Հայոց ցեղասպանությունը և Սկանդինավյան արձագանքը
Հայոց ցեղասպանությունը մեծ ազդեցություն ունեցավ միջազգային հանրության վրա այն պահից, երբ 1915 թվականին երիտթուրքերի կողմից իրականացվող կոտորածների մասին տեղեկությունները հասան տարբեր երկրների արտաքին գերատեսչություններին և հայտնվեցին միջազգային մամուլի էջերում` առիթ հանդիսանալով հասարակական մարդասիրական արձագանքի ու բողոքի արտահայտման: Այս առումով սկանդինավյան երկրները ևս բացառություն չկազմեցին:
Շվեդիայի, Նորվեգիայի, Դանիայի կառավարությունները, կազմակերպությունները և անհատներն ամենատարբեր միջոցներով արձագանքեցին Հայաստանում տեղի ունեցող կոտորածներին: Սկանդինավյան պետությունների թրքական բռնակալությունից հալածվող հայերին օգնություն ցուցաբերելու առաջին փաստերը գրանցվեցին 1890-ական թվականներից` «Արյունոտ Սուլթան» Աբդուլ Համիդ Երկրորդի կառավարման տարիներին: Իրականացված բռնություններին ի պատասխան սկանդինավյան երկրներում տպագրվեցին բազմաթիվ գրքեր և քայլեր ձեռնարկվեցին տուժած հայերին օգնելու համար:
Օսմանյան կայսրությունում հավատարմագրված շվեդ, դանիացի, նորվեգացի դիվանագետները, միսիոներները, նպաստամատույց կազմակերպության աշխատողները, ինչպես նաև Սկանդինավիայում գտնվող բազմաթիվ անհատներ՝ գրողներ, եկեղեցականներ, լրագրողներ և նույնիսկ աշակերտներ, նպաստում էին հայկական կոտորածների հումանիտար ու քաղաքական հետևանքների մասին իրազեկմանը և միջոցներ հավաքում մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար: Սկանդինավյան միսիոներների աշխատանքներն Օսմանյան կայսրության հայ բնակչությանն օգնելու համար իրականացվում էին դանիական, նորվեգական և շվեդական «Կանանց առաքելության աշխատողներ» /այսուհետ՝ ԿԱԱ/ կազմակերպության միջոցով:
1894 թվականին Շվեդիայում հիմնված այս կազմակերպությունը 1900 թ. իր մասնաճյուղն է հիմնում Դանիայում, իսկ 1902 թվականին` Նորվեգիայում: 20-րդ դարի առաջին տասնամյակի ընթացքում Կոպենհագենում գտնվող ԿԱԱ միսիոներական դպրոցն ավարտեցին նշանավոր սկանդինավցի միսիոներուհիներ՝ Մարիա Յակոբսենը, Ալմա Յոհանսոնը, Բոդիլ Կատարինե Բյորնը և ուրիշներ, ովքեր անցնելով դժվարին աշխատանքի` օգնություն ցուցաբերեցին բազմաթիվ կարիքավոր հայերի:
Զուգահեռաբար հիմնադրվեց «Հայերի դանիական ընկերներ» կազմակերպությունը` շնորհիվ դանիացի հայտնի միսիոներ, հետագայում Ազգերի լիգայի հանձնակատար Կարեն Եփփեի: Նա իր կյանքը նվիրեց հայ գաղթականներին օգնություն ցուցաբերելու անշահախնդիր գործին 1903 թվականից (երբ ժամանեց Ուրֆա) մինչ իր մահը (1935 թվական, Սիրիա):
Առաջին համաշխարհային պատերազմի տարիներին, երբ Օսմանյան կայսրությունը պատերազմի մեջ մտնելով դարձավ Գերմանիայի և Ավստրո-Հունգարիայի դաշնակից, սկանդինավյան երկրները չեզոք դիրք գրավեցին: Այսպիսով, միսիոներները և նպաստամատույց կազմակերպությունների աշխատակիցները հնարավորություն ունեցան ականատեսը դառնալու Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանության իրագործմանը, փրկելու վերապրողներին ջարդերից, մահվան քարավաններից և բռնի ուծացումից, ինչպես նաև հավաքելու ու գրանցելու նրանց վկայությունները: Այս տեսանկյունից չափազանց կարևոր են Մարիա Յակոբսենի, Բոդիլ Բյորնի, Ալմա Յոհանսոնի, Քարեն Մարի Փետերսի, Հանսին Մարքերի, Թորա ֆոն Վեդել-Յարլսբերգի, Կարեն Եփփեի արխիվային փաստաթղթերն ու հրապարակումները, որոնք պարունակում են կարևոր վկայություններ ցեղասպանության ընթացքում Օսմանյան կայսրության կենտրոնական և արևելյան շրջաններում` Խարբերդում, Մուշում, Դիարբեքիրում, Ուրֆայում և այլ վայրերում տեղի ունեցած իրադարձությունների մասին:
