ՀԱՅՈՑ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԹԱՆԳԱՐԱՆ-ԻՆՍՏԻՏՈՒՏԸ ԵՎ «ԱՐԱՐԱՏ-ԷՍՔԻՋՅԱՆ» ԹԱՆԳԱՐԱՆԸ ՀՐԱՏԱՐԱԿԵԼ ԵՆ ՕՍՄԱՆԱՀԱՅ ՄԱՐՄՆԱՄԱՐԶԻԿ ՎԱՀՐԱՄ ՓԱՓԱԶՅԱՆԻ ՀՈՒՇԵՐԸ
24.03.2015
«Սէր, սէր, սէր» հուշագրությունը հազվագյուտ սկզբնաղբյուր է մինչև Ցեղասպանությունը Օսմանյան կայսրությունում ապրող հայերի կյանքի մասին: Այն նաև բացառիկ պատմական աղբյուր է մարմնակրթության պատմության, օլիմպիական խաղերի, Առաջին համաշխարհային պատերազմի, Հայոց ցեղասպանության, ինչպես նաև գաղթականների և բռնագաղթի մասին:
Օսմանյան պատմության մեջ առաջին անգամ երկու հայ մարմնամարզիկներ Վահրամ Փափազյանն ու Մկրտիչ Մկրյանը ներկայացրին Օսմանյան կայսրությունը 1912 թ. Սթոկհոլմում տեղի ունեցած հինգերորդ Օլիմպիական խաղերում:
«1912-ին Սթոքհոլմի մէջ տեղի պիտի ունենային Միջազգային Ողիմպիական Մրցումները, որոնց մասնակցելու հրաւէրը ստացեր էր նաեւ Թուրքիա: Բայց թուրքերը մարզիկ չունէին որ ղրկէին, բայց հայերը ունէին. հայերը որոշեցին հայ մարզիկ ղրկել ներկայացնելու հսկայ կայսրութիւնը և յաջողոցան, ու պատմութեան մէջ առաջին անգամը ըլլալով Թուրքիա առաջին անգամ կմասնակցէր այս կարգի Միջազգային մրցումներու, իբրեւ ազգ, երկու հայերու շնորհիւ, ինչպես յետո պիտի տեսուի… Երբ առաւօտուն Սթոքհոլմ հասայ, տեսայ որ փողոցները եւ մեծ հաստատութիւնները Ողիմպիականներուն մասնակցող բոլոր մեծ ու փոքր ազգերուն դրօշակներովը զադարուած էին, բայց թրքականը ամէն կողմ կը պակսէր:
Այս պարագան զիս շատ յուզեց. հերջապէս հայրենիքիս՝ Թուրքիոյ պաշտօնական ներկայացուցիչն էի եւ ինձ համար տեսակ մը նախատինք էր հայրենիքիս հանդէպ ցոյց տրուած այս տգեղ վերաբերմունքը:
Ինձ յատկացուած բնակավայրս չգացած, ճամբորդութեան պայուսակները հետս առած, ինքնաշարժ մը առի եւ ուղղակի թուրք դեսպանատունը գացի, զայրոյթս յայտնելու եւ անմիջական դարման մը պահանջելու համար:
Թուրք Դեսպանին ինքնութիւնս յայտնելէ եւ անոր շնորհաւո¬րութիւնները ընդունելէս անմիջապէս յետոյ, ըսի. «Պէյ էֆէնտի, Սթոքհոլմի մթնոլորտը ինձ համար անշնչելի է, ես պայուսակներս շալկած կ’ուզեմ կրկին հայրենիքս վերադառնալ։ Ամրոդջ Աթոքհոլմ օտար դրօշակներով զարդարուած է, բացի թրքականէն եւ այս պարագան նոխատի´նք մըն է ինձ համար եւ հայրենիքիս դէմ: Ես հոս կը մնամ միայն այն պայմանով որ միջոցներ ձեռք առնէք եւ յաջողիք որ իմ հայրենիքիս դրօշն ալ ծածանի բոլո՜ր միուս ազգերուն կողքին»:
Թուրք Դեսպանը դէմս արձան կտրուեցաւ... Որի՜շ շատ շատերու նման չէր հաւատար որ հայ մը այսքան կը սիրէ, կը յարգէ իր թուրք հայրենիքը... Թերեւս այդ պահուն միտքէն ալ չանցաւ, այն պարզ իրողութիւնը թէ՝ Հայը իր թուրք հայրենիքը միշտ սիրած է, բայց Թո´ւրքն է որ չէ սիրած իր օրինակելի օսմանցի թուրք Հայը եւ զայն հալածած է ամէն տեղ եւ ամէն առիթով…
Եւ արդարեւ, երկու ժամ վերջը, թրքական դրօշը ամէն կողմ սկսավ ծածանիլ, շնորհիվ հայ երիտասարդի մը, որ քանի մը տարիներ յետոյ պիտի լար իրեն նման հայրենասէր ժողովրդի մը անթա՜ղ, միլիոնաւո՜ր դիակներու վրա… ջարդուա՜ծ Թուրքէն»:
Փափազյանը, որպես Հայոց ցեղասպանության վերապրող և ականատես, կարևոր տեղեկություն է տալիս ընթերցողին Ցեղասպանության վերաբերյալ:
«Անարդարանալի զրպարտութիւն մըն ալ այն է որ Հայերը ջարդուեցան, որովհետեւ Ռուսիոյ կ’օգնէին եւ անոր հաշւոյն լրտեսութիւն կ’ընէին: Եթէ այս փաստարկութիւնը նույնիսկ ճշտանման ըլլայ, Խարբերդի նման ազնիւ ու խաղաղ, հաւատարիմ եւ ուշիմ հայ զանգուած մը ի՞նչով էր մեղաւոր, որ մինչեւ յետին երախան սուրէ անցուեցան»:
Վահրամ Փափազյանի՝ առաջին անգամ անգլերենով հրատարակված հուշագրությունը խմբագրվել է պատմական գիտությունների դոկտոր Հայկ Դեմոյանի կողմից: Գրքի բնօրինակը լույս է տեսել 1962 թ. Բեյրութում:

