ՏՊԱՎՈՐԻՉ ՈՒ ԱԶԴԵՑԻԿ ԱՅՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
ՖՐԱՆՍԻԱՅԻ ՕՎԵՐՆ-ՌՈՆ-ԱԼՊ ՇՐՋԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ՂԵԿԱՎԱՐՈՒԹՅԱՄԲ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀԱՐԳԱՆՔԻ ՏՈՒՐՔ Է ՄԱՏՈՒՑՈՒՄ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԶՈՀԵՐԻ ՀԻՇԱՏԱԿԻՆ
Հոկտեմբերի 22-ին Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ պարոն Լորան Վոքիենի գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր: Պարոն Վոքիենին ուղեկցում էին ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ ու լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոտը, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Վաչե Տերտերյանը և այլ գերատեսչությունների, Ֆրանսիայում հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ:
Պատվիրակությանն ընդունեց ու Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի կառուցման պատմությունը, նրա խորհուրդը ներկայացրեց ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը։ Ֆրանսիական պատվիրակությունը երկու ծաղկեպսակ տեղադրեց՝ մեկը Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին, մյուսը՝ Բաքվի ողբերգական դեպքերի անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ:
Պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ ու մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Սուրբ նահատակների հիշատակը: Պատվիրակության անդամներից մեկը կատարեց «Դլե Յաման» հայտնի երգը, որն ուղեկցվեց դուդուկի կենդանի նվագակցությամբ:
Ֆրանսիայից ժամանած ներկայանալի ու բազմամարդ պատվիրակությունը շրջայց կատարեց նաև Հիշողության պուրակում, որտեղ պարոն Վոքիեն տնկեց արծաթափայլ եղևնի:
Պատվիրակության անդամները եղան նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարանում, ՀՑԹԻ էքսկուրսավարների ուղեկցությամբ ծանոթացան թանգարանային ցուցադրությանը, մանրամասն տեղեկություններ ստացան Հայոց ցեղասպանության պատմությունից:
Այցի ավարտին պարոն Վոքիենը գրառում կատարեց Պատվավոր հյուրերի հուշամատյանում.
«Օսմանյան սարսափելի բռնությանը ենթարկված և իր օջախում սպանված հայ ժողովրդի տառապանքի հիշատակին: Թող այս զոհերը մեր աչքերը բաց պահեն, և թող արցունքները չմարեն ծիծաղները: Հայաստանը մեզ պարտավորեցնում է, որ մենք կարողանանք իրեն պաշտպանել»:
Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահն իր բանավոր խոսքում խիստ կարևորեց և՛ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի, և՛ թանգարանի դերն ու առաքելությունը նմանօրինակ ոճիրների կանխարգելման գործում: Կոչ արեց միջազգային հանրությանը չկորցնել սթափությունը, թույլ չտալ,որ պատմությունը կրկնվի:
Նա նաև նշեց, որ այս այցն իր համար շատ կարևոր էր ու շատ հուզիչ: Ձեռք բերվեցին նաև ՀՑԹԻ ու ֆրանսիական կողմի միջև համագործակցության նախնական պայմանավորվածություններ:
ՀՑԹԻ տնօրեն Հարություն Մարությանը Ֆրանսիայի Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահին հանձնեց մի շարք գրքեր՝ ՀՑԹԻ հրատարակություններ և այլոց կողմից հեղինակած հատորներ: Պարոն Մարությանը նվիրեց Օսմանյան կայսրության զինվորական Սարգիս Թորոսյանի «Դարդանելից մինչև Պաղեստին» հուշագրությունը, որը եզակի գրավոր հուշարձան է և Հայոց ցեղասպանության պատմության կենդանի վկայություն: Սարգիս Թորոսյանը, որպես պատերազմի ամենաարյունալի մարտերից մեկի՝ հայտնի Դարդանելի ճակատամարտի մասնակից, պարգևատրվել է օսմանյան կառավարության կողմից, իսկ ընտանիքն արժանացել է իր հայրենակիցների բախտին: Պարոն Վոքիենին տրվեցին նաև Ֆրանսիահայ հայտնի գեղանկարիչ Ժանսեմի «Եղեռն» ալբոմը, Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը, ամերիկյան մամուլում հրատարակված Հայոց ցեղասպանության մասին հոդվածների հատորներ և տարբեր դարաշրջաններում Հայաստանի մասին քարտեզագրական փաստաթղթերի պատկերագրքեր:
Օվերն-Ռոն-Ալպ շրջանի նախագահ պարոն Վոքիենը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրենին հանձնեց իր ղեկավարած շրջանի, բարձրաստիճան պաշտոնյաններին տրվող հուշամեդալ:
