ԴՊՐՈՑԱԿԱՆՆԵՐԻ ՀԱՄԱՐ ԿՐԹԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԵՐԸ ՇԱՐՈՒՆԱԿՎՈՒՄ ԵՆ
Փետրվարի 20-ին ՀՑԹԻ գիտաժողովների սրահում տեղի ունեցավ 2020 թ. Կրթական ծրագրերի հերթական հանդիպումը: ՀՑԹԻ Կրթական ծրագրերի բաժնի վարիչ Քրիստինե Նաջարյանն ավագ դպրոցի աշակերտների համար կարդաց Հայոց ցեղասպանությունը վերապրածների առանձին պատմություններին նվիրված դասախոսություն՝ Հայոց ցեղասպանությունն առանձին անձերի պատմությունների միջոցով. Մուշեղիկ, Ավրորա թեմայով։
Գալուստ Գյուլբենկյանի անվան թիվ 190 դպրոցի 11-րդ դասարանի աշակերտները բացի հիմնական նյութից հնարավորություն ունեցան ֆիլմ դիտել, ծանոթանալ վերապրածների տեսաձայնագրություններին, թեմային առնչվող բնօրինակ ցուցանմուշներ, իրեր և այլն:
Աշակերտներն ակտիվ մասնակցեցին քննարկմանն ու հարցուպատասխանին։ Դասընթացի ավարտին հատուկ մշակված հարցաշարի միջոցով Կրթական ծրագրերի պատասխանատուները տեղեկացան աշակերտների՝ թեմայի ընկալման սահմաններին, նրանց դիտարկումներին:
«Աստված չանի ես հայտնվեի իրենց փոխարեն…, Մուշեղիկի մայրը վարվեց այնպես, ինչպես կվարվեր ցանկացած մայր իր զավակին փրկելու համար…, Ես կրոնափոխ չէի լինի, ավելի լավ է մեռնեի…, Յուրաքանչյուր մայր ամեն ինչի պատրաստ է հանուն իր երեխայի…, Կրոնափոխ չէի լինի, որովհետև պատմությունը ցույց է տալիս, որ պետք չէ վստահել թուրքերին…», - գրում են աշակերտները:
Իսկ այն հարցին՝ եթե հրաշքով Մուշեղիկին/Ավրորային հանդիպեիք ի՞նչ կասեիք նրանց, աշակերտները պատասխանել են. «Մուշեղիկին կասեի, որ դու շատ ուժեղ ես, որ դիմացել ես և փրկվել…, Ավրորային հանդիպելիս կպատմեի իմ անսահման հիացմունքի մասին…, Ավրորային հանդիպելիս կասեի շատ շնորհակալություն, որ ունեցել է այդքան մեծ կամքի ուժ…, Ես հասկացա, որ ինչ էլ լինի պետք չէ հուսահատվել…, Դուք հերոսներ եք…, Կասեի, որ հպարտ եմ, որ տեսնում եմ նրանց, հպարտ եմ, որ ազգակիցներ ենք և շնորհակալ եմ…, Ինչպե՞ս եք կարողացել դիմանալ, ես չէի կարող…»

ОБРАЗОВАТЕЛЬНЫЕ ПРОГРАММЫ ДЛЯ ШКОЛЬНИКОВ ПРОДОЛЖАЮТСЯ
20 февраля в зале научных конференций МИГА состоялась очередная встреча Образовательной программы 2020 г. Заведующая отделом Образовательных программ МИГА Кристине Наджарян для учеников старшей школы провела лекцию, посвященную отдельным историям переживших Геноцида армян на тему «Геноцид армян по историям отдельных личностей: Мушегик, Аврора».
Помимо основного материала учащиеся 11-го класса школы номер 190 им. Галуста Гюлбенкяна получили возможность посмотреть фильм, ознакомиться с аудиозаписями переживших, с редкими экспонатами, вещами, относящимися к теме.
Учащиеся приняли активное участие в обсуждениях и вопросах-ответах. В заключение урока посредством спеицально подготовленных вопросов ответственные за Обрназовательную программу узнали о потенциале учащихся в отношении восприятия материала и их наблюдений.
«Не дай Бог, чтоб я оказался на их месте..., Мать Мушегика сделала то, что сделала бы любая мать ради своего ребенка..., Я бы не сменил веру, лучше бы я умер..., Каждая мать готова на все ради своего ребенка..., Я бы не сменил веру, потому что, как показывает история, туркам нельзя доверять...», - пишут ученики.
А на вопрос: «Если бы вы каким-то чудом встретились бы с Мушегиком или Авророй, чтобы бы вы им сказали?», учащиеся ответили: «Я бы сказал Мушегику, что он очень сильный, раз сумел сопротивляться и выжил..., Встретив Аврору, я бы выразил свое восхищение..., Встретив Аврору, я сказал бы большое спасибо, что имела такую силу воли..., Я понял, что бы не случилось, нельзя отчаиваться..., Вы – герои..., Сказал бы, что я горд, что вижу их, горд, что мы соотечественники и благодарен..., Как вы смогли пережить? Я бы не смог...»