Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարարը հարգանքի տուրք մատուցեց անմեղ զոհերի հիշատակին
23.04.2014
Հայաստանի Հանրապետություն ժամանած Լիտվայի Հանրապետության ազգային պաշտպանության նախարար Յուոզաս Օլեկասը և նրան ուղեկցող պատվիրակությունն այցելեց Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:
ԼՀ ազգային պաշտպանության նախարարը ծաղկեպսակ դրեց Մեծ եղեռնի զոհերի հուշարձանին: Այնուհետև, Յուոզաս Օլեկասը և նրան ուղեկցող պատվիրակության անդամները ծաղիկներ դրեցին Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը հավերժացնող անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին անմեղ զոհերի հիշատակը:
Լիտվիայից ժամանած պատվիրակության անդամները Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի ուղեկցությամբ այցելեցին թանգարանի նորակառույց մասնաշենք, որտեղ լիտվական պատվիրակությունը ծանոթացավ օրերս բացված «Առաջին համաշխարհային պատերազմ. դաշնակիցներ, կերպարներ, կոտորածներ» խորագիրը կրող ժամանակավոր ցուցադրության հետ: Ցուցադրությունը նվիրված է Առաջին համաշխարհային պատերազմի 100-րդ տարելիցին:
Հիշեցնենք, որ 2005թ. դեկտեմբերի 15-ին Լիտվիայի Սեյմը (խորհրդարանը) Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձև է ընդունել, որով կոչ է արել Թուրքիային ճանաչել և ընդունել այդ պատմական փաստը:

The Minister of National Defence of Lithuania honored the Memory of the Armenian genocide victims
The delegation headed by the Minister of National Defence of the Republic of Lithuania Juozas Olekas visited Tsitsernakaberd Memorial Complex at 23 April, 2014.
The Minister of National Defence laid a wreath at the Genocide Memorial,members of the delegation laid flowers at the eternal fire and and honored the memory of the innocent victims with a minute of silence.
The Lithuanian delegation accompanied by director of the Armenian Genocide Museum-Institute Hayk Demoyan also visited the newly opened temporary exhibition “First World War: Allies, Images, Massacres” in the new-built exhibition hall of AGMI. The exhibition is dedicated to the centenary of World War I.
The Lithuanian Seimas (parliament) on 15 December 2005 adopted a resolution condemning the Armenian Genocide, which calls on Turkey to recognize and accept this historical fact.