Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Հաագայում
Սեպտեմբերի 22-ին Հաագայի քաղաքապետարանի «Ատրիում» սրահում բացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հերթական ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Սա այս տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից Եվրոպայում ներկայացված թվով 30-րդ ցուցադրությունն է:
Հայոց ցեղապանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդեսը կրում է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագիրը, կազմակերպվել է Նիդեռլանդներում ՀՀ դեսպանության կողմից: Ցուցահանդեսը ներկայացնում է համաշխարհային մամուլի անդրադարձերը համիդյան կոտորածներին, 20-րդ դարասկզբի հայկական ջարդերին ու Ցեղասպանությանը` դրա հետևանքներով ու մարդկային ճակատագրերով հանդերձ: Ցուցահանդեսում տեղ են գտնել նաև հոլանդական մամուլի առաջաբան էջերի լուսաբանումները, որը հոլանդական հասարակությանը կծանոթացնի մեկդարյա վաղեմության նյութերին ու հասարակական վերաբերմունքին Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններին:

An exhibition dedicated to the 100th anniversary of Armenian Genocide in Hague
In 22 September, a temporary exhibition of Armenian Genocide Museum-Institute was opened at “Atrium” hall of the Municipality Hague city.
This is the thirteenth exhibition opened in Europe by Armenian Genocide Museum-Institute.
The exhibition dedicated to the 100th anniversary of Armenian Genocide is titled “Armenian Genocide coverage in world press”. The exhibition was organized in Netherlands by the Armenian Embassy. The exhibition presents the references of world press to the Hamidian massacres, Armenian pogroms in the beginning of the 20th century, and the Armenian Genocide; its consequences and the human destinies. Dutch press coverage of the Armenian Genocide in introduction pages were also included in this exhibition, which introduces to the Dutch society a century-old materials and the public attitudes towards the events taking place in Middle East.