Դոկտոր Իվան Կաստանիագան, ով 2017 թ. Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի Լեմկինի կրթաթոշակառուն էր, Կոմիտաս Վարդապետին վերաբերող փաստաթղթեր է գտել Իսպանիայի ազգային արխիվում:
Արխիվում հայտնաբերված դիվանագիտական նամակները տեղեկություններ են հաղորդում Հայոց ցեղասպանության մասին, ինչը հստակ ցույց է տալիս, որ Իսպանիան տեղեկացված է եղել Օսմանյան կառավարության կողմից հայերի դեմ իրականացվող կոտորածների և տեղահանությունների մասին: Ավելին՝ Կոստանդնուպոլսում իսպանացի դիվանագետները փորձել են փրկել Կոմիտաս Վարդապետին: Կոմիտաս Վարդապետի ընկերներից մեկը դիմել է Իսպանիայի թագավոր Ալֆոնս XIII-ին՝ խնդրելով միջամտություն ցուցաբերելու այդ հարցում:
Իսպանիան դեռ պաշտոնապես չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Իվան Կաստանիագան լիահույս է, որ «այս փաստաթղթերը կարող են փոխել Իսպանիայի կառավարության և քաղաքական գործիչների կարծիքը, և նրանք որպես բարոյականության և ժողովրդավարության դրսևորում կարող են ճանաչել Ցեղասպանությունը: Չճանաչելը ժխտողականության հոմանիշն է»:
Իվան Կաստանիագայի շնորհիվ և Իսպանիայի կրթության նախարարության թույլտվությամբ՝ այդ փաստաթղթերը հետազոտողներին հասանելի կլինեն ՀՑԹԻ կայքում:

Лауреаты стипендии Лемкина МИГА способствуют исследованию и признанию Геноцида армян
Доктор Иван Кастаниага, который в 2017 г. был стипендиатом Лемкина Музея-института Геноцида армян, в национальном архиве Испании нашел документы, касающиеся архимандрита Комитаса.
Обнаруженные в архиве дипломатические письма сообщают данные о Геноциде армян, которые доказывают, что Испания знала о резне и депортации армян в Османской империи. Более того, в Константинополе испанские дипломаты пытались спасти архимандрита Комитаса. Один из его друзей обратился к королю Испании Альфонсу XIII с просьбой вмешаться.
Испания еще официально не признала Геноцид армян. Иван Кастаниага полон надежды, что «эти документы могут изменить мнение правительства Испании и политических деятелей, и они могут признать геноцид, как проявление нравственности и демократичности. Непризнание – синоним отрицания».
Благодаря Ивану Кастаниага и по разрешению Министерства образования Испании эти документы будут доступны исследователям на сайте МИГА.