Ապրիլի 23-ին «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի ժամանակավոր ցուցադրությունների սրահում տեղի ունեցավ «Հայոց ցեղասպանության 150-ամյա վկաները. Կոմիտաս Վարդապետ և Հովհաննես Թումանյան» խորագիրը կրող ցուցադրության բացում:
Ողջույնի խոսք ասեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը, ապա խոսքը փոխանցեց ցուցադրության հեղինակ, «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի ցուցադրությունների կազմակերպման բաժնի վարիչ Սեդա Պարսամյանին. «Ցուցադրությունը բացառիկ է և շատ ուսուցողական հայ ժողովրդի երկու հանճարների՝ միմյանց, ապա և Հայոց ցեղասպանության հետ ունեցած առնչությունների բազմակողմանի լուսաբանման առումով»: Նա իր խոսքում շնորհակալություն հայտնեց և´ ՀՀ մյուս թանգարաններին ցուցադրությանն անհրաժեշտ ցուցանմուշներ տրամադրելու, և´ Մշակույթի նախարարությանը այդ նյութերի տեղափոխմանն աջակցելու, և´ ՀՑԹԻ տնօրենին ու աշխատակիցներին ցուցադրական աշխատանքների պատրաստմանն աջակցելու, և, իհարկե, ներկաներին՝ մասնակցության համար:
Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արայիկ Հարությունյանը:
Տիկին Պարսամյանը հյուրերին մանրամասն ներկայացրեց ամբողջ ցուցադրությունը, շեշտադրեց Կոմիտաս Վարդապետ - Հովհաննես Թումանյան մեծությունների կապն ու անմիջական առնչությունը Հայոց ցեղասպանության պատմությանը:
Ցուցադրության բացումից հետո Հիշողության պուրակում տեղի ունեցավ եղևնիներ տնկելու հանդիսավոր և խորհրդանշական արարողություն. Երևանի թիվ 166 դպրոցի երկու աշակերտ՝ Հովհաննեսն ու Սողոմոնը, տնկեցին իրենց անվանակիցների անունով ծառեր: Ծառերի կողքին ամրացված ցուցանակների վրա գրված է՝ ի հիշատակ Հովհաննես Թումանյանի և Կոմիտաս վարդապետի ծննդյան 150-ամյա հոբելյանների: «50 տարի հետո՝ նրանց 200-ամյա հոբելյաններին կրկին պետք է գա´ք ու ջրե´ք այս ծառերը», - աշակերտներին պատգամեց ՀՑԹԻ տնօրենը:
Ինչպես ավելի վաղ նշել էինք, ցուցադրությունը նվիրված է հայ ժողովրդի մեծանուն մտավորականներ Կոմիտաս Վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյա հոբելյաններին:
Ցուցադրության նպատակը Հայոց ցեղասպանության պատմության հետ վերջիններիս ունեցած առնչությունների հանրահռչակումն է: Ցուցադրությունն ունի բովանդակային երկու հիմնական ուղղվածություն. մի կողմից լուսաբանվում են երկու մեծությունների բարեկամական ու ստեղծագործական առնչությունները, մյուս կողմից՝ առավել շեշտադրված՝ Հայոց ցեղասպանության ու դրա ծանր հետևանքների հետ ունեցած վերջիններիս անմիջական կապը:
Ութ խորագրերից կազմված երկլեզու (հայերեն, անգլերեն) ցուցադրության մեջ ներառված են ինչպես «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի, այնպես էլ ՀՀ տարբեր արխիվների ու թանգարանների ֆոնդերում պահվող բնօրինակ նյութեր, բացառիկ կադրեր: Առաջին անգամ ցուցադրվում է Հայոց ցեղասպանությունը վերապրած բիթլիսցի Աղավնի Մկրտչյանի տեսաձայնագրությունից հատված Հովհաննես Թումանյանի՝ 1915 թ. Էջմիածնում գաղթականներին օգնություն կազմակերպելու մասին: Ներկայացված բացառիկ բնօրինակ նյութերի մեջ առանձնահատուկ է 1915 թ. ապրիլի 11/24-ին Չանկըրը աքսորված և սպանված մտավորականներից Վարդերես Աթանեսյանի՝ աքսորի ընթացքում պատրաստած և մեզ հասած ուլունքաշար-համրիչը՝ բախտակից աքսորյալ 99 մտավորականների անունների փորագրությամբ, ի դեպ՝ առաջին հատիկի վրա Կոմիտաս Վարդապետի անունն է:
Ցուցադրությունն ուղեկցվում է Թումանյանի «Անուշ» պոեմի հիման վրա Կոմիտասի համանուն անավարտ օպերայի երաժշտությամբ՝ Արաքս Մանսուրյանի կատարմամբ: Ներկայացված են նաև հայ մեծանուն նկարիչ Սարգիս Մուրադյանի՝ «Կոմիտաս» շարքից մի քանի էսքիզներ:

