ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Հայկ Դեմոյանի պատասխանը Էրդողանի հայտարարությանը
Ինձ համար զարմանալի է, որ Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Օսմանյան կայսրության կառավարության կողմից հայերի և այլ քրիստոնյաների հանդեպ իրականացված ցեղասպանությունից 99 տարի անց Թուրքիայի այսօրվա առաջնորդը պարզապես ցավ է հայտնում «1915թ. իրադարձությունների համար» ապրիլի 24-ի՝ Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի նախօրեին: Պետք է խոստովանեմ, որ սա կարևոր քայլ է, բայց, ցավոք, այն ուղղված չէ ճշմարտության բացահայտմանը, պատմության հետ առերեսմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Թուրքիայի միջև համերաշխության հաստատմանը:
Ցավոք, Ձեր հայտարարությունը պարունակում է Թուրքիայի պաշտոնական դիրքորոշումն արտահայտող տարրեր, որն իրականության հետ ոչ մի առնչություն չունի: Թույլ տվեք նշել, որ այսօր շատ թուրքեր արդեն չեն հավատում Ձեր իսկ նշած «1915թ. իրադարձություններին» ինչպես Դուք այն անվանում եք: Դատելով թուրք այցելուների՝ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տպավորությունների մատյանում թողած գրառումներից, նրանք բոլորն էլ ցանկանում են իմանալ ողջ ճշմարտությունը, որը խեղաթյուրվել և թաքցվել է իրենցից Թուրքիայի պատմության ընթացքում:
Կա մի պարզ և հզոր արտահայտություն՝ «ճշմարտությունն ազատություն է տալիս»: Սակայն հանդես գալով նման արտահայտությամբ` Դուք փորձում եք ապակողմնորոշել թուրք երիտասարդությանը: Թույլ տվեք հիշեցնել Ձեզ, որ Ձեր հայտարարությունը հրապարակվեց Թուրքիայում Twitter կայքի արգելափակումից մի քանի օր հետո, ինչը ոտնահարում է թուրք երիտասարդության խոսքի ազատության հիմնարար իրավունքը:
Ձեր հայտարարության մեջ Դուք օգտագործում եք «ժողովրդավարություն», «խաղաղություն», «օրենքի գերակայություն», «հանդուրժողականություն» և համընդհանուր այլ արժեք ներկայացնող հասկացություններ:
Թույլ տվեք հարցնել՝ ինչո՞ւ եք օգտագործում այդ բառերը, երբ Թուրքիան առ այսօր փակ է պահում Հայաստանի հետ սահմանը, երբ Հրանտ Դինքի սպանությունը կազմակերպողներն այսօր ոչ միայն չեն պատժվում, այլև մեծարվում են Թուրքիայում, երբ հայկական հուշարձանների գոյությունը վտանգված է, իսկ ծայրահեղ իսլամիստների հարձակումը հայաբնակ Քեսաբի վրա կազմակերպվեց Թուրքիայի կողմից:
Հյուսիսային Կիպրոսը շարունակում է բռնազավթված մնալ Թուրքիայի կողմից: Ավելին, ադրբեջանցի սպաները վարժվում են տեղի թուրքական ռազմաբազաներում և հմտանում «տարբեր գործիքներով մարդ սպանելու մեջ»: Ես մեջբերեցի ադրբեջանցի սպա Ռամիլ Սաֆարովի բառերը, ով վարժեցվել և կրթություն է ստացել Թուրքիայում և տասը տարի առաջ Բուդապեշտում քնած ժամանակ գլխատել է հայ սպային (ՆԱՏՕ-ի համագործակցություն հանուն խաղաղության ծրագիր):
Ես լիովին հասկանում եմ՝ ինչ վտանգավոր է պատմության վերանայումը այն պարագայում, երբ այն կեղծված և խեղաթյուրված է եղել ի սկզբանե: Դա բավական ծանր և անգամ վտանգավոր նախաձեռնություն է, քանի որ կարող է լրացնել բացերը և վերջ դնել Թուրքիայի պատմության մեջ առկա տաբուները: Սակայն ես ուրախ եմ, որ իմ թուրք գործընկերներից շատերը համաձայն չեն Ձեր «պատմաբանների հանձնաժողով» ստեղծելու թերի և հետադիմական գաղափարի հետ, որն առաջարկում եք ստեղծել ինչպես պաշտոնական Անկարան է մեկնաբանում, «1915 թ. իրադարձությունները» ուսումնասիրելու նպատակով: Անդրադառնալով թուրք-հայկական հանձնաժողով ստեղծելու անհրաժեշտությանը՝ ևս մեկ անգամ առաջարկում եմ ստեղծել հետևյալ հանձնաժողովները.
