ԱՄՆ պետքարտուղարը շնորհակալական նամակ է ուղարկել Կլարա Բարտոնին նվիրված միջոցառման համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն «Ամերիկյան Կարմիր Խաչ»-ի հիմնադիր և մարդասեր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված միջոցառման շրջանակներում ՀՑԹԻ կողմից «Կլարա Բարտոն» ոսկե հուշամեդալին արժանանալու կապակցությամբ շնորհակալական նամակ է ուղարկել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
Այս տարվա մայիսի 23-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի ունեցավ «Ամերիկյան Կարմիր Խաչ»-ի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Միջոցառման ընթացքում ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը «Երախտագիտություն» անվանակարգով թողարկված և Կլարա Բարտոնին նվիրված ոսկե հուշամեդալով պարգևատրեց ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին, Կ. Բարտոնի թանգարանի աշխատակից Քևին Փաթիին և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությանը: Ի նշանավորումն հայ-ամերիկյան բարեկամության՝ ԱՄՆ դեսպանության միջոցով «Կլարա Բարտոն» ոսկե մեդալներ հանձնվեցին նաև ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
2012 թ. օգոստոսի 12-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին հասցեագրված իր նամակում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն իր շնորհակալությունն է հայտնել Կլարա Բարտոնին նվիրված միջոցառման կազմակերպիչներին, այդ թվում նաև ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանին` Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կողմից «Կլարա Բարտոն» ոսկե հուշամեդալ ստանալու կապակցությամբ: Նամակում ԱՄՆ պետքարտուղարն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան համագործակցության կապակցությամբ:

Госсекретарь США направила благодарственное письмо за мероприятие, посвященное памяти Клары Бартон
Госсекретарь США Хиллари Клинтон направила благодарственное письмо послу США в Армении Джону Хефферну в связи с организованным Музеем-институтом Геноцида армян мероприятием, посвященным памяти основателя “Американского Красного Креста” и гуманиста Клары Бартон, в рамках которого госпожа Клинтон удостоилась памятной золотой медали “Клара Бартон”.
23 мая 2012 года по инициативе Музея-института Геноцида армян и при содействии посольства США в Армении в Музее Геноцида армян состоялось торжественное мероприятие, посвященное памяти Клары Бартон. В ходе мероприятия директор Музея Гайк Демоян наградил золотой памятной медалью “Клара Бартон” в номинации “Признательность” посла США Джона Хефферна, сотрудника музея Клары Бартон Кевина Пати и посольство США в Армении. В ознаменование армяно-американской дружбы через посольство США в Армении золотые медали “Клара Бартон” были вручены также президенту США Бараку Обаме и госсекретарю США Хиллари Клинтон.
12 августа 2012 года Хиллари Клинтон в письме, адресованном послу США в Армении, выразила благодарность организаторам мероприятия, посвященной памяти Клары Бартон, в том числе директору Музея-института Геноцида армян Гайку Демояну, в связи с вручением ей этой медали. В письме госсекретарь США выразила удовлетворение в связи с сотрудничеством Музея-института Геноцида армян и посольства США в Армении.