Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, Հայաստանի և Բելառուսի Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկը և հանձնաժողովի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Բելառուսից ժամանած պատվիրակության անդամները եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ցուցանմուշներին, գրառում կատարեցին Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Բոլեսլավ Պիրշտուկն իր գրառման մեջ շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի անձնակազմին՝ կատարած ահռելի աշխատանքի համար և նշել.
«Այն, ինչ տեսանք ու լսեցինք, իհարկե, չի տեղավորվում նորմալ մարդու ուղեղում և դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող էր նման բան պատահել: Ոչնչացվել են խաղաղ ու անմեղ մարդիկ, ովքեր ցանկացել են ապրել իրենց հարազատ հողում»:

Boleslav Pirshtuk, Deputy Chairman of the House of Representatives of the National Assembly of the Republic of Belarus and Co-Chair of the Inter-Parliamentary Cooperation Committee between the National Assembly of Armenia and Belarus, and the members of the Commission visited the Armenian Genocide Memorial Complex accompanied by Eduard Sharmazanov, Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia and Co-Chair of the Inter-Parliamentary Committee.
The delegation from Belarus visited also the Armenian Genocide Museum and was introduced to the museum exhibits. The chairman left a note in the Memory Book of Honorable Guests of the museum. In his note Boleslav Pirshtuk thanked the staff of the Armenian Genocide Museum-Institute for their tremendous work and mentioned:
“What we have seen and heard, is impossible to comprehend as a human, and it’s difficult to imagine how it could happen. Those peaceful and innocent people who wished to live in their motherland were exterminated”.