ՀՀ ՆԱԽԱԳԱՀ ՍԵՐԺ ՍԱՐԳՍՅԱՆԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ ՏԵՂԻ ՈՒՆԵՑԱՎ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՆՈՐ ՑՈՒՑԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԵՎ ՀԱՆԴԻՍԱՎՈՐ ԲԱՑՈՒՄԸ
21.04.2015
Այսօր ժամը 17:00-ին տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի նոր ցուցադրության պաշտոնական և հանդիսավոր բացումը:
ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի գլխավորությամբ բացվեց վերակառուցված Հայոց ցեղասպանության թանգարանը՝ բոլորովին նոր ու բացառիկ ցուցադրությամբ:
ՀՀ Նախագահին, բարձրաստիճան հյուրերին, թանգարանի մեկենասներին և մյուս ներկաներին ողջունեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը: ՀՑԹԻ տնօրենն իր խոսքում խորին երախտագիտություն հայտնեց երկրի առաջին դեմքին՝ Սերժ Սարգսյանին, թանգարանի բարերարներին՝ «Փյունիկ» բարեգործական հիմնադրամի հիմնադիր նախագահ Գաբրիել Ջեմբերջյանին, «Սպարտակ» ակումբի տնօրենների խորհրդի անդամ Ջևան Չելոյանցին, «Զանգեզուրի պղնձամոլիբդենային կոմբինատ» ՓԲԸ նախկին գլխավոր տնօրեն Մաքսիմ Հակոբյանին, «Լուդինգ» ընկերության հիմնադիր Արմեն Շահազիզյանին, ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գործադիր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանին, Տիգրան Քալաջյանին, ՀՀ Նախագահի խորհրդական Ֆելիքս Փիրումյանին, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի ողջ անձնակազմին:
Այնուհետև Հայկ Դեմոյանը հյուրերին ներկայացրեց թանգարանի նոր ցուցադրությունը: Հյուրերի համար պատրաստված էր նաև անակնկալ. երեք նվիրատուներ թանգարանին նվիրաբերեցին բացառիկ ցուցանմուշներ: Կատերինա Յամադան թանգարանին է նվիրել բրնձով լցված ապակե շիշ՝ Ցեղասպանությունից հետո Մերձավոր Արևելքի որբանոցներից մեկում երեխաների համար նախատեսված օրական պարենի չափով, որի բավարար չլինելու պատճառով կոմիտեն ստիպված մերժել է ընդունել հազարավոր երեխաների: Շշի վրա կա գրություն՝ «Օգնություն հայ որբերին»: Հյուրերից Յուսի Բյորը նվիրել է իր տատիկի՝ նորվեգացի միսիոներուհի Բոդիլ Բյորնի օրագիրը և կնիքը, իսկ Սոսի Հաբեշյանը՝ դանիացի միսիոներուհի Մարիա Յակոբսենի դրամապանակը և լուսանկար՝ որբերին խնամելիս:
Շրջայցից ավարտին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի մատյանում, որտեղ ասված է. «Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի նոր ցուցադրությունը, որ նվիրված է Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցին, իսկապես տպավորիչ է թե՛ նյութի ընդգրկման, թե՛ մատուցման տեսանկյունից: Ծավալուն և արդյունավետ աշխատանք է կատարված:
Թվում է, թե մենք՝ հայերս, Հայոց ցեղասպանության մասին գիտենք գրեթե ամեն ինչ, բայց նման ցուցադրությունները վեր են հանում նոր շերտեր, տալիս նոր գիտելիք նույնիսկ ամենատեղեկացվածին:
Որպես այցելու, ես դուրս եմ գալիս թանգարանից՝ վերահաստատելով այն, ինչ բոլորիս մտքում է և բոլորիս շուրթերին՝ Հիշում եմ և պահանջում»:
ՀՀ Նախագահը թանգարանին նվիրեց նաև մի բացառիկ հատոր՝ «Գրիգորի Նարեկայ Վանից վանականի Մատեան Ողբերգութեան, Ի Կոստանդնուպօլիս, 1850» գիրքը: Գրքի տիտղոսաթերթին հայերեն ձեռագիր տեքստ կա, որից հայտնի է դառնում, որ այն գնվել է Սեբաստիայի փողոցներից մեկում սեբաստահայության տեղահանության ժամանակ: Գնորդը` Երվանդ Սերայտարյանը, թողել է հետևյալ գրությունը. «Սեբաստիա, 15 Յուլիս 1915, գնեցի փողոցին տեղահանութեան ժամանակ 12 ղրշի: Աստուած ամենակարող տուր մէզի օրհնութիւններդ եւ մէզի ողորմեա եւ մէզի շնորհէ գամքիդ բարիքներդ, Ամէն. Երուանդ Թ. Սէրայտարեա»: Գիրքը պատկանել է Կարապետ Չաթրջյանի ընտանիքին:
Հայոց ցեղասպանության ընթացքում բռնագաղթյալ հայերը հաճախ իրենց հետ վերցնում էին Ավետարան կամ «Նարեկ»` որպես սրբազան մասունքներ: Այս գիրքը վկայում է այն մասին, որ մահվան դատապարտված հայերը երբեմն իրենց կյանքից առավել կարևորում էին սեփական ժողովրդի ստեղծած մշակութային ժառանգության պահպանումը:
Թանգարանի ճարտարապետն է Սաշուր Քալաշյանը: Թանգարանի նոր ցուցադրության գիտական հայեցակարգը մշակվել և իրականացվել է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) աշխատակազմի կողմից՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, ՀՑԹԻ տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի ղեկավարությամբ: Թանգարանի սրահների ներքին ձևավորումն ու դիզայներական հայեցակարգը մշակել ու իրականացրել են Լուսինե Մաթևոսյանը և Քրիստինե Աբրահամյանը: Թանգարանի դիզայներական հայեցակարգը նախագծվել և իրագործվել է առանց լրացուցիչ վճարի:
Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրը, թանգարանը և հարակից տարածքը հիմնավերանորոգվել են «Ծիծեռնակաբերդ» բարեգործական հիմնադրամի միջոցներով, որի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահն է ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը: «Ծիծեռնակաբերդ» բարեգործական հիմնադրամը ֆինանսավորվում է իրավաբանական և ֆիզիկական անձանցից ստացված նվիրատվություններով:
Աշխատանքներն իրականացվել են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում: Միջոցառումների գլխավոր համակարգող՝ ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյան:
2011-2014/թթ. տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի հիմնավերանորոգման աշխատանքները, բարեկարգվեց Ծիծեռնակաբերդի ճեմուղին և հարակից տարածքը. հիմնավերանորոգվեց թանգարան-ինստիտուտի հիմնական մասնաշենքը, կառուցվեց վարչական մասը՝ գրադարան, գիտաժողովների սրահ, պահոցներ և այլն:
2011 թվականից մեկնարկեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարանի նոր մշտական ցուցադրության մշակման և դիզայներական նախագծի իրականացման աշխատանքները: Թանգարանի ցուցադրական տարածքը ընդարձակվել է երկուսուկես անգամ՝ կազմելով 2400 քառակուսի մետր. Հայաստանում առաջին անգամ կիրառվել են համաշխարհային թանգարանային պրակտիկայում լայն տարածում գտած նոր տեխնոլոգիաներ, նախագծային մոտեցումներ ու լուծումներ: Թանգարանային ցուցադրության բովանդակային լուծումները, տեքստային նյութերն ու բացատրագրերը հիմնված են ցեղասպանագիտության ոլորտում վերջին տարիների գիտական ու մեթոդական մշակումների վրա: Դրանք երեք լեզուներով հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն կազմվել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի գիտական անձնակազմի մանրակրկիտ ու համալիր աշխատանքի շնորհիվ: Աշխատանքներին խորհրդատվական աջակցություն է ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի կողմից ձևավորված թանգարանային փորձագիտական խումբը:
Թանգարանային մշտական ցուցադրության մեջ ամփոփվել են վերջին 7-8 տարիների հավաքչական աշխատանքի արդյունքում ձեռք բերված հազարավոր նորահայտ նյութերը: Դրանց մի մասը ներկայացված է տպագիր, ինչպես նաև մուլտիմեդիայի՝ պրոյեկտորների և հպումով աշխատող էկրանների տեսքով: Ներկայացված են նաև բնօրինակ և եզակի լուսանկարներ, գրքեր, փաստաթղթեր և այլն: Թանգարանային
նոր ցուցադրական տարածքն ունի տասներկու սրահներч նախկին երեք սրահների փոխարեն:
Թանգարանի ցուցադրությունը կունենա նաև աուդիոգիդեր` հայերեն, ռուսերեն, անգլերեն, ֆրանսերեն, գերմաներեն, թուրքերեն, պարսկերեն և արաբերեն լեզուներով: Աուդիոգիդերը հնարավորություն կտան կարգավորելու թանգարան այցելող խմբերի մեծ հոսքերը: Թանգարանում կգործի նաև գրախանութ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը ունի նոր հարմարություններ, ստեղծվել են բացառիկ պայմաններ ֆոնդային միավորների պահպանության համար, վերազինվել է կահույքը, տեխնիկական միջոցները:
