ՄԱՅԻՍԻ 19. ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ՀՈՒՆԱԿԱՆ ՀԱՄԱՅՆՔԸ ՀԻՇԱՏԱԿՈՒՄ Է ՊՈՆՏՈՍԻ ՀՈՒՅՆԵՐԻ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ 100-ՐԴ ՏԱՐԵԼԻՑԸ
Մայիսի 19-ը Պոնտոսի հույների ցեղասպանության օրն է։ Հայաստանում հունական համայնքի ներկայացուցիչները Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցեցին ցեղասպանությանը զոհ դարձած հազարավոր անմեղ զոհերի հիշատակին։
Հուշահամալիրում հարգանքի տուրք մատուցողների կողմից հնչեց աղոթք, որից հետո Եզնիկ արքեպիսկոպոս Պետրոսյանը հոգեհանգստի կարգ իրականացրեց անմեղ զոհերի հիշատակին:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, որի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահներից մեկում տեղի ունեցավ տարելիցին նվիրված ՀՑԹԻ արխիվի աջակցությամբ կազմակերպված ցուցադրության բացում:
Ներկայացուցիչներին ընդունեց ու ողջույնի խոսք հղեց ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանը.
«Հարգելի հյուրեր,
Ողջունում եմ Ձեզ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում: Ամեն տարի մայիսի 19-ին Հայաստանում հունական համայքի հետ միասին ոգեկոչում ենք Պոնտոսի հույների ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: Այս տարի լրանում է այդ ողբերգական իրադարձության 100-րդ տարելիցը: 100 տարի առաջ այս օրը Մուստաֆա Քեմալի գլխավորությամբ թուրքական զորքերը մտան Սամսուն, և սկսվեց Պոնտոսի հույների կոտորածի երկրորդ ալիքը: Այդ կոտորածները շարունակությունն էին դեռևս 1915-ից Օսմանյան Թուրքիայում քրիստոնյաների նկատմամբիրականացվող ցեղասպանության: Կոտորած, բռնագաղթ, ունեզրկում, բռնի թրքացում ու հայրենազրկում. ցեղասպանությանը զոհ դարձան հարյուր հազարավոր պոնտացի հույներ:
Պատմական նույնանման ճակատագիրը հայերին թույլ է տալիս լավ հասկանալ բախտակից ժողովրդին: Այն, ինչ կատարվեց XX դարասկզբին Օսմանյան կայսրությունում բնակվող հայերի, հույների և ասորիների հետ աննախադեպ էր իր ծավալներով ու հետևանքներով: Այդ հանցագործությունն իր հետքը թողեց ոչ միայն հայ և հույն ժողովուրդների, այլ նաև ողջ մարդկության պատմության մեջ:
Ցեղասպանության հարյուրամյակը հոգեբանական սահմանագիծ է անցյալի ու ներկայի միջև, սակայն այն պետք է դիտարկել որպես ուժերի համախմբան նոր հանգրվան, ցեղասպանության ճանաչման ու դրա հետևանքների վերացման համար մղվող պայքարի նոր մեկնակետ: Այսօր ևս մեկ առիթ է վերագնահատելու մեր ուժերը նման հանցագործությունների ճանաչման, կանխարգելման և ժխտողականության դեմ պայքարի համար»:
Ցուցադրության դիտումից հետո միջոցառման մասնակիցները ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում հանդիպում-քննարկում ունեցան պատմաբան, «Հույն բնակչությունն Օսմանյան կայսրությունում և Փոքրասիական աղետը (1914-1923 թթ.)» գրքի հեղինակ Գևորգ Վարդանյանի հետ: Վերջինս անդրադարձավ հույների ցեղասպանության պատմության, հիշողության և միջազգային ճանաչման խնդիրներին:
Որպես 100-րդ տարելիցի միջոցառումների ամփոփում հայերեն թարգմանությամբ ցուցադրվեց հունական «Livemedia» ընկերության պատրաստած «Պոնտոս։ Մեծ ժամանակները» փաստագրական ֆիլմը` նվիրված պոնտացի հույների ցեղասպանությանը։ 100-րդ տարելիցի միջոցառումները կազմակերպվել էր Հայաստանի հունական համայնքների միության ջանքերով:
1916-1923 թվականներին Պոնտոսում բնակվող 700 հազար հույների նկատմամբ թուրքերի իրագործած ոճրին զոհ են գնացել շուրջ 353 հազարը, մյուս մասը գաղթել է Հունաստան, Հայաստան և այլ երկրներ:
Հայաստանի խորհրդարանը 2015թ. մարտի 24-ին միաձայն ընդունել է Օսմանյան Թուրքիայում Պոնտոսի հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտող հայտարարությունը: Հայտարարությանը միաձայն կողմ է քվեարկել 117 պատգամավոր: Պոնտոսի հույների ցեղասպանությունը պաշտոնապես ճանաչել ու դատապարտել են նաև Հունաստանը, Կիպրոսը, Շվեդիան:

