Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հիմնադրման 15-ամյակը
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հիմնադրման 15-ամյակը: 1995թ. ապրիլին բացվեց թանգարանի մշտական ցուցադրությունը: Թանգարանի տասնհինգամյա գործունեությունն ուղղվել է Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկության բարձրացմանը, ինչն էլ իր հերթին մեծապես նպաստում է ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացին: Այս տարիների ընթացքում թանգարանը շարունակում է իր առաքելությունը, այն է` Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների գիտական հետազոտություն ու թանգարանային մշտական և ժամանակավոր ցուցադրությունների միջոցով ցեղասպանության պատմության ներկայացումը հայ և օտար հանրությանը:
Թանգարան-ինստիտուտի գործունեության հիմնական ուղղություններից է Հայոց ցեղասպանության պատմական հետազոտությունը, Օսմանյան կայսրությունում արևմտահայերի կյանքին վերաբերող գրականության, լուսանկարային նյութի, փաստաթղթերի և այլ վավերագրերի հավաքչական աշխատանքի կազմակերպումը: Հատկապես վերջին տարիների ընթացքում հաստատության ֆոնդերն ու գրադարանը համալրվել են արժեքավոր ու բացառիկ հավաքածուներով, այդ թվում` միսիոներներ Յակոբ Կյունցլերի, Բոդիլ Բյորնի, Բերթա Մորլիի անձնական հավաքածուները, Վարդգես Միքայելյանի, Մկրտիչ Ներսիսյանի անձնական գրադարանները, Անահիտ Ասիլյանի ձեռագործների հավաքածուն: Իրականացվող այս աշխատանքներում իրենց նպաստն են բերել Վարուժան Սալաթյանը, Զավեն Մսրլյանը, Ռութ Թովմասյանը, Պատրիս Ճոլոլյանը, Տիգրան Քալաջյանը, Ջեւան Չելոյանցը, Ռալֆ Յիրիկյանը, Յուսսի Բյորնը, ՀԲԸՄ-ն և ՀՅԴ Բյուրոյի գրադարանը և թանգարանը:
1995-2010թթ. ընթացքում թանգարան-ինստիտուտի գրադարանային ֆոնդը համալրվել է շուրջ 10000 կտոր հայերեն ու այլալեզու գրականությամբ: Նվիրատվությունների ու թանգարանի կատարած գնումների շնորհիվ գրադարանի հնատիպ գրականության ֆոնդը ներկայումս բաղկացած է շուրջ 1600 անուն արժեքավոր գրքերից, որոնց մի մասը ձեռք է բերվել ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանի աջակցությամբ: Ֆոնդային արժեքավոր միավորներով են համալրվել տպագիր ու ձեռագիր օրագրերի, արտասահմանյան մամուլի ֆոնդերը: Թանգարանի ֆոնդերում գրանցված ֆոնդային միավորների թիվը 2010թ. դրությամբ անցնում է 60000-ը:
Այս աշխատանքի արդյունքում թանգարանի մշտական ցուցադրության մեջ կատարվում են մասնակի փոփոխություններ, կազմակերպվել են մի քանի ժամանակավոր ցուցադրություններ: Թանգարանում մշտապես կազմակերպվում են դասախոսություններ, քննարկումներ, տեղի են ունենում շնորհանդեսներ: Տարիների ընթացքում հրատարակվել են ինչպես տեղացի, այնպես էլ արտերկրի մասնագետների հեղինակած մի քանի տասնյակ գրքեր: Նոր նյութերը, ինչպես նաև թանգարան և հուշահամալիր կատարված պաշտոնական այցերի մասին տեղեկատվությունը զետեղվում է թանգարանի կայքէջում, որը ներկայացված է հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն և թուրքերեն լեզուներով:
15 տարիների ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան են այցելել միլիոնավոր այցելուներ, այդ թվում` դպրոցականներ, ուսանողներ, տարբեր երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկներ: Միայն 2005-2010թթ. ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան է այցելել ավելի քան մեկ միլիոն այցելու, այդ թվում` աշխարհի շուրջ 100 երկրներից ժամանած օտարերկրացիներ: Պետական արարողակարգով այցելությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան նախատեսված է նաև Հայաստան ժամանած պաշտոնական պատվիրակությունների համար: Նշված ժամանակահատվածում Մեծ եղեռնի հուշահամալիր և թանգարան են այցելել Հայաստան ժամանած հարյուրավոր պաշտոնական պատվիրակություններ, այդ թվում` նախագահներ (Ֆրանսիա, Լիբանան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելոռուս, Վրաստան, Լեհաստան, Ֆինլանդիա, Լիտվա, Լատվիա, Ռումինիա, Ֆրանսիա, Հունաստան, Խորվաթիա, Վրաստան, Սերբիա, Կիպրոս ևն), կառավարությունների ղեկավարներ, անդամներ, պառլամենտների ղեկավարներ, պատգամավորներ, միջազգային կազմակերպությունների անդամներ և այլք: Թանգարանի հարակից տարածքում հիմնվել է «Հիշողության պուրակ», որտեղ արտասահմանյան պատվիրակությունների անդամները Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եղևնիներ են տնկել:

