ՍՈՒՐԵՆ ՄԱՆՈՒԿՅԱՆԸ ԲՈՒԽԱՐԵՍՏՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ԳԻՏԱԺՈՂՈՎԻ
ՀՑԹԻ տնօրենի պաշտոնակատար Սուրեն Մանուկյանը մասնակցել է հոկտեմբերի 13-14-ը Բուխարեստում տեղի ունեցած «Հայոց ցեղասպանությունը. պատմություն, հիշողություն, պատասխանատվություն» թեմայով միջազգային գիտաժողովին, որտեղ ներկայացրել է «Օսմանյան հայերի զոհաբանության չ/փոփոխվող բնույթը Հայոց ցեղասպանության նախօրեին» զեկույցը:
Գիտաժողովը կազմակերպել էին Ռումինիայի Հայոց միությունը (ՌՀՄ), «Orbis Tertius» ասոցիացիան, «Lepsiushouse Podstam» ինստիտուտը և Բուխարեստի քաղաքային թանգարանը և Ռումինիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Կոնֆերանսի նախաձեռնման ակունքներում կանգնած են ռումին պատմաբան, հայերի ցեղասպանությանը նվիրված մի շարք հոդվածների ու նախաբանների հեղինակ Սորին Անտոխին եւ ռումինահայ գրող-հրապարակախոս, «Observatorul Cultural» հայտնի հանդեսի սյունակագիր Պետրոս Խորասանջյանը:

СУРЕН МАНУКЯН ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В МЕЖДУНАРОДНОЙ НАУЧНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ В БУХАРЕСТЕ
Исполняющий обязанности директора МИГА Сурен Манукян принял участие в международной научной конференции на тему «Геноцид армян: история, память, ответственность», состоявшейся 13-14 октября в Бухаресте, где представил доклад «Виктимизация османских армян накануне Геноцида армян».
Научную конференцию организовали Армянский союз Румынии (АСР), ассоциация «Orbis Tertius», институт «Lepsiushouse Podstam», городской музей Бухареста и посольство РА в Бухаресте.
Инициатива проведения конференции принадлежала румынскому историку, автору ряда статей, посвященных Геноциду армян и его предпосылкам, Сорину Антохи и румынскому писателю-публицисту армянского происхождения, колумнисту известного журнала «Observatorul Cultural» Петросу Хорасанджяну.