MAY 19th, THE GREEK COMMUNITY IN ARMENIA COMMEMORATES THE 100TH ANNIVERSARY OF PONTIC GREEK GENOCIDE
19 of May is the commemoration day of Pontic Greek Genocide.
Representatives of Greek community in Armenia paid tribute at the Armenian Genocide Memorial to the memory of thousands of innocent victims of genocide.
The attendees prayed for the innocent victims, afterwards archbishop Yeznik Petrosyan conducted a memorial service.
After the ceremony the participiants visited the Armenian Genocide Museum-Institute, and the openning of the exhibition dedicated to the occasion took place in the temporary exhibitions hall. The exhibition was prepared with the support of the AGMI archive.
The guests were welcomed by Lusine Abrahamyan, the Deputy Director of AGMI:
“Dear guests,
It is my pleasure to welcome you in the Armenian Genocide Museum-Institute. Every year on May 19th together with the Greek community of Armenia we commemorate the victims of the Pontic Greek Genocide. This year marks the Centennial of the Genocide. On this day, 100 years ago, the Turkish troops at the head of Mustafa Kemal entered the city of Samsoun and the second wave of the massacres of the Pontic Greeks started continuing the genocidal campaign against the Christian population of the Ottoman Turkey launched by the Young Turks’ government in 1915. Massacres, deportations, confiscation of property, forced turkification and national dispossession; hundreds of thousands of Greeks fall victims to the genocide.
The similar historical fate allows the Armenians to better understand people of the same destiny. What happened to the Armenians, Greeks and Assyrians of the Ottoman Empire at the beginning of the 20th century was unprecedented in its scope and consequences. This crime has left a trace not only on the history of the Armenians and Greeks, but also on the history of all mankind. The centenary of the Greek genocide is a psychological boundary between the past and the present, which should be considered as an impetus for national cohesion and as a new starting point in the struggle for international recognition of the Genocide and the elimination of its consequences.”
Afterwards the participants had a meeting-discussion with Gevorg Vardanyan, the author of the book Greek Population in the Ottoman Empire and the Asia Minor Disaster (1914-1923). Mr. Vardanyan touched upon the history of the Greek genocide, commemoration and the international recognition.
At the end of the meeting documentary movie “Pontus. The Great Times” was screened in Armenian translation, produced by the Greek Livemedia company on the occasion of the Centennial of the Pontic Greeks’ Genocide. The centennial events were organized by the Union of Greek communities in Armenia.
In 1916-1923, 353 thousand out of 700 thousand Greeks living in Pontus were murdered by Turks; others migrated to Greece, Armenia and elsewhere.
On 24 March 2015, the Armenian Parliament unanimously adopted a statement condemning the genocide of Greeks and Assyrians in the Ottoman Turkey. The statement was unanimously approved by 117 deputies. Greece, Cyprus and Sweden have officially recognized and condemned the Pontic Greeks' genocide.