![](news-img/paris-salon-2015.jpg)
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը մասնակցեց մարտի 20-23-ը կայացած Փարիզի 35-րդ գրքի միջազգային սալոնին (Salon du livre): Այս հեղինակավոր միջազգային հարթակին ՀՑԹԻ-ն ներկայացրեց իր լավագույն հրատարակությունները, որոնք անտարբեր չթողեցին օտարազգի ընթերցողին:
Չորս օր շարունակ աշխարհի 50 երկրների պատվիրակություններ ներկայացնում էին իրենց մշակույթը ու գրականությունը: Ցուցահանդեսին մասնակցում էին հազարավոր գրականագետներ, գրողներ, թարգմանիչներ, գիտնականներ և հրատարակիչներ: Ցուցասրահ էր այցելել նաև Ֆրանսիայի Նախագահը և մշակույթի նախարարը:
Փարիզի գրքի տոնավաճառն ամփոփվեց «Մտավորականության դերը ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում» խորագրով կլոր սեղան-քննարկմամբ, որին մասնակցում էին հայ և ֆրանսիացի մտավորականները, մասնավորապես՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանն ու ՀՀ մշակույթի նախարարի տեղակալ Ներսես Տեր-Վարդանյանը, պատմաբաններ Ռայմոնդ-Հարություն Գևորգյանը, Միքայել Նիշանյանը, Իվ Տերնոնը, հոգեվերլուծաբան Ժանին Ալթունյանը, լրագրող Կայծ Մինասյանը և այլոք:
Տեղեկացնենք, որ Փարիզի գրքի միջազգային ցուցահանդես – վաճառքին Հայաստանը ներկայացնում էր ՀՀ մշակույթի նախարարությունը՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի աջակցությամբ: Գրքի միջազգային սալոնին հայաստանյան տաղավարում առանձին շարքով ներկայացված էր Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված Հայաստանում և արտերկրում տպագրված բազմալեզու գրականություն:

Музей-институт Геноцида армян принял участие на 35-ом Международном книжном салоне (Salon du livre), который был открыт в Париже с 20 по 23 марта. На этой авторитетной международной выставке МИГА представил свои лучшие публикации, которые не оставили равнодушными иностранных читателей.
Около 50 делегаций в течение четырех дней представляли международной общественности культуру и литературу своих стран. Выставку посетили тысячи писателей, литературоведов, переводчиков и публицистов. Выставку также посетил президент Франции и министр культуры.
Парижский международный книжный салон завершился круглым столом, где обсуждалась тема “Роль интеллигенции в предотвращении геноцидов”, с участием представителей армянской и французской интеллигенции, в частности, директора МИГА Гайка Демояна, заместителя министра культуры РА Нерсеса Тер-Варданяна, историка Раймонда-Арутюна Геворгяна, Микаела Нишаняна, Ива Тернона, психоаналитика Жанин Алтунян, журналиста Кайца Минасяна и др.
Сообщим, что при поддержке Государственной комиссии, координирующей мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян, в Парижском международном книжном салоне Армению представляло министерство культуры РА. Армянская делегация представила книги на различных языках, посвященные Геноциду армян, которые были изданы в Армении и за ее пределами.