Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հիմնադրման 15-ամյակը
Այս տարի լրանում է Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի հիմնադրման 15-ամյակը: 1995թ. ապրիլին բացվեց թանգարանի մշտական ցուցադրությունը: Թանգարանի տասնհինգամյա գործունեությունն ուղղվել է Հայոց ցեղասպանության մասին իրազեկության բարձրացմանը, ինչն էլ իր հերթին մեծապես նպաստում է ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործընթացին: Այս տարիների ընթացքում թանգարանը շարունակում է իր առաքելությունը, այն է` Հայոց ցեղասպանության հիմնախնդիրների գիտական հետազոտություն ու թանգարանային մշտական և ժամանակավոր ցուցադրությունների միջոցով ցեղասպանության պատմության ներկայացումը հայ և օտար հանրությանը:
Թանգարան-ինստիտուտի գործունեության հիմնական ուղղություններից է Հայոց ցեղասպանության պատմական հետազոտությունը, Օսմանյան կայսրությունում արևմտահայերի կյանքին վերաբերող գրականության, լուսանկարային նյութի, փաստաթղթերի և այլ վավերագրերի հավաքչական աշխատանքի կազմակերպումը: Հատկապես վերջին տարիների ընթացքում հաստատության ֆոնդերն ու գրադարանը համալրվել են արժեքավոր ու բացառիկ հավաքածուներով, այդ թվում` միսիոներներ Յակոբ Կյունցլերի, Բոդիլ Բյորնի, Բերթա Մորլիի անձնական հավաքածուները, Վարդգես Միքայելյանի, Մկրտիչ Ներսիսյանի անձնական գրադարանները, Անահիտ Ասիլյանի ձեռագործների հավաքածուն: Իրականացվող այս աշխատանքներում իրենց նպաստն են բերել Վարուժան Սալաթյանը, Զավեն Մսրլյանը, Ռութ Թովմասյանը, Պատրիս Ճոլոլյանը, Տիգրան Քալաջյանը, Ջեւան Չելոյանցը, Ռալֆ Յիրիկյանը, Յուսսի Բյորնը, ՀԲԸՄ-ն և ՀՅԴ Բյուրոյի գրադարանը և թանգարանը:
1995-2010թթ. ընթացքում թանգարան-ինստիտուտի գրադարանային ֆոնդը համալրվել է շուրջ 10000 կտոր հայերեն ու այլալեզու գրականությամբ: Նվիրատվությունների ու թանգարանի կատարած գնումների շնորհիվ գրադարանի հնատիպ գրականության ֆոնդը ներկայումս բաղկացած է շուրջ 1600 անուն արժեքավոր գրքերից, որոնց մի մասը ձեռք է բերվել ՀՀ նախագահ Ս. Սարգսյանի աջակցությամբ: Ֆոնդային արժեքավոր միավորներով են համալրվել տպագիր ու ձեռագիր օրագրերի, արտասահմանյան մամուլի ֆոնդերը: Թանգարանի ֆոնդերում գրանցված ֆոնդային միավորների թիվը 2010թ. դրությամբ անցնում է 60000-ը:
Այս աշխատանքի արդյունքում թանգարանի մշտական ցուցադրության մեջ կատարվում են մասնակի փոփոխություններ, կազմակերպվել են մի քանի ժամանակավոր ցուցադրություններ: Թանգարանում մշտապես կազմակերպվում են դասախոսություններ, քննարկումներ, տեղի են ունենում շնորհանդեսներ: Տարիների ընթացքում հրատարակվել են ինչպես տեղացի, այնպես էլ արտերկրի մասնագետների հեղինակած մի քանի տասնյակ գրքեր: Նոր նյութերը, ինչպես նաև թանգարան և հուշահամալիր կատարված պաշտոնական այցերի մասին տեղեկատվությունը զետեղվում է թանգարանի կայքէջում, որը ներկայացված է հայերեն, անգլերեն, ռուսերեն և թուրքերեն լեզուներով:
15 տարիների ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան են այցելել միլիոնավոր այցելուներ, այդ թվում` դպրոցականներ, ուսանողներ, տարբեր երկրներից ժամանած զբոսաշրջիկներ: Միայն 2005-2010թթ. ընթացքում Հայոց ցեղասպանության թանգարան է այցելել ավելի քան մեկ միլիոն այցելու, այդ թվում` աշխարհի շուրջ 100 երկրներից ժամանած օտարերկրացիներ: Պետական արարողակարգով այցելությունը Հայոց ցեղասպանության թանգարան նախատեսված է նաև Հայաստան ժամանած պաշտոնական պատվիրակությունների համար: Նշված ժամանակահատվածում Մեծ եղեռնի հուշահամալիր և թանգարան են այցելել Հայաստան ժամանած հարյուրավոր պաշտոնական պատվիրակություններ, այդ թվում` նախագահներ (Ֆրանսիա, Լիբանան, Ռուսաստան, Ուկրաինա, Բելոռուս, Վրաստան, Լեհաստան, Ֆինլանդիա, Լիտվա, Լատվիա, Ռումինիա, Ֆրանսիա, Հունաստան, Խորվաթիա, Վրաստան, Սերբիա, Կիպրոս ևն), կառավարությունների ղեկավարներ, անդամներ, պառլամենտների ղեկավարներ, պատգամավորներ, միջազգային կազմակերպությունների անդամներ և այլք: Թանգարանի հարակից տարածքում հիմնվել է «Հիշողության պուրակ», որտեղ արտասահմանյան պատվիրակությունների անդամները Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին եղևնիներ են տնկել:

