Միջազգային գիտաժողով` «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» թեմայով
2011թ. ապրիլի 20-21-ին տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը» թեմայով միջազգային գիտաժողովը` նվիրված Ֆրիտյոֆ Նանսենի ծննդյան 150-րդ ամյակին:
Գիտաժողովի ընթացքում զեկույցներով հանդես եկան պատմաբան-հետազոտողներ` Հայաստանից, Շվեդիայից, Դանիայից, Նորվեգիայից: Հայոց ցեղասպանությունը միջազգային մեծ արձագանք ունեցավ` գրավելով նաև համաշխարհային մամուլի ու հանրության ուշադրությունը: Բացառություն չկազմեցին նաև սկանդինավյան երկրները: Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Դանիայի կառավարությունները, հասարակական կազմակերպությունները և անհատ քաղաքացիները տարբեր կերպ արձագանքեցին Հայաստանում տեղի ունեցող կոտորածներին: Սկանդինավյան միսիոներների ջանքերը, հիմնականում, ուղղված էին Օսմանյան կայսրության տարածքում կոտորածներից տուժած հայ բնակչությանն օգնելուն և նրանց շրջանում կրոնական քարոզչություն իրականացնելուն, որոնք, մեծամասամբ, իրականացվում էին դանիական, նորվեգական և շվեդական «Կանանց առաքելության աշխատողներ» (K.M.A.) կազմակերպության միջոցով: 20-րդ դարի սկզբներին նշանավոր սկանդինավցի կին-միսիոներներ՝ Մարիա Յակոբսենը, Ալմա Յոհանսոնը, Կարեն Եփփեն, Բոդիլ Կատարինե Բյորնը և ուրիշներ, ստանձնելով իրենց դժվարին առաքելությունը` անգնահատելի օգնություն ցուցաբերեցին բազմաթիվ կարիքավոր հայերի, փրկելով հազարավոր կյանքեր ու ճակատագրեր:
Մեծ Եղեռնի հետևանքների վերացմանն ուղղված նախաձեռնությունների շարքում մեծ էր նորվեգացի բևեռախույզ, գիտնական և դիվանագետ Ֆրիտյոֆ Նանսենի ջանքերը: Ֆ. Նանսենը հանդիսանալով Ազգերի լիգայի փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարը, արդյունավետ քայլեր ձեռնարկեց ցեղասպանությունից հետո անօթևան մնացած հայերին հայրենիք վերադարձնելու և քաղաքացիություն տալու գործում:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից միջազգային այս գիտաժողովի անցկացումը նպատակ ունի վերականգնելու Սկանդինավիա-Հայաստան հարաբերությունների պատմության այս կարևոր, սակայն մոռացված ու անտեսված առանցքային դրվագները` քննարկելով դրանք ընդհանուր պատմության ու հիշողության համատեքստում:

Международная конференция - “Геноцид армян и Скандинавский отклик”
20-21 апреля 2011 г. Музей-институт Геноцида армян провел международную научную конференцию на тему “Геноцид армян и Скандинавский отклик”, посвященную 150-летию со дня рождения Фритьофа Нансена.
На конференции с докладами выступили историки-исследователи из Армении, Швеции, Дании, Норвегии.
Геноцид армян имел большой международный резонанс, завоевав внимание мировой прессы и общественности.
Не были исключением и Скандинавские страны. Правительства Швеции, Дании, Норвегии, общественные организации и отдельные граждане этих стран разными способами откликнулись на происходившие в Армении погромы.
Усилия скандинавских миссионеров в основном были направлены на помощь пострадавшему от погромов армянскому населению Османской империи и осуществлению в его среде религиозного проповедничества, что в основном осуществлялось посредством организации “Служители женской миссии”.
В начале 20-го века знаменитые скандинавские женщины-миссионеры Мария Якобсен, Альма Юханссон, Карен Эффе, Бодиль Катарине Бьёрн и другие, взяв на себя труднейшую миссию, оказали неоценимую помощь многочисленным нуждающимся армянам, спасая тысячи жизней и судеб.
В ряде инициатив, предпринятых для ликвидации последствий Великой Резни, большой вклад был сделан норвежским полярным исследователем, учёным и общественным деятелем Фритьофом Нансеном.
Будучи верховным комиссаром Лиги наций по вопросам беженцев, Фритьоф Нансен предпринял активные шаги в деле возвращения на родину армянских беженцев. Целью проведения Музеем-институтом Геноцида армян международной конференции явилось восстановление этих важных, однако в основном забытых и часто незамеченных стержневых эпизодов истории Армяно-скандинавских отношений, обсуждая их в контексте мировой истории и памяти.