ԲՈՒԼՂԱՐԻԱՅԻ ԱԳ ՓՈԽՆԱԽԱՐԱՐՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱՀԱՄԱԼԻՐ
Ապրիլի 23-ին Բուլղարիայի արտաքին գործերի փոխնախարար Յուրի Ստերկն ՀՑԹԻ փոխտնօրեն Լուսինե Աբրահամյանի ուղեկցությամբ այցելեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր ու ծաղիկներ դրեց անմար կրակի մոտ:
Ստերկի հետ հուշահամալիր էր եկել և իր հարգանքի տուրքը մատուցել նաև Հայաստանում Բուլղարիայի դեսպան Ցոցորկովա-Կայմակտչիևա Մարիա Պավլովան: Նրանք նաև շրջայց կատարեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարանում։
Հիշեցնենք, որ Բուլղարիայի Ժողովրդական ժողովի պատգամավորներն 2015թ. ապրիլի 24-ին ընդունել են Հայոց ցեղասպանության մասին հայտարարագիր:
Փաստաթղթով Բուլղարիայի խորհրդարանը «ճանաչում է հայերի զանգվածային ոչնչացումը Օսմանյան կայսրությունում և հայտարարում է ապրիլի 24-ը որպես զոհերի հիշատակման օր»: Հայտարարությանը կողմ է քվեարկել 157 պատգամավոր, դեմ ՝ 36-ը:

ЗАМЕСТИТЕЛЬ МИНИСТРА ИНОСТРАННЫХ ДЕЛ БОЛГАРИИ ПОСЕТИЛ МЕМОРИАЛ ГЕНОЦИДА АРМЯН
23 апреля заместитель министра иностранных дел Болгарии Юрий Стерк в сопровождении заместителя директора МИГА Лусине Абраамян посетил мемориал Геноцида армян и возложил цветы к вечному огню.
Вместе с господином Стерком посетила мемориал и отдала дань уважения также посол Болгарии в Армении Мария Павлова Цоцоркова-Каймакчиева.
Гости осмотрели также музей Геноцида армян.
Напомним, что депутаты демократического собрания Болгарии сделали 24 апреля 2015 г. заявление о Геноциде армян.
По документу парламент Болгарии «признал массовое уничтожение армян в Османской империи и провозгласил 24 апреля днем памяти жертв». 157 депутатов проголосовали за это объявление, 36 – против.