Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի ունեցավ հանդիսավոր միջոցառում ի հիշատակ Ամերիկյան Կարմիր Խաչի հիմնադիր և մարդասեր Կլարա Բարտոնի
Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան–ինստիտուտի նախաձեռնությամբ և ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Հայոց ցեղասպանության թանգարանում տեղի ունեցավ Ամերիկյան Կարմիր Խաչի հիմնադիր Կլարա Բարտոնի հիշատակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Միջոցառման ժամանակ ելույթ ունեցան ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնը, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանը, Կլարա Բարտոնի տուն-թանգարանը ներկայացնող պատմաբան Քևին Փաթին:
Տեղի ունեցավ նաև 1896թ. Կլարա Բարտոնի կազմած զեկույցի «Ամերիկյան Կարմիր խաչի նպաստամատույց առաքելությունը Փոքր Ասիայում» անգլերեն և հայերեն գրքերի շնորհանդեսը: Զեկույցի հայերեն թարգմանությունն ու հրատարակումը հնարավոր է դարձել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության աջակցության շնորհիվ:
Հայոց ցեղասպանության թանգարանի գիտխորհրդի որոշմամբ «Երախտագիտություն» անվանակարգով թողարկվել է Կլարա Բարտոնին նվիրված ոսկե հուշամեդալ, ինչպես նաև հիշատակի անվանական բացիկ: ՀՑԹԻ տնօրեն Հայկ Դեմոյանը հուշամեդալներով պարգևատրեց ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին, ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Աշոտ Հովակիմյանին, բարտոնագետ Քևին Փաթիին, ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանությանը, ինչպես նաև ի նշան հայ-ամերիկյան բարեկամության՝ ԱՄՆ դեսպանության միջոցով ոսկե մեդալներ կհանձնվեն ԱՄՆ Նախագահ Բարաք Օբամային, ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնին:
Ավստրիայում Հայաստանի Հանրապետության Արտակարգ և Լիազոր դեսպան Արման Կիրակոսյանը նույնպես պարգևատրվեց Կլարա Բարտոն ոսկե մեդալով Բարտոնի կյանքն ուսումնասիրող իր նշանակալից հետազոտության համար:
Բացվեց նաև ժամանակավոր ցուցադրություն` նվիրված Կլարա Բարտոնին: Այնուհետև տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրի Հուշապատի մեջ Կլարա Բարտոնի գերեզմանից բերված հողի ամփոփման և հուշատախտակի տեղադրման հանդիսավոր արարողություն:

В Музее Геноцида армян состоялось торжественное мероприятие, посвященное памяти основателя Американского Красного креста и гуманиста Клары Бартон
Сегодня в Музее Геноцида армян по инициативе Музея-института Геноцида армян и при поддержке посольства США в Армении состоялось торжественное мероприятие, посвященное памяти основателя Американского Красного креста Клары Бартон. Во время мероприятия выступили с речью директор МИГА Гайк Демоян, чрезвычайный и полномочный посол США в Армении Джон Хеферн, заместитель министра иностранных дел Армении Ашот Овакимян, представитель дома-музея Клары Бартон историк Кэвин Пети.
Состоялась также презентация рапорта Клары Бартон 1896 года “Миссия Американского Красного креста по оказанию помощи в Малой Азии”, изданного отдельными книгами на армянском и английском. Перевод и издание рапорта на армянском стали возможными благодаря поддержке посольства США в Армении.
Решением ученого совета Музея-института Геноцида армян в категории “Благодарность” была выпущена золотая медаль, посвященная Кларе Бартон, а также именная мемориальная открытка. Директор МИГА Гайк Демоян наградил медалями посла Джона Хеферна, Ашота Овакимяна, Кэвина Пети, посольство США в Армении. Кроме этого, в знак армяно-американской дружбы, посредством посольства США золотые медали будут вручены Государственному секретарю США Хиллари Клинтон и Президенту США Бараку Обаме.
Также открылась временная экспозиция, посвященная Кларе Бартон. После этого состоялась торжественная церемония помещения принесенной с могилы Клары Бартон земли в Стене памяти и установка мемориальной доски.