Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային առաջին փառատոնի «Ճշմարտության հուշարձան» խորագրով հատուկ ծրագիրը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը և ներկայացրեց «Հոգիների աճուրդ» հոլիվուդյան ժապավենը` Հայոց ցեղասպանության մասին նկարահանված առաջին ֆիլմը։
Ռեժիսոր Օսկար Ափֆելի ֆիլմն առաջին անգամ ցուցադրվել է 1919 թվականի փետրվարի 16-ին Նյու Յորքի «Պլազա» հյուրանոցում։ Ֆիլմը նկարահանվել է Հայոց ցեղասպանության ականատես չմշկածագցի Արշալույս Մարտիկանյանի «Հոշոտված Հայաստան» փաստագրական հուշագրության հիման վրա։ Գլխավոր դերակատարն ինքը՝ Արշալույս Մարտիկանյանն է։ Ֆիլմից պահպանվել է շուրջ 24 րոպեանոց ժապավեն, որը փառատոնին է տրամադրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Կինոդիտմանը հաջորդեց հանդիպում-քննարկում փառատոնի հատուկ հյուրերից մեկի` հայր Հովհաննեսի (Ջովաննի Գուայտա) հետ: Ռուսական ուղղափառ եկեղեցու քահանան իտալացի պատմաբան, աստվածաբան և գրող է, ով հայերի մասին երեք աշխատությունների, այդ թվում` 2005-ին Մոսկվայում լույս տեսած «Ճիչ Արարատից. Արմին Վեգները և հայերի ցեղասպանությունը» գրքի հեղինակն է: Հանդիպման ընթացքում Ջովաննի Գուայտանը խոսեց հայերին նվիրված իր արդեն հրատարակված աշխատությունների մասին, պատմեց նաև իր նոր գրքի մասին, որի վրա աշխատում է այս օրերին: Հանդիպումից հետո ցուցադրվեց «Աուշվիտցն իմ ուսուցիչն է» 52 րոպեանոց իտալական ֆիլմը:
Տեղեկացնենք, որ հատուկ ծրագրի շրջանակում կցուցադրվի Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի մասին պատմող 7 ժապավեն` Իսրայելից, Հայաստանից և Իտալիայից: Նշված ժապավեններից մրցութային ծրագրում ընդգրկված են միայն երկուսը:

Специальная программа Первого международного фестиваля современного искусства и духовно-нравственных фильмов “Фреска” под девизом “Памятник истины”, посвященная 100-летию Геноцида армян, стартовала 23 июня в Музее-институте Геноцида армян.
Перед показом с приветственным словом выступил директор Музея-института геноцида Айк Демоян и представил голливудский фильм “Аукцион душ”, которая является первой кинолентой о Геноциде армян.
Режиссер Оскар Апфель впервые показал фильм 16 февраля 1919 года в гостинице “Плаза” в Нью-Йорке. Фильм был снят на основании документальных мемуаров свидетеля геноцида армянской девушки из деревни Чмшкацаг Аршалуйс Мартиканян, опубликованных в книге “Растерзанная Армения”. В главной роли в фильме "Аукцион душ" снялась сама Аршалуйс Мартиканян. До наших дней дошла лишь часть картины - лента, продолжительностью около 24 минут, которую с согласия обладателей авторского права, фестивалю предоставил Музей-институт Геноцида армян.
За просмотром фильма последовала встреча-обсуждение с одним из специальных гостей фестиваля – отцом Иоанном (Джованни Гуайта). Священник Русской Православной Церкви, итальянский историк, богослов и писатель, автор трех трудов об армянах, в том числе книги “Крик с Арарата. Армин Вегнер и геноцид армян”, которая вышла в свет в Москве, в 2005 году. Во время встречи Джованни Гуайта обратился как к своим опубликованным работам, так и к новой книге, над которой работает в эти дни.
После встречи был показан 52-минутный итальянский фильм “Аушвиц – мой учитель”.
В рамках специальной программы международного кинофестиваля “Фреска” будут показаны 7 фильмов из Израиля, Армении и Италии, рассказывающих о Геноциде армян и Холокосте. В конкурсную программу включены лишь две картины.