Ա. Հայ - թուրքական, Թուրք-Եվրամիություն, Թուրք- սիրիական հանձնաժողովներ սահմանային խնդիրների համար,
Բ. Թուրք – կիպրական հանձնաժողով՝ պատերազմական թուրքական զինված ուժերի, 1974 թ. Կիպրոսում կատարած հանցագործությունների համար,
Գ. Թուրք – հունական հանձնաժողով՝ Պոլսում 1955 թ. թուրքական պետության կողմից կազմակերպված հույների ջարդերի և փոխհատուցման հարցով,
Դ. Թուրքիա – ՆԱՏՕ հանձնաժողով՝ Հյուսիսային Կիպրոսի բռնազավթված տարածքում ադրբեջանցի սպաների վերապատրաստման հարցով,
Ե. Թուրք – հրեական հանձնաժողով՝ 1930-ականների սկզբին Թրակիայում հրեաների բռնի տեղահանման և իրավունքների ոտնահարման հարցով,
Զ. Թուրք – քրդական հանձնաժողով՝ քուրդ քաղաքացիների հարկադիր վերաբնակեցման հետ կապված փոխհատուցման հարցերով,
Է. Հայ – թուրքական հանձնաժողով՝ Հայերի ցեղասպանության հետևանքների վերացման հարցով,
Արդյոք սրանք բավարա՞ր են մինչեւ Թուրքիայի հանրապետության հարյուրամյակը՝ 2023 թ.:
Իմ պապերը Կարսից են. այն քաղաքը, որ հազար տարի առաջ հայկական թագավորության մայրաքաղաքն էր: Ցանկություն ունեմ այցելել իմ նախնիների քաղաքը, որտեղից նրանք բռնի տեղահանվել են երկու անգամ, 1918 թ. իթթիհադականների, իսկ 1920 թ.՝ քեմալականների կողմից: Բայց ես չեմ կարող այցելել այդ քաղաքը, երբ 2004 թ., Ձեր կառավարության ձևավորումից անմիջապես հետո, տեղի հայկական Առաքելոց եկեղեցին վերածվեց մզկիթի:
Ուզում եմ հավատալ Ձեր մտադրությունների անկեղծությանը եւ որպես դրա խորհրդանշական ապացույց, կցանկանայի ականատես լինել այդ եկեղեցու վերաօծմանը, որտեղ կկարողանամ աղոթել, ինչպես իմ հայրերն էին անում մեկ դար առաջ:
Հարգելի պրն. վարչապետ,
Այո՛, դուք իրավացի եք, երբ ասում եք, թե «Ապրիլի 24-ը յուրահատուկ նշանակություն ունի մեր հայ քաղաքացիների և համայն հայության համար»: Բայց պետք է նշել, որ Հայոց ցեղասպանությունը ոչ միայն հայերի պատմության ու հիշողության մի մասն է, այլ նաև՝ թուրք ժողովրդի: Երբ դուք անդրադարձ եք կատարում Հայոց ցեղասպանությանը վերաբերող հարցերին, խնդրում եմ Ձեր խոսքերն ու քայլերն ուղղեք թուրքերի նոր սերունդներին, ովքեր, համոզված եմ, որ չեն ցանկանա ցեղասպանություն իրագործողների ժառանգներ կոչվել: Մենք, վերապրողների ժառանգներս, ուզում ենք նրանց տեսնել մեր կողքին որպես ազատ մտածելակերպի տեր գործընկերներ, ովքեր ձգտում են պարզել իրականությունը, և ոչ թե հավատալ դարավոր ստին: Հպարտ կլինեմ այդպիսի գործընկերներ ունենալ, ովքեր հասկանում են ճշմարտությունն իմանալու կարևորությունը և պատրաստ են առնչվելու դրա հետևանքների հետ:
