24 марта 2015 г. единогласно принял резолюцию, осуждающую геноцид понтийских греков и ассирийцев в Османской империи. В пользу резолюции проголосовало 117 депутатов. Геноцид понтийских греков признали и осудили также Греция, Кипр и Швеция.