2011թ. ապրիլի 21-ին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ սկանդինավցի նշանավոր միսիոներուհիներ Մարիա Յակոբսենի և Ալմա Յոհանսոնի գերեզմաններից բերված հողի` Հայոց Ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատի մեջ ամփոփման և հուշատախտակների տեղադրման հանդիսավոր արարողությունը:
Միջոցառմանը մասնակցելու համար Հայաստանի Հանրապետություն են ժամանել սկանդինավյան երկրների քաղաքացիներ, ինչպես նաև Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամանվորներ:
Միսիոներուհիների գերեզմաններից բերված հողի` Հուշապատի մեջ ամփոփումն ուղեկցվեց հոգեհանգստի արարողությամբ` հայերեն և շվեդերեն լեզուներով:
Հանդիսավոր արարողության վերջում սկանդինավյան երկրներից ժամանած հյուրերը Հիշողության պուրակում տնկեցին ՍԿԱՆԴԻՆԱՎՅԱՆ ԾԱՌԸ` ի հիշատակ սկանդինավցի հայասերների:

A Memorial Ceremony in Honor of the Famous Scandinavian Missionaries Maria Jacobsen and Alma Johansson
21.04.2011
On April 21, 2011 AGMI organized a ceremony dedicated to prominent Scandinavian missionaries Maria Jacobsen and Alma Johansson: the soils brought from their graves were placed in the “Memorial Wall” and memorial plaques were set.
The citizens from Scandinavian countries and deputies from Swedish Parliament are in the Republic of Armenia to take part in this ceremony.
The placement of the soil taken from the burial sites of both missionaries in the “Wall of Memory” was accompanied by the religious ceremony in Armenian and Swedish languages.
At the end of the ceremony the guests from Scandinavian countries planted a Scandinavian Tree at the Memorial Alley in memory of Scandinavian Armenophiles.