ԱԼԵՔՍԱՆԴՐԱՊՈԼԻ ՈՐԲԵՐԸ «ԿԱԶԱՉԻ ՊՈՍՏ» ՈՐԲԱՆՈՑՈՒՄ
Ալեքսանդրապոլում գտնվող Որբաքաղաքի հազարավոր որբեր հավաքվել են «Կազաչի պոստ» որբանոցի հրապարակում՝ տողանի համար:
Լուսանկարն արվել է զորամասի տարածքում գտնվող ուղղափառ եկեղեցու զանգակատնից:
Ալեքսանդրապոլ, 29.10.1926 թ.
Լուսանկարը ներկայացնում է Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցի գործունեությունն Ալեքսանդրապոլում:
1919 թ. Ալեքսանդրապոլի քաղաքագլխի հետ կնքած պայմանագրի համաձայն՝ Մերձավոր Արևելքի ամերիկյան նպաստամատույցն ստանձնեց քաղաքի հայ որբերի խնամքը: Ցարական բանակի լքված զորանոցներն ու պահեստները ապաստարան դարձան շուրջ 20.000 անտուն որբերի համար:
Նպաստամատույցն զբաղվում էր որբերի մասնագիտական կրթությամբ. տղաները սովորում էին նկարչություն, ատաղձագործություն, դերձակություն, կոշկակարություն, աղջիկները հաճախում էին հիվանդապահի դասընթացների, իսկ ավարտելուց հետո աշխատում էին հիվանդանոցներում: Որբերն օրվա մի մասն անցկացնում էին դպրոցում, մյուս մասը` արհեստանոցներում: Շաբաթ և կիրակի օրերին դպրոցներում ու արհեստանոցներում պարապմունքներ չկային, և երեխաներն զբաղվում էին որբանոցների մաքրությամբ:
Որբաքաղաքում կարևորվում էր նաև որբերի հոգևոր դաստիարակությունը. երեխաներն ամեն կիրակի գնում էին եկեղեցի, իսկ շաբաթվա ընթացքում հաճախում էին կրոնի դասերի: Որբանոցներն ունեին թատերական խմբեր, մանկական երգչախմբեր: Այստեղ ստեղծվում էին որբանոցային թերթեր:
...Ինձ հասցրին Ալեքպոլի, այսինքն՝ Լենինականի մանկատունը: Էստեղ մեզ պահում էին ամերիկյան որբանոցում: Ժամանակները վատն էին՝ սով էր, համաճարակ: Կիսաքաղց մեծացա ուրիշ որբերի հետ: Ինձ հետ էին Շիրազը, Նաիրի Զարյանը, Խաչիկ Դաշտենցը, Սամսոն Գասպարյանը և ուրիշներ: Հետո աղջիկների որբանոցը առանձնացրին: Տասը տարի ես մնացի մանկատանը: Մի օր մանկատանը լուր տարածվեց, թե եկել ու ընտրում են լավ ձայն ունեցողներին՝ քաղաքում ուսման տանելու համար: Ես տասներեք-տասնչորս տարեկան աղջիկ էի, երբ Ալեքպոլի մանկատան վարիչի սենյակում ինձ ուզեցին լսել կոմպոզիտոր Նիկողայոս Տիգրանյանն ու հայտնի երգիչ Տիգրան Նալբանդյանը:

Thousands of orphans are gathered in the square of “Kazachi Post” orphanage for standing in row.
According to the agreement signed in 1919 with the Mayor of Alexandrapol the American Near East Relief Committee took the Armenian orphans of the city under its care. The abandoned barracks and warehouses of the Imperial Russian Army became the shelter for around 20.000 homeless orphans.
The Relief was engaged in the vocational training of the orphans: the boys were learning painting, carpentry, tailoring, shoemaking, and the girls were attending nursing courses to work in the hospitals after graduation. The orphans spent half of the day at school, and the other half at workshops. On Saturdays and Sundays there were no classes, and the children were engaged in the cleaning of the orphanages.
In ''Vorbaqaghaq'' (City of the orphans) attention was paid also to the spiritual education of the orphans: children went to church every Sunday, and attended religion classes during the week. The orphanages had theatre groups, children choirs. The orphanage published their newspapers.
… They brought me to Alexandrapol, more precisely, to Leninakan orphanage. Here they were keeping us in an American orphanage. It was a bad period - famine, epidemics. I grew up with other orphans half-starved. Shiraz, Nayri Zaryan, Khachik Dashtents, Samson Gasparyan and others were with me. Then the girls’ orphanage was separated. I stayed there for ten years. Once we were informed that some people were choosing those with good voices to take to the city for musical education. I was thirteen-fourteen years old girl, when a composer Nikoghayos Tigranyan and a famous singer Tigran Nalbandyan wished to listen to me at the orphanage director's office.
Shoghik Mkrtchian
Armenian National Artist - Survivor of the Armenian Genocide
V. Svazlian, The Armenian Genocide. Testimonies of the Eye-Witness Survivors, Yerevan, 2011, p. 166.