ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները ս.թ. ապրիլի 23-ին այցելեցին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր՝ ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Հակոբ Արշակյանի, ՀՀ-ում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինի և ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան Վաղարշակ Հարությունյանի ուղեկցությամբ:
Հյուրերին դիմավորեց և հուշահամալիրի ստեղծման պատմությունը ներկայացրեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի տնօրեն Հարություն Մարությանը: Նա հյուրերին ներկայացրեց նաև Ծիծեռնակաբերդի տարածքում տեղադրված երեք խաչքարերի պատմությունը, որոնք նվիրված են անցյալ դարավերջին Ադրբեջանի տարածքում հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտումների ընթացքում զոհված հայերի հիշատակին:
ՀՀ ԱԺ և ՌԴ ԴԺ միջև համագործակցության միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամները ծաղիկներ դրեցին անմար կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին Հայոց ցեղասպանության սրբադասված նահատակների հիշատակը:

Члены межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и ФС РФ посетили мемориал Геноцида армян.
Члены межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и ФС РФ в сопровождении заместителя председателя НС РА Акопа Аршакяна, посла России в РА Сергея Копыркина и посла РА в России Вагаршака Арутюняна 23 апреля посетили мемориал Геноцида армян.
Гостей приветствовал директор Музея-института Геноцида армян Арутюн Марутян, который рассказал гостям историю строительства мемориала и трех хачкаров, установленных в районе Цицернакаберда, которые посвящены памяти армян, погибших во время этнических чисток армянского населения в Азербайджане в конце прошлого века.
Члены Межпарламентской комиссии по сотрудничеству НС РА и ФС РФ возложили цветы к вечному огню и минутой молчания почтили память святых мучеников Геноцида.