150-ЛЕТНИЕ СВИДЕТЕЛИ ГЕНОЦИДА АРМЯН: АРХИМАНДРИТ КОМИТАС И ОВАННЕС ТУМАНЯН
23 апреля 2019 г. в 12:00 в зале временных выставок фонда «Музей-институт Геноцида армян» состоялось открытие выставки под заглавием «150-летние свидетели Геноцида армян: архимандрит Комитас и Ованнес Туманян».
С приветственной речью выступил директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян, затем выступила автор выставки заведующая отделом организации выставок фонда «Музей-институт Геноцида армян» Седа Парсамян: «Выставка уникальна и очень познавательна с точки зрения всестороннего освещения связи двух великих представителей армянского народа между собой и их отношение к Геноциду армян». В своей речи она выразила благодарность другим музеям РА за предоставление необходимых для выставки экспонатов, министерству культуры за содействие в перевозке материалов, директору и сотрудникам МИГА в содействии по организации работ, и, конечно, присутствующим за участие.
На мероприятии присутствовал также министр образования и науки РА Араик Арутюнян.
Госпожа Парсамян подробно представила гостям выставку, акцентированно показала непосредставенную связь двух великих представителей армянского народа между собой и с Геноцидом армян.
После открытия выставки в Аллее памяти состоялась торжественная и символическая церемония посадки елей: двое учеников ереванской школы номер 166 – Ованнес и Согомон – посадили ели с именами их тезок. На табличках возле деревьев написано: в память 150-летнего юбилея Ованнеса Туманяна и архимандрита Комитаса. «Через 50 лет к 200-летнему юбилею вы вновь должны прийти и полить эти деревья!» - сказал директор МИГА. Как сообщалось ранее, выставка посвящена 150-летнему юбилею великих деятелей армянского народа архимандриту Комитасу и Ованнесу Туманяну. Выставка представляет их деятельность, связанную с Геноцидом армян. Экспозиция имеет два основных содержательных направления: с одной стороны освещается дружеская и творческая связь двух великих представителей армянского народа, с другой – подчеркнута их связь с Геноцидом армян и его тяжелыми последствиями.
Состоящая из восьми заголовков двуязычная выставка (армянский, английский) содержит оригинальные документы как из фонда «Музей-институт Геноцида армян», так и из фондов различных музеев РА. Впервые представлен отрывок аудиозаписи пережившей Геноцид армян Агавни Мкртчян из Битлиса об организации Ованнесом Туманяном помощи беженцам в Эчмиадзине в 1915 г.
Из представленных уникальных материалов особенным экспонатом являются четки из бус, изготовленных во время ссылки депортированным и убитым 11/24 апреля 1915 г. в Чанкри Вардересом Атанесяном, с гравировкой имен братьев по несчастью, причем на первой бусине имя архимандрита Комитаса. Экспозиция выставки сопровождается музыкой незавершенной оперы Комитаса по поэме Туманяна «Ануш» в исполнении Аракса Мансуряна. Представлены также несколько эскизов известного художника Саргиса Мурадяна из цикла «Комитас».
После открытия выставки в Аллее памяти состоится торжественная церемония посадки елей в память 150-летнего юбилея Ованнеса Туманяна и архимандрита Комитаса.