ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի պատասխանը Էրդողանի հայտարարությանը
Ինձ համար զարմանալի է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրության կառավարության կողմից հայերի և այլ քրիստոնյաների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունից 99 տարի անց Թուրքիայի այսօրվա առաջնորդը պարզապես ցավ է հայտնում «1915թ. իրադարձությունների համար» ապրիլի 24-ի՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի նախօրեին: Պետք է խոստովանեմ, որ սա կարևոր քայլ է, բայց, ցավոք, այն ուղղված չէ ճշմարտության բացահայտմանը, պատմության հետ առերեսմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև համերաշխության հաստատմանը:
Ցավոք, Ձեր հայտարարությունը պարունակում է Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումն արտահայտող տարրեր, որն իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունի: Թույլ տվեք նշել, որ այսօր շատ թուրքեր արդեն չեն հավատում Ձեր իսկ նշած «1915թ. իրադարձություններին» ինչպես Դուք այն անվանում եք: Դատելով թուրք այցելուների՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տպավորությունների մատյանում թողած գրառումներից, նրանք բոլորն էլ ցանկանում են իմանալ ողջ ճշմարտությունը, որը խեղաթյուրվել և թաքցվել է իրենցից Թուրքիայի պատմության ընթացքում:
Կա մի պարզ և հզոր արտահայտություն՝ «ճշմարտությունն ազատություն է տալիս»: Սակայն հանդես գալով նման արտահայտությամբ` Դուք փորձում եք ապակողմնորոշել թուրք երիտասարդությանը: Թույլ տվեք հիշեցնել Ձեզ, որ Ձեր հայտարարությունը հրապարակվեց Թուրքիայում Twitter կայքի արգելափակումից մի քանի օր հետո, ինչը ոտնահարում է թուրք երիտասարդության խոսքի ազատության հիմնարար իրավունքը:
Ձեր հայտարարության մեջ Դուք օգտագործում եք «ժողովրդավարություն», «խաղաղություն», «օրենքի գերակայություն», «հանդուրժողականություն» և համընդհանուր այլ արժեք ներկայացնող հասկացություններ:
Թույլ տվեք հարցնել՝ ինչո՞ւ եք օգտագործում այդ բառերը, երբ Թուրքիան առ այսօր փակ է պահում Հայաստանի հետ սահմանը, երբ Հրանտ Դինքի սպանությունը կազմակերպողներն այսօր ոչ միայն չեն պատժվում, այլև մեծարվում են Թուրքիայում, երբ հայկական հուշարձանների գոյությունը վտանգված է, իսկ ծայրահեղ իսլամիստների հարձակումը հայաբնակ Քեսաբի վրա կազմակերպվեց Թուրքիայի կողմից:
Հյուսիսային Կիպրոսը շարունակում է բռնազավթված մնալ Թուրքիայի կողմից: Ավելին, ադրբեջանցի սպաները վարժվում են տեղի թուրքական ռազմաբազաներում և հմտանում «տարբեր գործիքներով մարդ սպանելու մեջ»: Ես մեջբերեցի ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի բառերը, ով վարժեցվել և կրթություն է ստացել Թուրքիայում և տասը տարի առաջ Բուդապեշտում քնած ժամանակ գլխատել է հայ սպային (ՆԱՏՕ-ի համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագիր):
Ես լիովին հասկանում եմ՝ ինչ վտանգավոր է պատմության վերանայումը այն պարագայում, երբ այն կեղծված և խեղաթյուրված է եղել ի սկզբանե: Դա բավական ծանր և անգամ վտանգավոր նախաձեռնություն է, քանի որ կարող է լրացնել բացերը և վերջ դնել Թուրքիայի պատմության մեջ առկա տաբուները: Սակայն ես ուրախ եմ, որ իմ թուրք գործընկերներից շատերը համաձայն չեն Ձեր «պատմաբանների հանձնաժողով» ստեղծելու թերի և հետադիմական գաղափարի հետ, որն առաջարկում եք ստեղծել ինչպես պաշտոնական Անկարան է մեկնաբանում, «1915 թ. իրադարձությունները» ուսումնասիրելու նպատակով: Անդրադառնալով թուրք-հայկական հանձնաժողով ստեղծելու անհրաժեշտությանը՝ ևս մեկ անգամ առաջարկում եմ ստեղծել հետևյալ հանձնաժողովները.