Մեջբերում ձեր հայտարարությունից. «Թուրքիայում 1915 թվականի իրադարձությունների հետ կապված տարբեր կարծիքների ու մտքերի ազատ արտահայտումը պարտադիր է բազմակարծիք տեսանկյունից, ինչպես նաև ժողովրդավար եւ արդիական մշակույթի համար»: Իսկապե՛ս հրաշալի ձևակերպում: Բայց թույլ տվեք հիշեցնել, որ Թուրքիայի քրեական օրենսգրքի 301-րդ հոդվածը դեռեւս գործում է: Ինչպե՞ս կարելի է հասկանալ Ձեր հայտարարությունը, երբ ընդամենը մի քանի օր առաջ Ձեր կառավարությունը ստեղծեց մի հանձնաժողով Հայոց ցեղասպանության ճշմարտության դեմ գործելու նպատակով. ճշմարտություն, որն ընդունվել է բազմաթիվ ցեղասպանագետների, այդ թվում՝ նաև իմ թուրք գործընկերների կողմից: Թույլ տվեք ենթադրել. կարծում եմ, որ թուրքական կառավարությունը ճշմարտությանը հասնելու համար տակավին ժամանակի կարիք ունի: Ապագայի հանդեպ տածած հույսերով...

Директор музея Геноцида армян ответил на заявление премьер-министра Турции Эрдогана
Я был удивлен, что 99 лет после геноцида, совершенного в отношении армян и других христиан Османским правительством в ходе Первой мировой войны, турецкий лидер сегодня, в канун 24 апреля – дня памяти Геноцида, просто выражает сожаление по поводу «событий 1915 года».
Должен признать - это важный шаг, но, к сожалению, не в направлении выявления исторической правды, что способствовало бы примирению между армянским и турецким народами.
К сожалению, Ваше послание содержит утверждения, которые отражают официальную позицию Турции, не имеющую ничего общего с действительностью. Позвольте мне отметить, что сегодня многие турки перестали верить в официальную интерпретацию «событий 1915 года», как называете их Вы.
Судя по отзывам, которые турецкие посетители оставляют в книге записей Музея Геноцида армян в Ереване, все они хотят знать правду, правду, которая была искажена и скрыта от них с самого начала образования Турецкой республики.
Есть простое, но весомое утверждение - «правда даст вам свободу». Однако подобным заявлением Вы, прежде всего, пытаетесь ввести в заблуждение турецкую молодежь.
Позвольте напомнить Вам, что Ваше обращение появилось через несколько дней, после того как Вы приняли решение заблокировать Twitter в Турции, тем самым поправ основы права свободы слова турецкой молодежи.
В своем заявлении Вы упоминаете “демократию”, ”мир”, “верховенство закона”, “терпимость” и другие понятия, представляющие общечеловеческие ценности.
Позвольте спросить Вас – зачем вы используете эти понятия, в то время как Турция до сих пор держит закрытыми свои границы с Арменией; в то время как убийцы Гранта Динка до сих пор безнаказанны и им воздаются почести в Турции; когда армянские памятники все еще под угрозой полного уничтожения; когда нападение исламских экстремистов на армянонаселенный Кессаб было поддержано Турцией?