Առաջին աշխարհամարտի տարիներին Օսմանյան կայսրությունում գտնվող սկանդինավցի դիվանագետները կարևոր դերակատարություն ունեցան հայերի շարունակական ոչնչացման վերաբերյալ տեղեկություն հավաքելու գործում: Կոստանդնուպոլսում հավատարմագրված դանիացի դիվանագետ Կառլ Էլիս Վանդելը հայերի կոտորածների մասին տեղեկություններ էր ստանում իր գործընկերներից, օսմանյան վերնախավի անդամներից, ինչպես նաև եվրոպացի ու ամերիկացի ականատեսներից, ովքեր տվյալներ էին հաղորդում Արևմտյան Հայաստանում տեղի ունեցող դեպքերի մասին: Հայ ժողովրդին բնաջնջելու երիտթուրքերի անմարդկային մտադրության մասին Կառլ Էլիս Վանդելը մանրամասն զեկույցներ պատրաստեց իր ղեկավարության համար:
Շվեդ դիվանագետ, ռազմական կցորդ Էյնար աֆ Վիրսենն իր հուշերում ներկայացրել է Թալեաթ փաշայի հետ 1915 թվականի հոկտեմբերին ունեցած առանձնազրույցը, որի ընթացքում կայսրության ներքին գործերի նախարարը, մեկնաբանելով մի զեկույց, ուր նշված էր 800.000 հայերի սպանության մասին, նշում է. «Ես վստահեցնում եմ Ձեզ, որ սա ճիշտ չէ. ընդամենը 600.000 է սպանվել»:
Հայերի կոտորածները նկարագրելու համար շվեդ քաղաքական գործիչ Հյալմար Բրանթինգը (1917թ.) և դանիացի գիտնական Էգե Մեյեր Բենեդիքտսենը (1925թ.) գործածեցին “folkmord/ folkemord” (ժողովրդի սպանություն) եզրույթը: Այն առ այսօր օգտագործվում է սկանդինավյան երկրներում` որպես մի եզրույթ, որով բնորոշվում է ցեղասպանության հանցագործությունը:
Ցեղասպանությունը վերապրածներին աջակցելու աշխատանքները հետագայում ևս շարունակվեցին: Սիրիայում, Լիբանանում, Հունաստանում և Խորհրդային Հայաստանում բացվեցին նոր որբանոցներ, արհեստանոցներ, դպրոցներ և նույնիսկ ամբողջական ավաններ: Այս ծրագրերում ներգրավված շատ սկանդինավցի միսիոներներին և նպաստամատույց առաքելություն իրականացնող աշխատողներին միացավ նորվեգացի աշխարհահռչակ բևեռախույզ, գիտնական և մարդասեր Ֆրիտյոֆ Նանսենը, ով այդ ժամանակ հանդիսանում էր փախստականների հարցերով Ազգերի լիգայի գերագույն հանձնակատարը և ներգրավվել էր ցեղասպանության հետևանքով անօթևան մնացած հայերին հայրենիք վերադարձնելու և օթևան ապահովելու գործում:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանությունը և սկանդինավյան արձագանքը» ժամանակավոր ցուցադրության նպատակն է վերականգնել այս կարևոր, բայց և մեծապես մոռացված կամ անտեսված Սկանդինավիա-Հայաստան հարաբերությունների պատմության առանցքային դրվագները և նպաստել սկանդինավյան երկրներում Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկության բարձրացմանը:
ՎԻՐՏՈՒԱԼ ԹԱՆԳԱՐԱՆ
Անի պլազա, Անի սրահ
Լևոն Աղաբաբյան, ծնվել է 1887-ին Բաղեշում: Ավարտել է Սանասարյան վարժարանը: 1908-14թթ. Քութահիայի և Ակշեհիրի ազգային վարժարաններում ուսուցիչ, ապա տնօրեն: Մաթեմատիկայի ուցուցիչ: Քութահիայում անհատական դպրոց է բացում, որն աշխատում է երեք տարի: Եղել է «Ազատամարտի» խմբագիրը: Հայոց ցեղասպանության զոհ:

Геноцид армян стал причиной большого международного общественного резонанса как только в 1915 г. сведения об организованных младотурками зверствах дошли до внешнеполитических ведомств различных стран и оказались на страницах международной прессы - став поводом для организации гуманитарной помощи и выражения протестов. Скандинавские страны также не стали исключением. Правительства, общественные организации и отдельные граждане Швеции, Норвегии, Дании откликнулись на резню армян.
