«Ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման»
«Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն ՀԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը՝ որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպություն, 2014 թ. հուլիսի 30-ից 31-ը կազմակերպում են երկօրյա ամառային դպրոց հայոց պատմություն դասավանդող ուսուցիչների համար: Ամառային դպրոցին կարող են մասնակցել ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի հանրակրթական և ավագ դպրոցի պատմություն առարկայի ուսուցիչները: Ծրագրին մասնակցող ուսուցիչները դասընթացն սկսվելուց առաջ կստանան նաև համապատասխան գրականություն՝ նախապես ընթերցելու համար, իսկ ավարտին՝ մասնակցության վկայագիր:
Ամառային դպրոցի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները կկիրառվեն դասավանդման գործընթացում: Ուսուցիչները հնարավորություն կունենան իրենց ձեռք բերած հմտությունները փոխանցել դասընթացին մասնակցություն չցուցաբերած դպրոցի կամ քաղաքի/մարզի դպրոցների ուսուցիչներին:
Ծրագիրը նպատակ ունի ուսուցիչներին ծանոթացնել միջազգայնորեն ընդունված, տարբեր գիտահետազոտական ու կրթական համակարգերի կողմից հաստատված ցեղասպանության կրթության և դասավանդման հիմնական սկզբունքներին: Դասընթացի խնդիրն է նպաստել Հայոց ցեղասպանության պատմության թեմայի դասավանդման բարելավմանը: Դրա շրջանակներում ուսուցիչները հնարավորություն կունենան վեր հանել և պարզաբանել հակասական ու անորոշ խնդիրներ, մասնակցել Հայոց ցեղասպանության թեման նորովի և արդիական մոտեցումներով մատուցելուն ուղղված նոր ուղեցույցի ստեղծման աշխատանքին: Դասընթացը թույլ կտա նոր հարցադրումներով, շեշտադրումներով և մոտեցումներով փոխել գոյություն ունեցող կարծրատիպերը, աշակերտներին դաստիարակել որպես ավելի բանիմաց, լայնախոհ, պետության հանդեպ պատասխանատու քաղաքացիներ:
Լրացրած դիմումներն ուղարկել prospectus@post.com հասցեով մինչև ս/թ. հունիսի 23-ը:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի` որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպության կողմից հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակներում։

«Как преподавать историю Геноцида армян в школе»
НПО Центр региональных и политических исследований «Проспектус», Музей-институт Геноцида армян НАН РА, Молодежный фонд Армении в качестве партнерской организации аппарата Президента РА, 30-31 июля, 2014 года организуют двухдневную летнюю школу для учителей истории.
В программе смогут принять участие преподаватели истории школ РА, НКР и Диаспоры. До начала программы участники получат литературу для предварительного прочтения, а после завершения - сертификат об окончании программы.
Знания, полученые в ходе летней школы, будут использованы в преподавании Истории Геноцида армян в школах. Учителя получат возможность передать полученную информацию коллегам других школ города/региона, которые не смогли принять участие в работе летней школы.
Цель программы – ознакомить учителей с основами преподавания истории геноцида, в соответствии с принятыми международными нормами, утвержденными различными научно-исследовательскими и образовательными учреждениями. Также семинар призван содействовать улучшению уровня преподавания предмета “История” в школах. Учителя получат возможность выявить и обсудить проблемы преподавания и принять участие в создании нового руководства, нацеленного на разработку современной и актуальной методики преподавания истории Геноцида армян в школах.
Заполненные заявления принимаются до 23 июня 2014 года по электронному адресу prospectus@post.com .
Летняя школа осуществляется в рамках программы грантов, объявленной Молодежным фондом Армении в качестве партнерской организации аппарата Президента РА.