«Ինչպես դասավանդել Հայոց ցեղասպանության թեման»
«Պրոսպեկտուս» տարածաշրջանային և քաղաքական հետազոտությունների կենտրոն ՀԿ-ն, ՀՀ ԳԱԱ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը և Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամը՝ որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպություն, 2014 թ. հուլիսի 30-ից 31-ը կազմակերպում են երկօրյա ամառային դպրոց հայոց պատմություն դասավանդող ուսուցիչների համար: Ամառային դպրոցին կարող են մասնակցել ՀՀ, ԼՂՀ և Սփյուռքի հանրակրթական և ավագ դպրոցի պատմություն առարկայի ուսուցիչները: Ծրագրին մասնակցող ուսուցիչները դասընթացն սկսվելուց առաջ կստանան նաև համապատասխան գրականություն՝ նախապես ընթերցելու համար, իսկ ավարտին՝ մասնակցության վկայագիր:
Ամառային դպրոցի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները կկիրառվեն դասավանդման գործընթացում: Ուսուցիչները հնարավորություն կունենան իրենց ձեռք բերած հմտությունները փոխանցել դասընթացին մասնակցություն չցուցաբերած դպրոցի կամ քաղաքի/մարզի դպրոցների ուսուցիչներին:
Ծրագիրը նպատակ ունի ուսուցիչներին ծանոթացնել միջազգայնորեն ընդունված, տարբեր գիտահետազոտական ու կրթական համակարգերի կողմից հաստատված ցեղասպանության կրթության և դասավանդման հիմնական սկզբունքներին: Դասընթացի խնդիրն է նպաստել Հայոց ցեղասպանության պատմության թեմայի դասավանդման բարելավմանը: Դրա շրջանակներում ուսուցիչները հնարավորություն կունենան վեր հանել և պարզաբանել հակասական ու անորոշ խնդիրներ, մասնակցել Հայոց ցեղասպանության թեման նորովի և արդիական մոտեցումներով մատուցելուն ուղղված նոր ուղեցույցի ստեղծման աշխատանքին: Դասընթացը թույլ կտա նոր հարցադրումներով, շեշտադրումներով և մոտեցումներով փոխել գոյություն ունեցող կարծրատիպերը, աշակերտներին դաստիարակել որպես ավելի բանիմաց, լայնախոհ, պետության հանդեպ պատասխանատու քաղաքացիներ:
Լրացրած դիմումներն ուղարկել prospectus@post.com հասցեով մինչև ս/թ. հունիսի 23-ը:
Ծրագիրն իրականացվում է Հայաստանի երիտասարդական հիմնադրամի` որպես ՀՀ նախագահի գործընկեր կազմակերպության կողմից հայտարարված դրամաշնորհային մրցույթի շրջանակներում։

“How to Teach the Topic of the Armenian Genocide”
The center for regional and political studies “Prospectus” NGO, the Armenian Genocide Museum-Institute and the Youth Foundation of Armenia as a partner organization of RA president, are organizing a two-day summer school for Armenian history teachers on July 30 and 31, 2014. High school history teachers from RA, NKR and Diaspora are welcome to participate in the program. Participating teachers will receive the relevant literature to read before the start of the program and at the end of the program certificates of participation will be given.
Knowledge acquired during the summer school will be implemented in the teaching process. The teachers will have the opportunity to transmit the acquired skills to the teachers from Yerevan or regions of Armenia who did not participate in the course.
The program aims at introducing the teachers Genocide Education and the basic principles of its teaching which are internationally recognized and confirmed by different scientific research and educational systems. The aim of the course is to contribute to the improvement of the Armenian Genocide teaching. In this framework the teachers will have the opportunity to raise and clarify contradictory and uncertain issues and participated in outlining new guidelines intended to provide innovative and modern approaches to present the topic of the Armenian Genocide. The course will allow to change the existing stereotypes by the implementation of new questions, emphases and approaches and educate pupils as more knowledgeable, broad minded and responsible citizens of the state.
Please send your applications until 23 June 2014, to: prospectus@post.com
The project is implemented within the framework of the grant competition announced by the Youth Foundation of Armenia as a partner organization of RA president.