Վերջին մի քանի տարվա ընթացքում հնարավոր է դարձել ՀՑԹԻ հավաքածուն կրկնապատկել բնօրինակ նյութերով. դրանք հատել են 90 հազարի սահմանը: ՀՑԹԻ հավաքածուն Հայոց ցեղասպանության պատմությանն առնչվող նյութերի ամենամեծ հավաքածուն է աշխարհում:
ՀՑԹԻ շարունակում է նաև ակտիվ գիտահրատարակչական և տարբեր միջոցառումների կազմակերպման աշխատանքները, որոնք այս տարի առավել քան հագեցած են` ՀԲԸՄ Ասպետների աջակցությամբ ժամանակավոր ցուցադրության բացում Լոս Անջելեսի Սկիրբալ (Skirball) մշակութային կենտրոնում, Համագործակցության հուշագրի ստորագրում Շոա հիմնադրամի հետ (Լոս Անջելես), «Հայոց ցեղասպանությունը և ռուսական արձագանքը» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրության բացում Մոսկվայի Հայրենական մեծ պատերազմի կենտրոնական թանգարանում, Փարիզի քաղաքապետարանում «ՀԱՅԱՍՏԱՆ 1915. Փարիզ քաղաքը հյուրընկալում է Երևանի Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հավաքածուն» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրության բացում, Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության 12-րդ գիտաժողով, «Հայկական սպորտը Օսմանյան կայսրությունում» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրության բացում:
2015 թվականի ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի աջակցությամբ աշխարհի 80-ից ավելի քաղաքներում կկազմակերպվեն ժամանակավոր ցուցադրություններ:

ОФИЦИАЛЬНОЕ ОТКРЫТИЕ НОВОЙ ЭКСПОЗИЦИИ МУЗЕЯ ГЕНОЦИДА АРМЯН, НА КОТОРОМ ПРИСУТСТВОВАЛ ПРЕЗИДЕНТ РА СЕРЖ САРГСЯН
21.04.2015
Сегодня в 17:00 в присутствии президента РА Сержа Саргсяна состоялось официальное торжественное открытие реконструированного Музея Геноцида армян с новой и уникальной экспозицией.
Директор Музея-института Геноцида армян Гайк Демоян поприветствовал президента РА, членов Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летней годовщине Геноцида армян, меценатов и др. Директор МИГА выразил глубокую благодарность президенту РА Сержу Саргсяну, благотворителям – председателю благотворительного фонда “Пюник” Габриелу Джемберджяну, члену совета председателей клуба “Спартак” Джевану Челоянцу, бывшему генеральному директору ЗАО “Зангезурский медно-молибденовый комбинат” Максиму Акопяну, основателю организации “Лудинг” Армену Шаазизяну, исполнительному директору ВиваСелл-МТС Ральфу Ерикяну, Тиграну Каладжяну и советнику президента РА Феликсу Пирумяну, а также всем сотрудникам МИГА.
Гайк Демоян представил гостям новую экспозицию музея. Специальные гости вручили музею свои подарки. Катерина Ямада подарила музею наполненную рисом стеклянную бутылку в размере ежедневного довольствия для детей в одном из сиротских домов Ближнего Востока после геноцида, по причине недостаточности которого комитет был вынужден отказать в приеме тысячам детей. На бутылке есть надпись: «Помощь армянским сиротам». Юси Бьëр подарил дневник и печать своей бабушки-норвежской миссионерки Бодил Бьëрн, а Соси Абешян – бумажник Марии Якобсен и фотографию с сиротами.
В конце посещения Серж Саргсян сделал запись в книге почетных гостей. «Новая экспозиция Музея-института геноцида, которая посвящена 100-летию Геноцида армян, действительно впечатляет с точки зрения как охвата, так и представления материала. Выполнена масштабная и результативная работа. Кажется, что мы, армяне, знаем о Геноциде армян почти все, но подобные экспозиции выявляют новые слои, дают новые знания даже самым информированным.Как посетитель, я выхожу из музея, подтверждая то, что в уме и на устах всех нас: «Помню и требую», - записал Президент Серж Саргсян.