Северный Кипр продолжает оставаться под турецкой оккупацией. Более того, некоторые азербайджанские офицеры на турецких военных базах прошли там подготовку “как убивать людей с помощью различных инструментов”. Я только что процитировал слова Рамиля Сафарова, азербайджанского офицера, который прошел обучение и тренировку в Турции и обезглавил спящего армянского офицера, во время участия в программе НАТО «Сотрудничество во имя МИРА» в Будапеште 10 лет назад!
Я полностью осознаю, насколько опасным может быть пересмотр истории, которая была сфальсифицирована и искажена с самого начала. Это тяжелое и даже опасное дело, поскольку оно позволит заполнить многие пробелы и нарушить многие табу в турецкой истории. Однако я рад, что многие из моих турецких коллег не согласны с Вашими ошибочными и регрессивными идеями о создании “комиссии историков” для изучения “событий 1915 года”, как предпочитает выражаться официальная Анкара.
Если Вы подчеркиваете необходимость в создании турецко-армянской комиссии, я еще раз предлагаю вам рассмотреть вопрос о формировании следующих комиссий:
• турецко-армянской, турецко-сирийской комиссий и комиссии Турция-ЕС по вопросам границ;
• турецко-кипрской комиссии по военным преступлениям турецкой армии на Кипре в 1974 году;
• турецко- греческой комиссии по компенсации потерь жертвам погромов греков, организованных турецким государством в 1955 году в Стамбуле;
• комиссии Турция-НАТО по подготовке азербайджанских офицеров на территории Северного Кипра;
• еврейско-турецкой комиссии по насильственному изгнанию и нарушению прав евреев в начале 1930-х годов;
• турецко-курдской комиссии по компенсации насильственного переселения курдских граждан;
• турецко-армянской комиссии по ликвидации последствий Геноцида армян.
Достаточно ли этого до столетия турецкой республики в 2023 году?
Мои предки из города Карс – города, который более тысячи лет назад являлся столицей Армянского царства. Я бы хотел посетить город моих предков, из которого они были изгнаны дважды: иттихадистами в 1918 году и кемалистами в 1920 году. Однако я не могу посетить его, после того как в 2004 году, сразу после того как было сформировано ваше правительство, армянская церковь Святых Апостолов была превращена в мечеть.
Я хотел бы верить в искренность Ваших намерений и в качестве символического сигнала к этому, хотел бы быть свидетелем нового освящения армянской церкви, где бы я мог молиться, также как мои бабушки и дедушки совершали молитвы сто лет назад.
Уважаемый г-н премьер-министр,
да, Вы правы, утверждая, что “24 апреля имеет особое значение для граждан Армении и для всех армян по всему миру”. Однако Геноцид армян часть не только армянской истории и памяти, но и часть турецкой истории и памяти.
Когда Вы обращаетесь к вопросам Геноцида армян, пожалуйста имейте в виду, что ваши слова и действия должны быть направлены в первую очередь на новое поколение турок, которые, я думаю, не хотят носить клеймо потомков организаторов Геноцида.
Мы – потомки переживших Геноцид, также желаем быть с ними партнерами и друзьями, с теми, которые мыслят свободно и желают знать правду, а не столетнюю ложь и фальсификации.
Я буду горд иметь подобных партнеров, которые осознают необходимость знания правды о Геноциде армян и необходимость устранения его последствий.
Цитата из вашего обращения: “Свободное выражение разных мнений и размышлений о событиях 1915 года является условием для плюралистической перспективы, а также культуры демократии и модернизации в Турции”.
Это, конечно же, замечательное утверждение. Однако позвольте мне напомнить, что статья 301 Уголовного кодекса Турции по-прежнему действует.
Как Вы мне посоветуете понимать ваше утверждение , если всего как лишь несколько дней назад ваше правительство создало комиссию, направленную на искажение правды о Геноциде армян, правды - принятой многими учеными исследователями Геноцида, среди которых много моих турецких коллег?
Позволю себе предположить, что турецкому правительству требуется больше времени, чтобы прийти к истине.