ԱՄՆ պետքարտուղարը շնորհակալական նամակ է ուղարկել Կլարա Բարտոնին նվիրված միջոցառման համար
ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն «Ամերիկյան Կարմիր Խաչ»-ի հիմնադիր և մարդասեր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված միջոցառման շրջանակներում ՀՑԹԻ կողմից «Կլարա Բարտոն» ոսկե հուշամեդալին արժանանալու կապակցությամբ շնորհակալական նամակ է ուղարկել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին:
Այս տարվա մայիսի 23-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի ունեցավ «Ամերիկյան Կարմիր Խաչ»-ի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Միջոցառման ընթացքում ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը «Երախտագիտություն» անվանակարգով թողարկված և Կլարա Բարտոնին նվիրված ոսկե հուշամեդալով պարգևատրեց ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին, Կ. Բարտոնի թանգարանի աշխատակից Քևին Փաթիին և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությանը: Ի նշանավորումն հայ-ամերիկյան բարեկամության՝ ԱՄՆ դեսպանության միջոցով «Կլարա Բարտոն» ոսկե մեդալներ հանձնվեցին նաև ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային և ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
2012 թ. օգոստոսի 12-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին հասցեագրված իր նամակում ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնն իր շնորհակալությունն է հայտնել Կլարա Բարտոնին նվիրված միջոցառման կազմակերպիչներին, այդ թվում նաև ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանին` Հայոց ցեղասպանության թանգարանի կողմից «Կլարա Բարտոն» ոսկե հուշամեդալ ստանալու կապակցությամբ: Նամակում ԱՄՆ պետքարտուղարն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան համագործակցության կապակցությամբ:

U.S. Secretary of State sends a letter of appreciation for memorial events dedicated to Clara Barton
Hillary Clinton, Secretary of State of the United States, sent a letter of appreciation to John Heffern, the U.S. Ambassador to Armenia, for the Clara Barton Golden Medal issued by the Armenian Genocide Museum-Institute within the framework of the memorial events dedicated to Clara Barton, the founder of the American Red Cross and a great humanist.
On May 23, 2012, commemorative events dedicated to Clara Barton took place at the Armenian Genocide Museum as a joint initiative of the AGMI and the U.S. Embassy in the Republic of Armenia.
During the memorial event, Hayk Demoyan, the director of the Armenian Genocide Museum-Institute, handed Clara Barton medals to John Heffern, the U.S. Ambassador, and Kevin Patti, American historian representing Clara Barton National Historic Site and U.S. Embassy in the Republic of Armenia. Clara Barton Golden medals were also sent to Barack Obama, President of the United States, and Hillary Clinton, U.S. Secretary of State, through the U.S. Embassy in Armenia as a token of Armenian-American friendship.
In her letter, dated 12 August 2012 and addressed to Ambassador Heffern, Secretary Clinton expressed her appreciation to the organizers of the events, as well as to Hayk Demoyan, the director of the Armenian Genocide Museum-Institute, for commemoration of Clara Barton, for Clara Barton medal handed to her, and for cooperation between Armenian Genocide Museum-Institute and U.S. Embassy in the Republic of Armenia.