Այսօր Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում տեղի ունեցավ «Ֆրեսկո» արդի արվեստի և հոգևոր ֆիլմերի միջազգային առաջին փառատոնի «Ճշմարտության հուշարձան» խորագրով հատուկ ծրագիրը` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՑԹԻ-ի տնօրեն Հայկ Դեմոյանը և ներկայացրեց «Հոգիների աճուրդ» հոլիվուդյան ժապավենը` Հայոց ցեղասպանության մասին նկարահանված առաջին ֆիլմը։
Ռեժիսոր Օսկար Ափֆելի ֆիլմն առաջին անգամ ցուցադրվել է 1919 թվականի փետրվարի 16-ին Նյու Յորքի «Պլազա» հյուրանոցում։ Ֆիլմը նկարահանվել է Հայոց ցեղասպանության ականատես չմշկածագցի Արշալույս Մարտիկանյանի «Հոշոտված Հայաստան» փաստագրական հուշագրության հիման վրա։ Գլխավոր դերակատարն ինքը՝ Արշալույս Մարտիկանյանն է։ Ֆիլմից պահպանվել է շուրջ 24 րոպեանոց ժապավեն, որը փառատոնին է տրամադրել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը:
Կինոդիտմանը հաջորդեց հանդիպում-քննարկում փառատոնի հատուկ հյուրերից մեկի` հայր Հովհաննեսի (Ջովաննի Գուայտա) հետ: Ռուսական ուղղափառ եկեղեցու քահանան իտալացի պատմաբան, աստվածաբան և գրող է, ով հայերի մասին երեք աշխատությունների, այդ թվում` 2005-ին Մոսկվայում լույս տեսած «Ճիչ Արարատից. Արմին Վեգները և հայերի ցեղասպանությունը» գրքի հեղինակն է: Հանդիպման ընթացքում Ջովաննի Գուայտանը խոսեց հայերին նվիրված իր արդեն հրատարակված աշխատությունների մասին, պատմեց նաև իր նոր գրքի մասին, որի վրա աշխատում է այս օրերին: Հանդիպումից հետո ցուցադրվեց «Աուշվիտցն իմ ուսուցիչն է» 52 րոպեանոց իտալական ֆիլմը:
Տեղեկացնենք, որ հատուկ ծրագրի շրջանակում կցուցադրվի Հայոց ցեղասպանության և Հոլոքոստի մասին պատմող 7 ժապավեն` Իսրայելից, Հայաստանից և Իտալիայից: Նշված ժապավեններից մրցութային ծրագրում ընդգրկված են միայն երկուսը:

The special program of the first “Fresco” international festival of religious films and modern art dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide entitled “The Monument of Truth” launched at the Armenian Genocide Museum-Institute.
A welcome speech was delivered by AGMI director Hayk Demoyan, where he presented the Hollywood film “Auction of Souls”, which is the first movie about the Armenian genocide.
The movie was produced by Oscar Apfel and first screened on 16 February 1919 in “Plaza Hotel”, New York. The film is based on the book “Ravished Armenia”, a documentary memories of Arshaluys Martikanyan who is an eyewitness of the Armenian Genocide from Chmshkatsag. The actress in the leading role is Arshaluys Martikanyan herself. A tape about 24 minutes long preserved from this film was provided for the festival by the Armenian Genocide Museum-Institute.
A meeting-discussion with Fr. Hovhannes (Giovanni Guayta), one of the special guests of the festival, took place after the film screening. The Italian priest of the Russian Orthodox Church, who is also a historian, theologian and a writer has three works about the Armenians; one of them is “A Scream from Ararat; Armin Wegner and the Armenian Genocide” published in Moscow in 2005. During the meeting Giovanni Guayta talked about his published works about the Armenians and also about the one he is working these days on. After the meeting the 52 minutes long Italian film "Aushvittsn is My Teacher" was shown.
Note that within the framework of the special program 7 tapes about the Armenian Genocide and the Holocaust will be shown from Israel, Armenia and Italy. Only two of these movies are included in the competition program.