Ա. Հայ - թուրքական, Թուրք-Եվրամիություն, Թուրք- սիրիական հանձնաժողովներ սահմանային խնդիրների համար,
Բ. Թուրք – կիպրական հանձնաժողով՝ պատերազմական թուրքական զինված ուժերի, 1974 թ. Կիպրոսում կատարած հանցագործությունների համար,
Գ. Թուրք – հունական հանձնաժողով՝ Պոլսում 1955 թ. թուրքական պետության կողմից կազմակերպված հույների ջարդերի և փոխհատուցման հարցով,
Դ. Թուրքիա – ՆԱՏՕ հանձնաժողով՝ Հյուսիսային Կիպրոսի բռնազավթված տարածքում ադրբեջանցի սպաների վերապատրաստման հարցով,
Ե. Թուրք – հրեական հանձնաժողով՝ 1930-ականների սկզբին Թրակիայում հրեաների բռնի տեղահանման և իրավունքների ոտնահարման հարցով,
Զ. Թուրք – քրդական հանձնաժողով՝ քուրդ քաղաքացիների հարկադիր վերաբնակեցման հետ կապված փոխհատուցման հարցերով,
Է. Հայ – թուրքական հանձնաժողով՝ Հայերի ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցով,
Արդյոք սրանք բավարա՞ր են մինչեւ Թուրքիայի հանրապետության հարյուրամյակը՝ 2023 թ.:
Իմ պապերը Կարսից են. այն քաղաքը, որ հազար տարի առաջ հայկական թագավորության մայրաքաղաքն էր: Ցանկություն ունեմ այցելել իմ նախնիների քաղաքը, որտեղից նրանք բռնի տեղահանվել են երկու անգամ, 1918 թ. իթթիհադականների, իսկ 1920 թ.՝ քեմալականների կողմից: Բայց ես չեմ կարող այցելել այդ քաղաքը, երբ 2004 թ., Ձեր կառավարության ձևավորումից անմիջապես հետո, տեղի հայկական Առաքելոց եկեղեցին վերածվեց մզկիթի:
Ուզում եմ հավատալ Ձեր մտադրությունների անկեղծությանը եւ որպես դրա խորհրդանշական ապացույց, կցանկանայի ականատես լինել այդ եկեղեցու վերաօծմանը, որտեղ կկարողանամ աղոթել, ինչպես իմ հայրերն էին անում մեկ դար առաջ:
Հարգելի պրն. վարչապետ,
Այո՛, դուք իրավացի եք, երբ ասում եք, թե «Ապրիլի 24-ը յուրահատուկ նշանակություն ունի մեր հայ քաղաքացիների և համայն հայության համար»: Բայց պետք է նշել, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայերի պատմության ու հիշողության մի մասն է, այլ նաև՝ թուրք ժողովրդի: Երբ դուք անդրադարձ եք կատարում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հարցերին, խնդրում եմ Ձեր խոսքերն ու քայլերն ուղղեք թուրքերի նոր սերունդներին, ովքեր, համոզված եմ, որ չեն ցանկանա ցեղասպանություն իրագործողների ժառանգներ կոչվել: Մենք, վերապրողների ժառանգներս, ուզում ենք նրանց տեսնել մեր կողքին որպես ազատ մտածելակերպի տեր գործընկերներ, ովքեր ձգտում են պարզել իրականությունը, և ոչ թե հավատալ դարավոր ստին: Հպարտ կլինեմ այդպիսի գործընկերներ ունենալ, ովքեր հասկանում են ճշմարտությունն իմանալու կարևորությունը և պատրաստ են առնչվելու դրա հետևանքների հետ:
Մեջբերում ձեր հայտարարությունից. «Թուրքիայում 1915 թվականի իրադարձությունների հետ կապված տարբեր կարծիքների ու մտքերի ազատ արտահայտումը պարտադիր է բազմակարծիք տեսանկյունից, ինչպես նաև ժողովրդավար եւ արդիական մշակույթի համար»: Իսկապե՛ս հրաշալի ձևակերպում: Բայց թույլ տվեք հիշեցնել, որ Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը դեռեւս գործում է: Ինչպե՞ս կարելի է հասկանալ Ձեր հայտարարությունը, երբ ընդամենը մի քանի օր առաջ Ձեր կառավարությունը ստեղծեց մի հանձնաժողով Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության դեմ գործելու նպատակով. ճշմարտություն, որն ընդունվել է բազմաթիվ ցեղասպանագետների, այդ թվում՝ նաև իմ թուրք գործընկերների կողմից: Թույլ տվեք ենթադրել. կարծում եմ, որ թուրքական կառավարությունը ճշմարտությանը հասնելու համար տակավին ժամանակի կարիք ունի: Ապագայի հանդեպ տածած հույսերով...