15th anniversary of the Armenian genocide museum-institute
This year is the 15th anniversary of the Armenian Genocide Museum-Institute (AGMI). The museum-institute was founded in 1995 when the permanent exhibition of the museum was opened. The fifteen years activities of the museum are aimed at increasing the knowledge on the Armenian Genocide which in its turn greatly contributes to the ongoing worldwide process of the recognition and condemnation of the Armenian Genocide. During this period the museum continues its mission which is scholarly research of the Armenian Genocide problems and their introduction to a local and international audience through permanent and temporary museum exhibitions.
One of the key areas in the museum activities is the historical research of the Armenian Genocide, collection of photo materials and other sources referring to the communal life of the Western Armenians in the Ottoman Empire. During the recent few years the collections and library of the museum were enriched with valuable and unique materials including personal archives of the missionaries Jacob Künzler, Bodil Bjørn, Bertha Morley, personal libraries of Vartkes Mikayelyan and Mkrtich Nersisyan as well as Anahit Asilyan’s collection of needlework items. The above-mentioned activities were largely contributed to by Varujan Salatyan, Zaven Msrlyan, Ruth Tovmasyan, Patris Jololyan, Tigran Kalayjian, Jevan Cheloyants, Ralf Yirikyan, Yussi Bjørn, as well as the AGBU Foundation, Library and Museum of ARFD.
During the years 1995-2010 the book collection of the institution was enriched by almost 10,000 volumes of books in Armenian and other languages. Through donations and book purchase the AGMI rare book collection comprises nearly 1600 units of valuable old books part of which were acquired thanks to the support of the President of Armenia S. Sargsyan. Valuable materials were also added to the published and unpublished diaries as well as foreign press collections. By 2010 the number of registered collection items exceeded 60,000. Information about these materials as well as official delegations visits to the memorial presents in AGMI website, which are available in Armenian, English, Russian and Turkish.
As a result of those activities partial modifications were made to the permanent museum exhibition as well as temporary exhibitions have been conducted. The museum has constantly held public lectures, discussions and presentations. During the recent several years scholarly works of local as well as international researchers had been published.
During the 15 years of its existence the museum has accepted millions of visitors including school and university students, tourists from all over the world. Between 2005 and 2010 alone the museum had over one million visitors including foreigners from over 100 countries of the world. A visit to the Armenian Genocide Museum is also included into the official protocol ceremonies of the Republic of Armenia. In the mentioned period hundreds of official delegations visited the Armenian Genocide memorial complex including presidents of France, Lebanon, Russia, Belarus, Georgia, Poland, Finland, Lithuania, Latvia, Romania, Greece, Croatia, Serbia, Cyprus etc., heads and members of governments as well as members of parliaments of various countries, officials from international organizations and others. In the vicinity of the museum an Alley of Memory was set up where members of delegations plant fir-trees in memory of the Armenian Genocide victims.