Первые факты помощи находящимся под турецкой тиранией армянам со стороны скандинавских стран отмечаются с 1890-х годах, периода правления “Кровавого султана” Абдул Гамида Второго. В ответ на страшное насилие в скандинавских странах увидели свет многочисленные книги и были предприняты шаги по оказанию помощи пострадавшим армянам.
Аккредитованные в Османской империи шведские, норвежские и датские дипломаты, миссионеры, работники гуманитарных миссий, а также многие в Скандинавии - писатели, церковные деятели, журналисты и даже школьники участвовали в распространении информации о гуманитарных, политических последствиях резни и сборе средств для оказания гуманитарной помощи. Помощь скандинавских миссионеров армянскому населению осуществлялась в основном через датскую, норвежскую и шведскую организации K.M.A (“Работников женской миссии”).
Эта основанная в 1894 г в Швеции организация, открыла в 1900 г. свой филиал в Дании, а в 1902 г. в Норвегии. В течении первых десяти лет 20 века миссионерскую школу КМА в Копенгагене окончили видные скандинавские миссонерки – Мария Якобсен, Альма Юханссон, Бодиль Катарине Бьорн и другие, кто приступили к тяжелейшей работе оказания помощи многочисленным нуждающимся армянам.
Параллельно, при участии известной датской миссонерки, в последующем коммисара Лиги Наций Карен Еппе была создана организация “Датские друзья Армении”. Она посвятила всю свою жизнь оказанию помощи армянским беженцам с 1903 г. (когда прибыла в Урфу) до своей смерти (1935 г., Сирия).
В Первой мировой войне Османская империя стала союзницей Германии и Австро-Венгрии, а скандинавские страны сохранили нейтралитет. Таким образом, миссионеры и работники гуманитарных организаций получили возможность стать свидетелями осуществления Геноцида в Османской империи, спасти выживших от исстребления, караванов смерти и насильственной ассимиляции, а также собрать и сохранить их свидетельства. С этой точки зрения чрезвычайно важны архивные документы и публикации Марии Якобсен, Альмы Юханссон, Бодиль Бьорн, Карен Мари Петерс, Хансин Маркер, Торы фон Ведель-Ярлсберг, Карен Еппе, которые содержат важные свидетельства о событиях, произошедших во время Геноцида армян в Харберде, Муше, Диярбекире, Урфе и других местностях центральных и восточных областей Османской империи.
Скандинавские дипломаты в Османской империи во время Первой мировой войны сыграли важную роль в сборе информации о продолжающемся уничтожении армянского населения. Датский дипломат Карл Элис Вандель получал информацию о резне армян от своих коллег, представителей османской элиты, а также европейских и американских очевидцев, которые сообщали о зверствах в Западной Армении. Карл Элис Вандель составляет подробные донесения своему руководству о чудовищном намерении уничтожения армянского народа.
Шведский дипломат, военный атташе Эймар аф Вирсен в своих мемуарах приводит описание личной беседы с Талаатом пашей в октябре 1915 года, во время которой министр внутренних дел империи комментируя донесение об убийстве 800 000 армян, отмечает: “Я уверяю Вас, что это неверно, только 600 000 армян было убито”.
Для описания исстребления армян шведский политический деятель Хильмар Брантинг (в 1917) и датский ученый Мейер Бенедиктсен (в 1925 г) использовали термин “folkmord/ folkemord” (уничтожение народа). Он до сих пор используется в скандинавских странах в качестве термина обозначающего преступление геноцида.
Оказание помощи выжившим в геноциде продолжилось и в последующие годы. В Сирии, Ливане, Греции и Советской Армении были открыты новые сиротские приюты, мастерские, школы и даже основаны целые села. К многим вовлеченным в эти программы скандинавским миссионерам и работникам благотворительных организаций присоединился известный норвежский полярник, ученый и гуманист Фритьоф Нансен, который в то время был Верховным комиссаром по делам беженцев Лиги Наций и принялся за работу по возвращению на родину оставшихся без крова армян и обеспечению их жильем.
Цель открытой в Музее-институте Геноцида армян временной экспозиции «Геноцид армян и Скандинавский отклик» напомнить эти важные, но в большинстве своем забытые или неоцененные по достоинству ключевые эпизоды истории отношений между Скандинавией и Арменией, а также способствовать повышению осведомленности скандинавских обществ в вопросе Геноцида армян.