Director of Armenian Genocide Museum Responds to Erdoghan’s Statement
I am taken by surprise that after 99 years of the Genocide that the Ottoman government committed in the course of WWI against Armenians and other Christians in the Ottoman Empire, the Turkish leader of today simply expresses regret about the ‘events of 1915’ on the eve of April 24 – the Genocide Memorial Day. I have to confess that this is an important step, but regretfully not in a direction of revealing the truth, facing the history and enabling reconciliation between Armenian and Turkish peoples.
Regretfully your address contains statements that reflect the official position of Turkey, which has nothing to do with reality. Let me state that today many Turks have stopped believing in the official interpretation of, “the events of 1915” as you call them. Judging from the notes that Turkish visitors leave at the Armenian Genocide Museum in Yerevan, they all want to know the truth, the truth that has been distorted and hidden from them in the course of the history of the Turkish Republic.
There is a simple but powerful statement that the ‘truth will set you free’. But while issuing such statement first of all you try to disorient the Turkish youth. Let me remind you that your statement appeared couple of days after you ordered to ban Twitter in Turkey, by that violating a basic right to free speech of the Turkish youth.
In your statement you use ‘democracy’, ‘peace’, ‘rule of law’, ‘tolerance’ and other such universally valued concepts. Let me ask you - why you would use these concepts when Turkey still keeps its border closed with Armenia, when the assassins of Hrant Dink are still unpunished and honored in Turkey, when the Armenian monuments are still under the threat of being fully destroyed, when the assault by extreme Islamists on the Armenian-populated Syrian village of Kessab was supported by Turkey?
Northern Cyprus continues to be occupied by Turkey. Moreover, some Azerbaijani officers get trained in the Turkish military bases there on how “to kill a man with various instruments.” I just quoted the words of Ramil Safarov, an Azerbaijani officer who was trained and educated in Turkey and beheaded an Armenian officer in his sleep at a NATO’s Partnership for PEACE program in Budapest ten years ago!
I fully understand how dangerous is revision of a history that was falsified and distorted from the beginning. It is a costly and even dangerous undertaking since it will fill in many gaps and break many taboos of Turkish history. But I am glad that many of my Turkish colleagues will not agree with your faulted and regressive idea of establishing a ‘commission of historians’ to examine ‘the events of 1915’, as official Ankara likes putting it. While stressing the necessity of a Turkish-Armenian commission, I once again suggest that you consider forming commissions on:
a. Turkish-Armenian, Turkish-EU and Turkish-Syrian commissions on border issues;
b. Turkish-Cypriot commission on war crimes by the Turkish armed forces in Cyprus in 1974;
c. Turkish-Greek commission on compensation of Greek victims of the state organized pogroms of 1955 in Istanbul;
d. Turkey-NATO commission on training of Azerbaijani officers on the territory of occupied Northern Cyprus;
e. Jewish-Turkish commission on forcible exile and violation of the rights of Jews of Trace in early 1930s;
f. Turkish-Kurdish commission on compensation as a result of forced resettlement of Kurdish citizens.
g. Turkish-Armenian commission on the elimination of the consequences of the Armenian Genocide.
Are these enough until the centennial of the Turkish Republic in 2023? My grandparents are from the city of Kars, a city which more than thousand years ago was the capital of the Armenian Kingdom. I would visit the city of my ancestors where they were deported from twice, in 1918 by the Ittihadists and in 1920 by the Kemalists. But I can’t visit the city of my grandparents when in 2004, shortly after your government was formed, an Armenian church of Holy Apostles was converted into a mosque.
I would like to believe in the sincerity of your intentions and as a symbolic signal to it, I would like to witness the reconversion of the Armenian Church where I could pray as my grandparents did a century ago.
Dear Mr. Prime Minister,
Yes, you are right in saying that “April 24 carries a particular significance for our Armenian citizens and for all Armenians worldwide.” But I have to say that the Armenian Genocide is not only a part of the Armenian history and memory, but it is also a part of the Turkish history and memory. When you reffer to the issues of the Armenian Genocide, please note that your words and steps must be addressed first of all to the new generation of Turks, who, I believe do not want to be labeled as descendants of genocide perpetrators. We, the descendants of survivors, we also want to have them as a partners and friends who are free in their thinking and want to know the truth, and not a century-old lies and fabrications. I will be proud to have such partners, who understand the necessity of knowing the truth about the Armenian Genocide and of dealing with its consequences.
A quote from your statement: “In Turkey, expressing different opinions and thoughts freely on the events of 1915 is a requirement of a pluralistic perspective as well as of a culture of democracy and modernity.” Great statement indeed. But let me remind you that Article 301 of the Criminal Code of Turkey still holds. How do you suggest that I understand your statement when just a few days ago your government created commissions to work against the truth of the Armenian Genocide, a truth accepted by many genocide scholars, among them by many of my Turkish colleagues?