Այս անտիպ լուսանկարներում պատկերված են 1920թ. կոտորածից և ավերումից հետո ավերակների վերածված Շուշի քաղաքի հայկական թաղամասի համայնապատկերը: Լուսանկարները արված են տարբեր դիրքերից. դրանցից մեկը պատկերում է Ղազանչեցոց Ս. Ամենափրկիչ եկեղեցին, որի շուրջը ճարտարապետական ուրույն կառույցներով հարուստ հայկական քաղաքի ավերված տներն ու շինություններն են, իսկ մյուսում` հրկիզված ու ավերված հայկական թաղամասի պատկերն է, որտեղ Կանաչ ժամ եկեղեցին է և Շուշի ճարտարապետությանը բնորոշ եռահարկ ու երկհարկ շենքերի ավերակները: Այս լուսանկարները տեղի ունեցած եղեռնագործության սարսափելի մասշտաբների բացառիկ վկայություններն են:
19-րդ դարի վերջին և 20-րդ դարի սկզբին Շուշին Անդրկովկասի խոշոր քաղաքներից մեկն էր և նշանակալի դեր էր կատարում Արցախի հայության քաղաքական և մշակութային կյանքում: 1920թ. մարտի 23-ին մուսավաթականները` Խոսրով-բեկ Սուլթանովի ղեկավարությամբ, իրագործեցին Շուշիի հայաթափման իրենց վաղեմի ծրագիրը` կազմակերպելով տեղի հայության կոտորածն ու հայկական թաղամասի թալանն ու հրկիզումը: Այդ օրը քաղաքում գտնվող թաթարական զորաջոկատը, որին ավելի ուշ միացան նաև քաղաքի մահմեդականները, իրագործեցին շուրջ 10.000 հայերի կոտորածը, ինչպես նաև քաղաքի հայկական թաղամասի ավերն ու հրկիզումը: Սոսկալի կոտորածից կարողացան խուսափել միայն մի քանի հազար հայեր, որոնց հաջողվեց փախչել քաղաքից: Երբեմնի ծաղկուն քաղաքը, որի բնակչության կեսից ավելին կազմում էին հայերը, մոխրակույտերի վերածվեց: Այս եղերական օրվանից հետո Շուշիի ժողովրդագրական պատկերը կտրուկ փոխվեց և քաղաքը զրկվեց իր հայ բնակչությունից և ինքնությունից: Խորհրդային տարիներին Շուշին շարունակաբար ներկայացվում էր որպես ադրբեջանցի ժողովրդի պատմամշակութային կենտրոն:
1960-1970թթ. Հեյդար Ալիևի (Ադրբեջանական ԽՍՀ Կոմկուսի կենտկոմի առաջին քարտուղար 1969-1982թթ.) ջանքերով ոչնչացվեցին 1920թ. ողբերգության հետքերը` երբեմնի հայկական թաղամասի շինությունների կիսականգուն ավերակները, որոնք քաղաքում հայկական մշակութային ներկայության և տեղի ունեցած ողբերգության խոսուն վկայություններն են:

The unpublished photos show the panoramic view of Shushi - Armenian cultural center of Karabakh, after the 1920 massacre and destruction. The photos were taken from different points; in one of them the church of St. Amenaphrkich Ghazanchetsots surrounded by ruined houses and buildings with unique Armenian architecture is depicted and the second photo illustrates burned and ruined Armenian quarter of the city with Kanach Zham Church. These photos are unique documentation of the Armenian pogroms and horrific brutalities in Shushi took place in March of 1920.
At the end of 19th century and the beginning of 20th century Shushi was one of the important cities of the South Caucasus and had important role in the Artsakh Armenians political and cultural life. On March 23, 1920 ruling Musavat party of Azerbaijan organized pogroms in Shushi and surrounded villages. Khosrov bek Sultanov, who was appointed the governor of Karabakh region by Azerbaijan government, implemented the state sponsored plan of the elimination of the Armenians by organizing the massacres of the local Armenian population and the robbery and burning of the Armenian quarter. The Tatar battalion with Muslim population of the city exterminated more than 10,000 Armenians as well as destructed and burned the Armenian quarter of the city.
Only several thousand Armenians could survive in this horrific massacre, as they had succeeded to escape from the town. Once prospering city, with the majority of Armenian population was turned into ashes. The demographic image of Shushi was sharply changed after this atrocious day and the city lost its Armenian population and identity. During Soviet years Shushi was continuingly presented as a historical and cultural centre of Azerbaijanis. In 1960-1970 by the initiative of Heydar Aliev (the first secretary of the Central Committee of Azerbaijani SSR in1969-1982) the ruins of Armenian quarter as the tragic memory of 1920 disaster and the obvious evidence of the presence of the Armenian culture and Armenian tragedy were erased.