THE ARMENIAN GENOCIDE MUSEUM-INSTITUTE AND ARARAT-ESKIJIAN MUSEUM PUBLISHED MEMOIRS OF THE OTTOMAN ARMENIAN SPORTSMAN VAHRAM PAPAZIAN
24.03.2015
The memoirs titled “Love, love, love” are a very unique source of the pre-genocide history of the Armenian life in the Ottoman Empire. It’s also an absolute historical source of the history of sports and Olympic Games, World War I, Armenian Genocide, as well as the refugees and migration.
For the first time in the Ottoman history two Armenian sportsmen Vahram Papazian and Mkrtich Mkrian represented the Ottoman Turkey in the fifth Olympic Games in Stockholm in 1912.
In the chapter “On the way to Stockholm” Papazian wrote: “In 1912, the International Olympic Games were to be held in Stockholm, and Turkey was invited to participate. However, the Turks had no athletes, while the Armenians did. So the Armenians decided to send their athletes to represent the huge Ottoman Empire and succeeded. Ottoman Turkey participated twice in a similar international competition as an empire thanks to two Armenian sportsmen, as you will see later on. The two Armenian athletes brought honor to their country… …When I arrived in Stockholm in the morning, I noticed that the streets and important buildings were adorned with flags of all the countries participating in the Olympic Games, but there was not a single Turkish flag among them. I was very concerned about this. After all, I was the official representative of the Ottoman Empire, and this slight against my country was an insult to me.
I took a car and went straight to the Turkish embassy to express my anger. With suitcases still in hand, I demanded immediate action. After introducing myself and receiving congratulations from the ambassador, I said: “Bey Effendi, Stockholm is depressing to me and I would like to return to my country with my suitcases on my arm. All of Stockholm is adorned with foreign flags, but not the Turkish flag, and this is an insult to me and my country. I will only stay here if measures are taken so the flag of my country flies among all the others.
The Turkish ambassador petrified for a moment. Like many others, he couldn’t believe that an Armenian could have such a strong love and respect for their Turkish country. He probably did not realize the clear fact that the Armenians have always loved their Turkish country, that it was the Turks who didn’t love their loyal Armenian subjects, and have always been persecuting them on each occasion…
… And two hours later, the Turkish flag was flying on every corner, thanks to a young Armenian, who in a few years would be mourning millions of unburied corpses of Armenians, all of them having been massacred by the Turks”.
As a survivor and an eyewitness of the Armenian Genocides, Papazian also gives us important information about the Armenian Genocide.
“One of the lies about the Armenian massacres is the statement that the Armenians were massacred because they helped Russians by spying for them. Even if this was true, what were the massacred honest, peaceful, and loyal Armenian population of Harput, children and grandparents, to blame for?
Vahram Papazian’s memoirs, published for the first time in English, are edited by Doctor of Sciences Mr. Hayk Demoyan. The Armenian version of the book was published in Beirut in1962.