ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆԻ ՀԱՎԱՔԱԾՈՒՆ ՀԱՄԱԼՐՎԵԼ Է ՇՈՒՐՋ 450 ԲՆՕՐԻՆԱԿ ԼՈՒՍԱՆԿԱՐՆԵՐՈՎ
Հայոց ցեղասպանության թանգարան - ինստիտուտը ձեռք է բերել Հայոց ցեղասպանությանն ու դրա հետևանքներին առնչվող լուսանկարների բացառիկ և հարուստ հավաքածու:
Շուրջ 450 բնօրինակ լուսանկարների հավաքածուն Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտին նվիրատվության կարգով հանձնեցին հունահայ Խանիկյան ընտանիքի ժառանգները` կարևորելով Հայոց ցեղասպանության հիշողության պահպանումը և փոխանցումը սերունդներին:
Լուսանկարների հավաքածուն ներառում է Օսմանյան կայսրության, Հունաստանի, Եգիպտոսի, Սիրիայի որբանոցներին, որբերի կյանքին, Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի որբախնամ գործունեությանը, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության պատմության առանձին դրվագներին առնչվող լուսանկարներ: Լուսանկարների զգալի մասի դարձերեսին առկա են չափազանց կարևոր տեղեկություններ հաղորդող գրություններ:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախօրեին այս հավաքածուի ձեռքբերումը ոչ միայն խորհրդանշական, այլ նաև բացառիկ իրադարձություն է մեր թանգարանի համար, և այս լուսանկարներն իրենց ուրույն տեղը կգտնեն 2015 թվականի ապրիլին բացվող թանգարանային նոր ցուցադրությունում: Լուսանկարների մեջ իր կարևորությամբ առանձնանում է, իհարկե, երիտթուրք պարագլուխ Իսմայիլ Հաքքի բեյի` անգլիացի զինվորականների կողմից ձերբակալության լուսանկարի բնօրինակը»,- նշում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան – ինստիտուտն այս եզակի հավաքածուն ձեռք բերելու համար իր երախտագիտությունն է հայտնում Հունաստանում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանին:
1915թ. սեպտեմբերի սկզբներին Օսմանյան կայսրությունում ԱՄՆ դեսպան Հենրի Մորգենթաուն հեռագրով դիմեց ԱՄՆ-ի Պետդեպարտամենտին, որում անհրաժեշտ էր համարում ստեղծել հատուկ կոմիտե` դրամահավաք կազմակերպելու և կոտորածներից փրկված հայերին աջակցելու նպատակով միջոցներ հայթայթելու համար:
1915թ. հոկտեմբերի 1-ից կարիքավորների օգտին դրամահավաքի կազմակերպումն իրականացնում էր Հայկական նպաստամատույց հանձնախումբը (Armenian Relief Committee): Մինչ այդ Մերձավոր Արևելքում գործող երկու նմանատիպ կոմիտեները, միավորվելով Հայկական նպաստամատույց հանձնախմբին, ձևավորեցին «Հայ-սիրիական ամերիկյան նպաստամատույց» հանձնախումբը (American Committee for Armenian and Syrian Relief), որը 1919թ. օգոստոսի 6-ի Կոնգրեսի որոշմամբ վերանվանվում է «Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույց» (Near East Relief):
Հիմնվելով որպես ժամանակավոր կոմիտե` Մերձավոր Արևելքի Նպաստամատույցը վերածվեց խոշոր մի կազմակերպության, որը սկզբնապես նպատակ ուներ հանգանակել 100.000 դոլար, սակայն գործունեության տասնհինգ տարիների ընթացքում այս կազմակերպությունն ավելի քան 110 միլիոն դոլարի ներդրում իրականացրեց գաղթականների ու որբերի փրկության գործում: Այդ մարդասիրական առաքելությունն իրականացվում էր ամերիկյան գործիչների և միսիոներների կողմից Կովկասում, Մերձավոր Արևելքում և Բալկաններում:

Музей-институт Геноцида армян пополнился исключительной и богатой коллекцией фотографий, относящихся к Геноциду армян и его последствиям. Коллекция из около 450 оригинальных фотографий была принесена в дар потомками армянской семьи Ханикян в Греции, исходя из осознания важности сохранения памяти о Геноциде армян и ее передаче последующим поколениям.
Коллекция фотографий включает изображения, относящиеся к жизни сирот и деятельности сиротских домов в Османской империи, Египте, Греции, Сирии, а также деятельности американского Комитета помощи Ближнему Востоку по опеке сирот. На оборотной стороне большинства фотографий наличествуют надписи, содержащие ценную информацию.
«В преддверии 100-летия Геноцида армян приобретение данной коллекции является не только символическим, но и исключительным событием для нашего музея. Эти фотографии займут свое уникальное место в новой экспозиции музея, которая откроется в апреле 2015 года. Среди фотографий по своей важности выделяется оригинал фотографии ареста одного из главарей младотурков Исмаил Хакки-бея английскими военнослужащими», - отметил директор МИГА Гайк Демоян.
Музей-институт Геноцида Армян выражает благодарность Чрезвычайному и Полномочному послу РА в Греции Гагику Галачяну за помощь в приобретении коллекции.
В начале сентября 1915 года Посол США в Османской империи Генри Моргентау обратился телеграммой Госдепартаменту США , в котором отметил необходимость создания специального комитета для организации сбора средств в помощь армянам, выжившим после Геноцида .
До этого на Ближнем Востоке существовали еще два комитета: Комитет помощи Сирии и Палестине и Фонд помощи в Персидской войне. В ноябре 1915 г. эти два комитета объединились с Комитетом помощи армянам (American Committee for Armenian and Syrian Relief), и с 1918 г. объединенная организация получила название Американский комитет помощи Ближнему Востоку. 6 августа 1919 г. по решению Конгресса США комитет был переименован в Помощь Ближнему Востоку (Near East Relief).
Таким образом, Комитет помощи Ближнему Востоку, основанный как временный комитет, трансформировался в крупную организацию, которая ставила перед собой цель собрать 100 000 долларов, однако за 15-летнюю деятельность выделила более 110 млн долларов на спасение беженцев и сирот.
Благодаря усилиям Комитета помощи Ближнему Востоку и гуманитарной помощи американского правительства и американцев сотни тысяч армян и тысячи людей других национальностей Ближнего Востока были спасены от уничтожения. Эта гуманитарная миссия осуществлялась американскими общественными и политическими деятелями, миссионерами на Кавказе, Ближнем Востоке и Балканах.