Բելառուսի Հանրապետության Ազգային ժողովի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահի տեղակալ, Հայաստանի և Բելառուսի Ազգային ժողովների միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Բոլեսլավ Պիրշտուկը և հանձնաժողովի անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, միջխորհրդարանական հանձնաժողովի համանախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր:
Հյուրերը ծաղիկներ խոնարհեցին անմար կրակի մոտ և լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը:
Բելառուսից ժամանած պատվիրակության անդամները եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ծանոթացան ցուցանմուշներին, գրառում կատարեցին Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում: Բոլեսլավ Պիրշտուկն իր գրառման մեջ շնորհակալություն է հայտնել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի անձնակազմին՝ կատարած ահռելի աշխատանքի համար և նշել.
«Այն, ինչ տեսանք ու լսեցինք, իհարկե, չի տեղավորվում նորմալ մարդու ուղեղում և դժվար է պատկերացնել, թե ինչպես կարող էր նման բան պատահել: Ոչնչացվել են խաղաղ ու անմեղ մարդիկ, ովքեր ցանկացել են ապրել իրենց հարազատ հողում»:

ПАРЛАМЕНТАРИИ ИЗ БЕЛАРУСИ ПОСЕТИЛИ МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
Заместитель председателя Палаты представителей Национального собрания Республики Беларусь, сопредседатель Межпарламентской комиссии по сотрудничеству между НС РА и НС РБ Болеслав Пирштук и члены комиссии в сопровождении вице-спикера НС РА, сопредседателя Межпарламентской комиссии Эдуарда Шармазанова посетили мемориал Геноцида армян.
Члены делегации из Беларуси посетили также музей Геноцида армян, ознакомились с экспозицией и оставили запись в памятной книге для почетных гостей. Болеслав Пирштук в своей записи выразил благодарность сотрудникам Музея-института Геноцида армян за проделанную работу и отметил:
"Все увиденное и услышанное не может никого оставить равнодушным к фактам истории. Мы, безусловно, осуждаем действия против мирных людей. Армянский народ очень свободолюбивый, умный и вносит очень достойный вклад в развитие мировой цивилизации. Спасибо за показанную правду!"