Միջազգային գիտաժողովը մեկնարկեց իր աշխատանքները
Այսօր ժամը 10:30-ից Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտաժողովների սրահում մեկնարկվեց «Առաջին համաշխարհային պատերազմի Կովկասյան ճակատը. ցեղասպանություն, փախստականներ և մարդասիրական օգնություն» միջազգային գիտաժողովի առաջին օրվա աշխատանքները:
Գիտաժողովում զեկույցներով հանդես կգան առաջատար մասնագետներ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ Ռուսաստանի Դաշնությունից, Իտալիայից, Կանադայից, Ֆրանսիայից, Նորվեգիայից, Հունգարիայից և ԱՄՆ-ից:
Երկօրյա գիտաժողովի ընթացքում զեկուցողները կանդրադառնան Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում կազմակերպված հայերի զորակոչին, նրանց զինաթափմանը , երիտթուրքերի կառավարության կողմից հայ ժողովրդի ցեղասպանությանը , պանթուրքիստական ցանցի գործունեությանը, օտարազգի լրագրողների գործունեությանը, հայերի ինքնապաշտպանական մարտերին, պատերազմող երկրների դիվանագիտության դերին, վկայություններին, հայ կամավորական շարժմանը, հայ գաղթականությանը և վերապրողներին առնչվող հարցերին:
Պատմական ակնարկ . Կովկասյան ռազմաճակատը, որտեղ ծավալվում էին լայնածավալ որոշիչ ռազմական գործողություններ, մոտ լինելով մերձավորարևելյան ճակատին, կենտրոնացրել էր բավական մեծ ռազմական ռեսուրսներ` ըստ այդմ ունենալով որոշակի ազդեցություն պատերազմի վերջնական ելքի վրա:
Երիտթուրքերի կառավարությունը, օգտվելով համաշխարհային պատերազմի ընձեռած հնարավորությունից, իրագործեց հայերի` նախապես ծրագրած ցեղասպանությունը ոչ միայն Արևմտյան Հայաստանի, այլև Օսմանյան կայսրության ողջ տարածքում, ինչպես նաև Կովկասի և Հյուսիսային Իրանի շրջաններում: Կոտորածների ու բռնագաղթի ենթարկվեց նաև տարածաշրջանի հույն, ասորի և եզդի բնակչությունը:

Международная научная конференция стартовала в МИГА
Международная научная конференция “Кавказский фронт Первой мировой войны. Геноцид, беженцы и гуманитарная помощь» 21 апреля, 2014 года начала работу в Музее-институте Геноцида армян.
В ходе двухдневной конференции с докладами выступят ведущие специалисты из Армении, а также Российской Федерации, Италии, Канады, Франции, Польши, Венгрии, Норвегии и США.
Докладчики обратятся к темам призыва армян в Османскую армию в ходе Первой мировой войны, их разоружения и последующего истребления, Геноцида армян, организованного младотурецким правительством, деятельности пантюркистской сети, работy иностранных журналистов, оборонительным боям армян, дипломатической роли воющих стран, свидетельств, армянского добровольческого движения, вопросов, касающихся армянских беженцев, переживших Геноцид армян.
Историческая справка:
Кавказский фронт, будучи периферийным по отношению к основному Европейскому театру войны, где разворачивались решающие широкомасштабные боевые действия, но близкий к Ближневосточному фронту, сконцентрировал немало военных ресурсов и сил и, тем самым, оказал определенное влияние на итоги войны.
Воспользовавшись предлогом войны, младотурецкое правительство Османской империи осуществило заранее спланированный Геноцид армянского населения не только в Западной Армении, но и в сопредельных регионах Кавказа и Северного Ирана. Массовым истреблениям и депортации подверглись проживающие в регионе греки, ассирийцы и езиды.