«ԱՌԱՋԻՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ՊԱՏԵՐԱԶՄ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» ժամանակավոր ցուցադրության բացումը
21.04.2014
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում բացվեց Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ կազմակերպված «Առաջին համաշխարհային պատերազմ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Ցուցադրությունում ներկայացված են մինչ օրս անհայտ հարյուրավոր բնօրինակ նմուշներ` ծաղրանկարներ, փոստային բացիկներ, պաստառներ և այլ նյութեր, որոնք յուրովի դատապարտում են Օսմանյան կայսրությանը` որպես ցեղասպանություն իրագործած պետության:
Ցուցադրությունը ներառում է տարբեր խորագրեր` «Պատերազմ և ջիհադ», «Միապետներ և քարոզչություն», «Պատերազմ, երեխաներ, քարոզչություն», «Անտանտը և քարոզչությունը», «Թուրքիայի կերպարը պատերազմի քարոզչական բացիկներում և ծաղրանկարներում», «Կովկասյան ճակատ. պատերազմ և մարդասիրական օգնություն» և այլն:
«Առաջին համաշխարհային պատերազմ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» խորագրով ժամանակավոր ցուցադրության բացմանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ նախագահի պաշտոնակատար Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ-ում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Կիրիլովիչ Վոլինկինը, մտավորականներ, պատմաբաններ, լրագրողներ և այլն:

Открытие временной экспозиции «Первая мировая война: союзники, образы, избиения»
Открытие временной экспозиции «Первая мировая война: союзники, образы, избиения» состоялось 21 апреля, 2014 в Музее-институте геноцида армян.
На выставке, посвященной 100-летию начала Первой мировой войны представлены сотни до сих пор неизвестных оригинальных экземпляров: карикатуры, почтовые открытки и другие материалы, показывающих то осуждение, которому подвергалась Турция, как страна осуществившая геноцид.
Открытие выставки состоится 21 апреля, 2014 года в 10:00, в зале временных экспозиций Музея-института геноцида армян. Экспозиция включает такие разделы как «Война и джихад», «Монарх и пропаганда», «Война, дети, пропаганда», «Антанта и пропаганда», «Образ Турции в военных открытках и карикатурах», «Кавказский фронт: война и гуманитарная помощь» и др.
В открытии выставки приняли участие исполняющий обязанности председателя Национального Собрания РА Эдуард Шармазанов, Чрезвычайный и Полномочный посол США в Армении Джон Хефферн, Чрезвычайный и Полномочный посол РФ в Армении Иван Волынкин, представители интеллигенции, историки, журналисты и т.д.