ՍՈՒՐԵՆ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆԸ ԲՈՒԽԱՐԵՍՏՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Մանուկյանը մասնակցել է հոկտեմբերի 13-14-ը Բուխարեստում տեղի ունեցած «Հայոց ցեղասպանությունը. պատմություն, հիշողություն, պատասխանատվություն» թեմայով միջազգային գիտաժողովին, որտեղ ներկայացրել է «Օսմանյան հայերի զոհաբանության չ/փոփոխվող բնույթը Հայոց ցեղասպանության նախօրեին» զեկույցը:
Գիտաժողովը կազմակերպել էին Ռումինիայի Հայոց միությունը (ՌՀՄ), «Orbis Tertius» ասոցիացիան, «Lepsiushouse Podstam» ինստիտուտը և Բուխարեստի քաղաքային թանգարանը և Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Կոնֆերանսի նախաձեռնման ակունքներում կանգնած են ռումին պատմաբան, հայերի ցեղասպանությանը նվիրված մի շարք հոդվածների ու նախաբանների հեղինակ Սորին Անտոխին եւ ռումինահայ գրող-հրապարակախոս, «Observatorul Cultural» հայտնի հանդեսի սյունակագիր Պետրոս Խորասանջյանը:

AGMI acting director Suren Manukyan participated at the international conference “The Armenian Genocide; History, Remembrance, Responsibility” held in Bucharest, on October 13-15. He delivered a speech titled “Unchangeable nature of Ottoman Armenians' sacrifice on the eve of Armenian Genocide".
The conference was organized by the “Armenian Unity” of Romania, «Orbis Tertius» association, «Lepsiushouse Podstam» Institute, the city Museum of Bucharest and the Embassy of Armenia in Romania.
Among the main initiators of the conference were Sorin Antokhi, Romanian historian and author of a number of articles and editorials on the Armenian Genocide, and Petros Khorasanjyan, Romanian Armenian writer-publicist, columnist in a popular magazine.