Ռումինահայ գրող Վարուժան Ոսկանյանի «Շշուկների մատյան» վեպը Ռումինիայի, Իսրայելի, Հայաստանի Գրողների միությունները ներկայացրել են 2014թ. Գրականության Նոբելյան մրցանակի:
«Շշուկների մատյան» վեպը հրատարակվել է 2009թ. Բուխարեստում և դարձել հրատարակչական տարվա ամենաբարձր գնահատականի արժանացած և ամենաշատ մրցանակներ ստացած գործերից մեկը:
Շշուկների մատյանը պատմում է Հայոց ցեղասպանության և 20-րդ դարի սարսափների մասին: Ցեղասպանության արհավիրքների և օտար ափերում վերապրել փորձող հայ տարագիրների մասին գրեթե փաստագրական ճշգրտությամբ պատմող այս ցնցող գործն արժանացել է միջազգային մամուլի և գրական շրջանակների բարձր գնահատականներին:
Գիրքը թարգմանվել է մի շարք լեզուներով` հայերեն, ֆրանսերեն, իսպաներեն, գերմաներեն և այլն:
«Այս գիրքն արժանի է, որ աշխարհի բոլոր գրողների կողմից ներկայացվի գրականության Նոբելյան մրցանակի,-Թել Ավիվում 2012թ. հոկտեմբերին վեպի ներկայացմանն ասաց Իսրայելի Գրողների միության նախագահ Հերցել Հակակը,-այս մրցանակն արժանին կմատուցի գրողին, ով միաժամանակ հաջողել է ստեղծել ճշմարիտ դասական գրական գործ, ինչպես նաև ցնցող ու կենդանի վկայություն տվել հայ ժողովրդի տառապանքների և ցեղասպանության մասին: Նման մրցանակն աշխարհի խիղճը կբևեռի այս աղետի վրա և խորություն կհաղորդի այս սարսափելի ոճրագործության ճանաչմանը»:
Վեպը գլխացավանք է դարձել թուրքական իշխանությունների համար, որոնք բոլոր միջոցներով փորձում են խանգարել դրա թարգմանությունն ու տարածումը: Կառավարական և դիվանագիտական խողովակներով թուրքերը, որոնց վերջերս միացել են նաև ադրբեջանցիները, ճնշումներ են գործադրում տարբեր մայրաքաղաքներում: Ռումինիայում Թուրքիայի դեսպանությունը բողոքի նամակով դիմել էր այդ երկրի իշխանություններին, երբ 2012թ. սեպտեմբերի 21-ին Բուխարեստի թանգարաններից մեկում
Շշուկների մատյանի շուրջ կազմակերպվել էր հանդիպում Վարուժան Ոսկանյանի հետ: Հայտնի է դարձել, որ դեռևս 2009թ. Անկարան պաշտոնական միջամտությամբ փորձել է հակազդել վեպի ռումիներեն հրատարակմանը:
Վեպի հեղինակը` Վարուժան Ոսկանյանը ռումինահայ պետական-քաղաքական գործիչ է, տնտեսագիտության դոկտոր, գրող: Ծնվել է 1958թ. հուլիսի 25-ին, Կրայովայում, գաղթական հայերի ընտանիքում:

Роман «Книга шепотов» румынского писателя армянского происхождения Варужана Восканяна вышла в свет в 2009 году в Бухаресте и удостоилась множества наград и самых высоких оценок.
Роман с документальной точностью повествует об участи армянских переселенцев, прошедших сквозь ужасы Геноцида и пытающихся обосноваться на чужбине. «Книга шепотов» о Геноциде армян и других трагических событиях 20-го века удостоилась высокой оценки в международной прессе и литературных кругах. Книга была переведена на армянский, французский, испанский, немецкий и др. языки.
«Эта книга достойна, чтобы быть представленной всеми писателями мира к Нобелевской премии по литературе, - заявил председатель Союза писателей Израиля Герцль Хакак на презентации романа в Тель-Авиве в 2012 году, - данная премия воздаст должное писателю, которому удалось создать классическое литературное произведение и, вместе с тем, дать потрясающее и живое свидетельство о страданиях армянского народа и о геноциде. Подобная премия привлекла бы совесть мира к этой катастрофе углубила бы процесс признания этого ужасного преступления».
Тем временем, роман стал предметом озабоченности турецких властей, которые прибегают к различным методам для предотвращения перевода и распространения «Книги шепотов». Используя правительственный и дипломатические каналы, турецкие политики , к которым также присоединилась азербайджанские, оказывают давление в различных столицах мира.
Турецкое посольство в Румынии обратилось с нотой протеста к властям данной страны во время встречи с Варужаном Восканяном, организованной в одном из музеев Бухареста 21 сентября 2012 года. Также стало известно, что еще в 2009 году Анкара на официальном уровне пыталась воспрепятствовать румынскому изданию книги.
В 2013 году «Книга шепотов» была выдвинута Союзами писателей Румынии, Израиля на Нобелевскую премию по литературе. Автор книги - Варужан Восканян, румынский политический деятель армянского происхождения, доктор экономики, писатель. Родился 25 июля 1958 года в Крайове, Румыния, в семье армянских иммигрантов.