Президент Республики подарил музею Книгу скорбных песнопений Григора Нарекаци (Константинополь, 1850), которая была спасена во время депортаций в 1915 году.
Книга была куплена на одной из улиц во время депортации армян из Себастии. Ерванд Серайтарян, купивший книгу, сделал на обложке запись: “ 15 июля 1915 года, Себастия, купил во время депортации, стоило 12 курушей. Бог Всемогущий, благослови нас. Господи помилуй, яви нам свое благдеяние. Аминь. Ерванд Т. Серайтарян”. Книга принадлежала семье Карапета Чатрджяна.
Во время геноцида и депортации многие армяне брали с собой семейные реликвии – “Нарек” или Евангелие. Это свидетельствует о том, что армяне ценой собственной жизни спасали культурное наследие своего народа.
Архитектором музея является Сашур Калашян. Научная концепция новой экспозиции музея разработана и осуществлена сотрудниками Музея-института Геноцида армян (МИГА) под руководством доктора исторических наук директора МИГА и секретаря Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян, Гайка Демояна. Оформление залов музея и дизайнерская концепция была спроектирована и осуществлена дизайнерами Лусине Матевосян и Кристине Абрааман без дополнительной оплаты.
Мемориальный комплекс в Цицернакаберде, музей и примыкающие к нему территории были отремонтированы средствами благотворительного фонда “Цицернакаберд”, председателем совета попечительства которого является президент РА Серж Саргсян. Благотворительный фонд “Цицернакаберд” финансируется пожертвованиями юридических и физических лиц.
Работы были осуществлены в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян. Главным координатором мероприятий является руководитель аппарата президента РА Виген Саргсян.
С 2011 по 2014 г. была благоустроена аллея Цицернакаберда, капитально отремонтированы мeмориал, посвященный Геноциду армян, основное здание музея-института, а также построен административный корпус – библиотека, конференцзал, фонды и др.
С 2011 г. начались работы по разработке дизайнерского проекта и постоянной экспозиции музея Геноцида армян. Площадь экспозиции нового музея расширена в 2,5 раза, составляя 2400 кв м. Впервые в Армении применены новые технологии, дизайнерские подходы и решения, широко используемые в практике музеев мирового масштаба. Содержание, текстовые материалы и пояснительные описания новой экспозиции основаны на научных и методических концепциях геноцидологии, выработанных в течение последних лет. Экспозиция, организованная в результате детальных и комплексных работ научных сотрудников МИГА, представлена на трех языках – армянском, русском и английском. Консультативную помощь предоставила группа музейной экспертизы, составленная Комиссией, координирующей мероприятия, посвященные 100-летию Геноцида армян.
Постоянная экспозиция включает тысячи новых материалов, найденных в течение собирательных работ последних 7-8 лет. Часть из них представлена в виде напечатанных текстов, а часть с помощью мультимедии – проекторов и сенсорных экранов. Представлены также уникальные и оригинальные фотографии, книги, документы и др.
Новая экспозиционная территория музея имеет 13 залов, вместо прежних трех. Экспозиция составлена из 52 основных заголовков. В дальнейшем будут применены аудиогиды на армянском, русском, английском, французском, немецком, турецком, персидском и арабском языках, способствующие регулированию больших потоков посетителей. В музее также будет функционировать книжный магазин.
МИГА приобрел новое оснащение, мебель и технику, созданы также специальные условия для хранения фондовых единиц.
За последние несколько лет оригинальные фондовые материалы коллекции МИГА удвоились, достигнув более 90 000 единиц. Коллекция МИГА – самая большая в мире коллекция о Геноциде армян.
МИГА активно продолжает публиковать научные издания, а также организовывать мероприятия, программа которых в этом году особенно насыщена: выставка, организованная по инициативе “Рыцарей” ВАБС в культурном центре “Skirball” Лос-Анджелеса, подписание Меморандума о взаимопонимании с фондом Шоа (Лос-Анджелес), открытие временной выставки “Геноцид армян и русский отклик” в центральном музее Отечественной войны в Москве, открытие временной выставки “Армения 1915: Париж принимает коллекцию ереванского Музея-института Геноцида армян” в мэрии Парижа, XII конференция Международной ассоциации исследователей геноцида, открытие временной выставки “Армянский спорт в Османской империи”.