Պարտվիրակության կազմում գտնվող Ֆրանսիայի հայկական կազմակերպությունների համակարգման խորհրդի (CCAF-Centre) կենտրոնական շրջանի նախագահ Րաֆֆի Կրիկորյանն (Raffi Krikorian) պարոն Մարությանին հանձնեց 2019 թ. ապրիլի 24-ին Լիոնի կենտրոնում՝ Անտոնեն Պոնսե հրապարակում տեղադրված Հայոց ցեղասպանության և մարդկության դեմ կատարված հանցագործություններին նվիրված հուշարձանի պատկերով հուշանվեր:

IMPRESSIVE AND INFLUENTIAL VISIT TO THE ARMENIAN GENOCIDE MEMORIAL COMPLEX
DELEGATION HEADED BY THE PRESIDENT OF FRENCH AUVERGNE-RHONE-ALPES PROVINCE PAYS TRIBUTE TO ARMENIAN GENOCIDE VICTIMS
On 22 October, delegation headed by the President of French Auvergne-Rhône-Alpes province Mr. Laurent Wauquiez visited the Armenian Genocide Memorial Complex. Mr. Laurent Wauquiez was accompanied by Jonathan Lacote, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of France to the Republic of Armenia, Vache Terteryan, Deputy Minister of Territorial Administration and Infrastructure of the Republic of Armenia, and representatives of the Armenian community of France.
AGMI Director Harutyun Marutyan welcomed the guests and presented the history and symbolism of the Genocide Moemorial. The French delegation put two wreaths, one at the Armenian Genocide Memorial and the other at the cross-stone commemorating the innocent victims of the tragic events in Baku.
Members of the delegation put flowers at the eternal fire and honored the memory of the innocent martyrs with a minute of silence. One of the members performed the famous song "Dle Yaman", with live accompaniment of duduk.
The presentable delegation also visited the Memory Alley, where Mr. Laurent Wauquiez planted a fir.
They also visited the Genocide Museum, where they got acquainted with museum exhibitions, and detailed information on the history of Armenian Genocide.
At the end of the visit Mr. Laurent Wauquiez left a note in the Memory Book of honorable guests:
“In tribute to the suffering of the Armenian people, exposed to the terrible Ottoman violence, bruised in his pulpit. May these dead keep our eyes open and tears away from laughter. Armenia obliges us, may we protect it. ”
In his speech the President of French Auvergne-Rhône-Alpes province highlighted the role and mission of both the Armenian Genocide Memorial and the Museum in preventing such crimes. He called on the international community to maintain soberness not to let the repetition of the history.
He also mentioned that this visit is very important and very exciting for him. Preliminary agreements on cooperation between the AGMI and the French side were also reached.
AGMI Director Harutyun Marutyan handed over to the guests several books published by the AGMI and others. Mr. Marutyan presented the memoir “From Dardanellus to Palestine” by Sargis Torosyan, an Ottoman Empire soldier, which is a unique written monument and a living testimony on the history of the Armenian Genocide. Mr. Wauquiez was also gifted the album “Yeghern” (genocide) by a French-Armenian artist Jansem, and “Armenian Genocide: Front-page Coverage in the World Press” by Hayk Demoyan, and Catalogs of cartographic documents about Armenia in different periods.
The President of Auvergne-Rhône-Alpes province Mr. Laurent Wauquiez handed over to the Director of the Armenian Genocide Museum-Institute a commemorative medal given to senior officials of his region.
Raffi Krikorian, Chairman of the Coordination Council of the Armenian Organizations of France (CCAF-Center), handed over to Mr. Marutyan a souvenir with an image of the monument placed in 24 April 2019 in Antonine Ponce Square in downtown Lyon dedicated to the Armenian Genocide and crimes against humanity.