«ԸՆԴԴԵՄ ՑԵՂԱՍՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԱՆՑԱԳՈՐԾՈՒԹՅԱՆ» ԳԼՈԲԱԼ ՖՈՐՈՒՄԻ ՊԱՐԲԵՐԱԿԱՆՆ ԱՌՑԱՆՑ ՀԱՐԹԱԿՈՒՄ
2018 թ. դեկտեմբերի 9-11-ը Երևանում կայացավ «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երրորդ գլոբալ ֆորումը:
ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը հրապարակել է ֆորումի աշխատանքներն ամփոփող պատկերազարդ հատոր: Այժմ հասանելի է հատորի էլեկտրոնային տարբերակը, տպագիրը՝ կլինի առաջիկայում: Հատորի աշխատանքներին իր աջակցությունն է բերել նաև Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը: Հատորին ծանոթացե´ք, հղմամբ. http://www.genocideprevention.am/sites/default/files/genocide_prevention_through_education._third_global_forum.pdf
Ֆորումի՝ «Թանգարանները և ցեղասպանությունը. Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացումը և այդ միջոցով կանխարգելման գործընթացին նպաստումը» թեմատիկ քննարկմանը «Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ» հիմնադրամի տնօրեն, պ.գ.դ. Հարություն Մարությանը հանդես էր եկել «Թանգարաններ և ցեղասպանություն. Օժանդակել ցեղասպանության կանխարգելմանը պահպանելով ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրերը. հայացք Երևանից» զեկույցով:
Ֆորումին որպես «Կրթության և իրազեկման բարձրացման դերը ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման հարցը» քննարկման մոդերատոր իր մասնակցությունն էր ունեցել նաև ՀՑԹԻ համեմատական ցեղասպանագիտության բաժնի ղեկավար, պ.գ.թ. Սուրեն Մանուկյանը:
Դեկտեմբերի 11-ին՝ ֆորումի աշխատանքների ավարտից հետո մասնակիցներն այցելել էին Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր, ծաղիկներ դրել անմար կրակի մոտ, հարգանքի տուրք մատուցել անմեղ զոհերի հիշատակին:
Ի դեպ, Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը շնորհակալական նամակ էր հղել Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ հիմնադրամին՝ ի դեմս տնօրեն Հարություն Մարությանին, 2018 թ. դեկտեմբերի 9-11-ը Երևանում կայացած Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության Երրորդ գլոբալ ֆորումի կայացմանը ցուցաբերած աջակցության համար:

С 9 по 11 декабря 2018 г. в Ереване состоялся Третий глобальный форум «Против преступления геноцида».
Министерство иностранных дел РА опубликовало сборник работ форума в виде иллюстрированного издания. Электронная версия издания уже доступна, печатная – в скором времени также будет готова. В работах по подготовке издания свое содействие оказал также Музей-институт Геноцида армян. Ознакомиться с журналом можно по ссылке.
http://www.genocideprevention.am/sites/default/files/genocide_prevention_through_education._third_global_forum.pdf
На тематическом обсуждении форума «Музеи и геноцид: сохранение памяти жертв геноцида и таким образом содействие процессу предупреждения» директор фонда «Музей-институт Геноцида армян» д.и.н.
Арутюн Марутян выступил с докладом: «Музеи и геноцид: содействовать предупреждению геноцида, сохраняя дни памяти жертв геноцида: взгляд из Еревана».
На форуме во время обсуждения «Роль повышения уровня образования и осведомленности в вопросе предупреждения преступления» в качестве модератора принял участие также заведующий отделом сравнительного геноцидоведения МИГА, к.и.н. Сурен Манукян.
11 декабря после завершения работ форума участники посетили мемориал Геноцида армян, возложили цветы к вечному огню, отдав дань уважения памяти невинных жертв.
Напомним, что министр иностранных дел Республики Армения
Зограб Мнацаканян отправил благодарственное письмо фонду «Музей-институт Геноцида армян» в лице директора Арутюна Марутяна за оказанное содействие Третьему глобальному форуму «Против преступления геноцида», состоявшегося 9-11 декабря 2018 г. в Ереване.