«Հրանտ Դինք» հիմնադրամի շրջանակներում Հայաստան ժամանած թուրք լրագրողներն այցելեցին օրերս վերաբացված Հայոց ցեղասպանության թանգարան:
Ազգությամբ թուրք լրագրողներին ընդունեց և Հայոց ցեղասպանության նոր թանգարանային ցուցադրությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Տասներկու սրահներից և հիսուն երկու խորագրերից կազմված ցուցադրությունը խորը տպավորություն թողեց ներկաների վրա: Էքսկուրսիայի ընթացքում ՀՑԹԻ տնօրենը թուրք լրագրողներին հնարավորություն տվեց տեսնել և լուսանկարել ցուցադրությունում տպագիր ձևով ներկայացված մի քանի փաստաթղթերի բնօրինակ տարբերակները՝ մասնավորապես օսմանյան բանակի հայազգի սպա Սարգիս Թորոսյանին ռազմական նախարար Էնվեր փաշայի կողմից շնորհված վկայականը և հայկական «լքյալ» գույքի բնագրավման օրենքներից մեկը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 21-ին տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության թանգարանի նոր ցուցադրության պաշտոնական և հանդիսավոր բացումը: Հանրության համար թանգարանը բաց կլինի ապրիլի 25-ից:

Turk journalists who have arrived to Armenia within the framework of Hrant Dink foundation visited the newly reopened Armenian Genocide Museum.
The Armenian Genocide Museum-Institute Director Hayk Demoyan welcomed the Turk journalists and presented the new exhibition.
The exhibition consisting of 12 halls and 52 titles has deeply impressed the quests. During the excursion the AGMI Director allowed the Turk journalists to see and make photos of some original documents presented in print, particularly, the certificated awarded to the Ottoman army officer of the Armenian origin Sargis Torosyan by the Ottoman Minister of War Enver Pasha and one of the laws on the “abandoned” Armenian properties.
The official and grand opening ceremony of the new exhibition of the Armenian Genocide Museum took place on April 21.