Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդես Հաագայում
Սեպտեմբերի 22-ին Հաագայի քաղաքապետարանի «Ատրիում» սրահում բացվեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հերթական ժամանակավոր ցուցադրությունը:
Սա այս տարվա ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կողմից Եվրոպայում ներկայացված թվով 30-րդ ցուցադրությունն է:
Հայոց ցեղապանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդեսը կրում է «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» խորագիրը, կազմակերպվել է Նիդեռլանդներում ՀՀ դեսպանության կողմից: Ցուցահանդեսը ներկայացնում է համաշխարհային մամուլի անդրադարձերը համիդյան կոտորածներին, 20-րդ դարասկզբի հայկական ջարդերին ու Ցեղասպանությանը` դրա հետևանքներով ու մարդկային ճակատագրերով հանդերձ: Ցուցահանդեսում տեղ են գտնել նաև հոլանդական մամուլի առաջաբան էջերի լուսաբանումները, որը հոլանդական հասարակությանը կծանոթացնի մեկդարյա վաղեմության նյութերին ու հասարակական վերաբերմունքին Մերձավոր Արևելքում ծավալվող իրադարձություններին:

Выставка в Гааге, посвящённая 100-летию Геноцида армян
22 сентября в зале «Атриум» мэрии Гааги открылась очередная временная выставка Музея-института Геноцида армян.
Это уже 30-я выставка, представленная Музеем-институтом Геноцида армян в Европе за этот год.
Выставка, посвящённая 100-летней годовщине Геноцида армян, под заглавием «Освещение Геноцида армян на первых полосах всемирной прессы» была организована посольством РА в Нидерландах. Выставка представляет отклики всемирной прессы о гамидовских погромах, о резне армян начала XX века и геноциде вместе с его последствиями и судьбами людей. На выставке также представлено освещение Геноцида армян на первых полосах голландской прессы, которое познакомит голландцев с материалами вековой давности и общественного отношения к расширяющимся событиям на Ближнем Востоке.