В этом году отмечается 15-летие основания Музея-института Геноцида армян
В этом году исполняется 15-летие основания Музея-института Геноцида армян. В апреле 1995 г была открыта постоянная экспозиция музея. Пятнадцать лет работы музея были направлены на повышение информированности о Геноциде армян, что в свою очередь способствует процессу признания и осуждения тягчайшего преступления против человечества. Все эти годы музей осуществлял свою миссию по научному изучению и музейной обработке, а также представления армянской и иностранной общественности истории Геноцида армян посредством постоянных и временных экспозиций.
Одной из основных направлений деятельности Музея-института Геноцида армян является изучение истории Геноцида армян, а также сбор литературы, фотографий, документов и другого материала, связанного с жизнью армян в Западной Армении и Османской империи. Особенно в последние годы фонды и библиотека музея пополнились важными и уникальными коллекциями, в том числе личными архивами миссионеров Якоба Кунцлера, Бодиль Бьорн и Берты Морли, личными библиотеками Вардгеса Микаеляна, Мкртыча Нерсисяна, рукодельной коллекцией Анаит Асилян. Свою помощь этой работе оказали Варужан Салатян, Завен Мсрлян, Рут Товмасян, Петрос Чололян, Тигран Калайджян, Джеван Челоянц, Ральф Йирикян, Юсси Борн, Всеармянский Благотворительный Союз, Библиотека и музей Бюро АРФД.
В 1995-2010 году библиотечный фонд Музея-института пополнился 10000 наименованиями литературы. Посредством даров музею и благодаря покупкам, старопечатный фонд библиотеки состоит сегодня из около 1600 наименований ценных книг, часть которых приобретена при содействии президента РА С.Саргсяна. Ценными образцами пополнились и коллекции рукописных и напечатанных дневников, иностранной прессы. Всего количество фондовых единиц в 2010 г. превысило 60 000.
В результате проделанной работы в постоянной экспозиции музея были сделаны частичные изменения, было организовано несколько временных экспозиций. В музее постоянно проводятся лекции, обсуждения, проходят презентации. В течении многих лет были опубликованы несколько десятков книг, под авторством не только местных, но и зарубежных специалистов. Новые материалы, а также информация об официальных визитах в музей и мемориал, представляется в сайте музея, который представлен на армянском, английском, русском и турецком языках.
В течении 15 лет Музей геноцида армян посетили миллионы посетителей, в том числе школьники, студенты, туристы из разных стран. Только в период 2005-2010 гг музей посетило около миллиона человек, в том числе иностранцев из около 10 стран. Музей геноцида армян является также частью Государственного протокола РА. В данный период сотни официальных делегаций, прибывших в Армению, в том числе президенты стран (Франция, Ливан, Россия, Украина, Белорусь, Грузия, Польша, Финляндия, Литва, Латвия, Румыния, Греция, Хорватия, Сербия, Кипр и др), главы и члены правительств руководители парламентов и депутаты посетили музей Геноцида армян, представители международных организаций. Около музея была основана «Аллея памяти», на которой члены иностранных делегаций сажают елки в память жертв Геноцида.